...men vi er også nød til at åbne op for nogle større indkøb, h is vi ikke skal falde helt igennem i CL.....
Hvorfor egentlig det?
Jeg synes da der er masser af eksempler på spillere, der er kommet til uden at være stjerner og nu er bærende kræfter - Bennacer, Theo, Saelemaekers, Kjær osv.
Kigger vi over til naboerne, har en spiller som Barella været blandt de absolut bedste i ligaen hele sæsonen og er vel pt. Italiens bedste midtbanespiller. Det samme med Sensi, når han altså ikke er skadet.
Og man kan fx også se på klubber som RB Leipzig, Atalanta og Lille (som åbenlyst er inspiration for Elliott), hvor de, gang på gang, hiver godt scoutede spillere ind der passer perfekt ind i konceptet.
Skulle Giroud virkelig være et step up ift en spiller der har været involveret i 23 Bundesliga-mål sidste sæson?
Man må jo også se på helhedsbilledet. Skulle vi ud og betale €50-60m for fx Vlahovic, ville han æde hele budgettet.
Og her er jo tale om en spiller der reelt har leveret varen i én halvsæson.
Vi aner ikke om han kan tage steppet op.
Og hvad med Belotti? Han har aldrig spillet på højere niveau end Torino og passer i øvrigt ikke ind i det nuværende koncept.