Snak

Mere indhold efter annoncen
Forfærdeligt af Tonali.

Nu skal vi frem.
Krunic er malplaceret på den kant. Der kommer intet fra ham. Få Diaz ud på den kant og lad Krunic arbejde mere centralt i banen.
Martinovic, er i gået helt i stå her på det sidste?
Vores bredde er for dårlig, når nogle af de vigtigste sidder ude.
Vist godt Kessie snart er færdig i Milan. Hans efterår har været så svingende.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pause.

Jævnbyrdig halvleg, men vi fortsætter tendensen med det ufarlige spil. Napoli har Elmas og Lozano - vi har Krunic og Messias. Det holder bare ikke, hvis målet er top4.
Så frusterende at komme bagud så tidligt og så endda imod Napoli der er så farlig på omstillingerne. Og så på en dødbold, frusterende og det gav Napoli vinger!

Vi er heldigvis kommet meget bedre med og en udligning havde været fortjent.
Forstår ik krunic rolle i dag, han kæmper men han er jo ik kant. Ind med saele tak.
Midten skal os steppe up, kessie laver nogle mærkelig ting - men en tonali skal os vise mere karakter.
En hurtig udligning og så kan vi ryste det her Napoli hold - det føler jeg mig overbevist om. Nu må fodboldguderne gerne være med os tak
Jeg vil ikke forklejne Messias, men han er ikke meget bedre end Castillejo.

Når Pioli fastholder sin 4-2-3-1, er kantspillet noget af det vigtigste, og der kommer for lidt fra Messias og Krunic.

Jeg ville måske have valgt en 4-4-2 eller 4-3-1-2 med Giroud med siden af Zlatan. Mest af alt for at droppe kantspillet, da vi ikke har noget brugbart med Leao skadet og Saelemaekers bænket.
Martinovic giroud er lige kommet tilbage, Messias har gjort det fint, men syntes faktisk Pioli skul overveje at smide ham over i venstre side og saele i højre.
Håber kombinationer sidder i skabet nu offensivt sammen med presspillet.
Kom så
Taber vi mod DET her Napoli hold begynder det godt nok at se kritisk ud - det forsvar der, det SKAL vi simpelthen kunne score imod!!!

Det er sørgeligt vi igen forærer Inter mesterskabet og så skal der godt nok til at ske noget med vores spil, ellers kan vi glemme Top 4 - det niveau vi har vist den sidste måned rækker ganske enkelt ikke.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Annonce