...men er du ikke bekymret over spillet de sidste par måneder?
Jo, i hvert fald over den seneste måned.
Som jeg skrev den anden dag, mener jeg vi har nogle problemer med vores restforsvar, hvor vi ofte kommer i ubalance. Egentlig meget overraskende, da dette netop er noget vi har udført til UG.
Problemet er, for mig at se, Kessíe. Jeg kan simpelthen ikke forstå, hvorfor han pludselig er begyndt, at træde ind i en mezzala-rolle igen.
Han tager alt for mange dybe løb, trækker bredt i banen for at gøre sig spilbar m.m.
Skulle man komme med en logisk forklaring, må det være Bennacers fravær - og heri en erkendelse af at Tonali fortsat ikke helt har fundet sin rolle (eller måske snarere den rolle holdet har behov for at han mestrer).
Men, jeg anser også, at dette er noget der ret let kan rettes op på. I går må tanken umiddelbart have været, at Meite skal udfylde rollen som balancespiller. Det fungerede bare ikke så godt.
I mit univers er den simple konklusion, at Pioli og Kessíe skal spærre sig selv inde i videorummet, med en stak videoer af Gattuso og først komme ud når begge er enige om at det er den rolle han skal udfylde.
Her kan kun Kante matche ham, efter min ydmyge mening.
Pioli skal have styr på defensiven, og det er den, der sejler.
Enig, men som skrevet ovenfor, mener jeg det halter andetsteds.
Når forsvaret glipper er det altid nærliggende, at se på forsvarsspillerne. Men at forsvare er en taktisk holdindsats.
Og det er nu engang påfaldende, at alle de gamle skelletter vælter ud af skabet, i samme nu, vi ændrer vores defensive struktur. Igen, jeg begriber ikke at det er tilfældet, men det kan man jo blot konstatere.
...og Romagnoli er et stykke fra præstationerne sidste år.
Jeg ved ikke om jeg køber, at Romagnoli pludselig skulle være blevet en dårligere fodboldspiller henover julen. For mig handler det om, at han (og resten af forsvaret) mangler bolværket foran.
Og jeg mener sådan set Romagnoli fortjener ros for masser af ting. Eksempelvis demonstrerede han jo forbilledligt i derbyet, hvordan man skal markere Donkey, når han skal agere targetman.
Når man så ofte som det har været tilfældet den seneste måneds tid kommer til at spille mand-mand mod dygtige angribere, kommer der også til at gå mål ind. Det skal løses ved at skaffe ekstra hjælp (læs: Kessíe).
Vi er afhængige af Kjær, men han har desværre ikke fysikken til to kampe om ugen.
Jeg anser sådan set, at Kjær er offer for samme problem som Romagnoli.
Det må Pioli fixe på taktikbrættet - og i mit univers, kunne en formationsændring være en fin løsning.