Snak

Mere indhold efter annoncen
Det skal være hævet over enhver tvivl, at Giroud har indflydelse på spillet.

Hvorfor helvede skal de italienske lortedommere bare sætte sig selv i fokus hver eneste runde?!
Så kender vi italiensk fodbold igen - ej ej hvor føler jeg vi bliver bortdømt. Så pisse frusterende, intet galt ved det mål. Men det kan vi ikke ændre ved, er indebrændt.
Det sagt er alt ik dårligt, men vores gameplan bliver ødelagt efter 4 min og derefter er det op af bakke og Napoli er bare gode på bolden.
Frusterende os at vi Aldrig angriber mod baglinjen, vores kanter går altid ind i banen osv, til sidst kommer vi jo os på ydersiden og det klær os. Super super ærgerligt 1-1 havde været fortjent.

Onsdag gælder det empoli
Jeg synes ellers, at vi arbejdede os godt tilbage i kampen, men ser vi bort fra det annullerede mål, har vi intet. Ikke en ufortjent sejr til Napoli, der selv med Juan Jesus i forsvaret pillede pynten af Milans tamme offensiv.

Vores breddespillere er bare ikke gode nok. Krunic er en fin backup centralt, men han fungerer ikke på en kant. Messias er der for lidt slutprodukt fra.

Elliot skal frem med pengepungen i januar.
Nu har jeg igen set målet og der INTET galt - det er jo fuldstændig grotesk - hvad dømmer han offside for??? Ej ej, hvad er det vi er vidner til? Sørgeligt
Der var ikk offside. Eller han var i offside men han havde ikk indblik i spillet. Så i blev snydt.
Men for dælen hvor er Zlatan en hæmmesko for jer han laver nada og slår ud med armene osv. Mod de små hold er han kanon. Imod de store er han ik god mere. Han er fin.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Zlatan er dog klasser bedre end Giroud. Zlatan mangler en Robinho-type, som forstår løbemønstrene. Giroud kan ikke engang vinde sine luftdueller mod Juan Jesus.

Viljen og gejsten fejler ikke noget, men kvaliteten halter.

Diaz var forrygende i starten, men han er pivringe, efter han vendte tilbage fra sin coaronasygdom. Vinder ingen dueller, kommer aldrig først på bolden og får ikke sat tempo i sit spil. Lige nu er Hakan savnet, for vi har ikke en backup for spanieren.

Det pyntede at give Saelemaekers en fri rolle. Han voldte Napoli noget mere besvær end Messias og Krunic.
Det er han self :).
Men ja han kan ik gøre det selv. Men alt skal gå igennem ham og det han bare ik så god til mere imod de store. Han kommer altid frem til de chancer han gør. Men i mangler en der.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Jeg synes faktisk at Pioli efterhånden fortjener noget kritik.

Det er naturligvis en fair pointe, at vi har nogle bærende kræfter ude, der er vigtige for vores spil.

Men vi mangler simpelthen en gameplan og et koncept.

Som jeg ser det, er der to spillere der gør det besværligt - Kessíe og Messias.

Førstnævnte er simpelthen for dårlig med bolden. Når han fører bolden frem, er der ingen logik og systematik i det vi laver, hvilket gør det svært, at etablere angreb.

Messias har muligvis noget x-faktor, men han er simpelthen for uskolet ud (fodboldmæssigt) uintelligent.

Pioli havde i aften muligheden for at spille Kalulu på backen, Florenzi som hæjre wing og Saelemaekers til venstre.

Så kunne han yderligere have overvejet, at spille Krunic og Tonali centralt (når nu han insisterer på, at de to 6ere skal falde ned i backkæden).

Han må simpelthen snart indse, at det ikke fungerer lige nu og komme tilbage til et solidt koncept.

Nu har jeg igen set målet og der INTET galt - det er jo fuldstændig grotesk - hvad dømmer han offside for??? Ej ej, hvad er det vi er vidner til? Sørgeligt


Jeg er klar over at det her er en Milan tråd og der er plads til at være farvede, men ville du have skrevet det samme og i samme toneleje hvis det var Napoli der fik underkendt et mål? Situationen er helt sikkert kontroversiel, men at det skulle være fuldstændig grotesk at dømme offside, er lige at stramme den. Argumentet for offside er vel at Ghoulam ikke kan få skudt bolden væk idet Giroud ligger lige ved siden af ham og generer ham. På den led kan den forsvares, men det er helt sikkert et dommerskøn.
Forza Napoli Sempre!
Jeg synes, det skal være afgørende, om Giroud forhindrer Ghoulam i at sparke bolden væk, og det mener jeg ikke. Det er heller ikke fordi, at Ghoulam forsøger at rejse sig. Han prikker uhindret til bolden, og derfor er Giroud ikke offside.

Den er tung, fordi vi taber på det. Havde det været et føringsmål, havde det været mere til at leve med.
Annonce