Snak

Mere indhold efter annoncen
@FD

Jeg har allerede erkendt at "massive" var forkert et udtryk og jeg har også argumenteret for hvorfor jeg mener I er favoritter - herunder kvaliteten i jeres trup, som er ganske større end vores - kan vi blive enige om dette?

I har ikke været super kørende, men vi skal blot et par uger tilbage før I havde er stort forspring og kørte rundt med os i 3/4 af derbyet - det kan godt være I har haft en sløj periode, men hvad kalder du så 2-2 og 1-1 mod to bundhold? I har så meget kvalitet at det bare er et spørgsmål om tid før i klikker igen.

Så kan du kalde det ynkeligt, og at vi underspiller vores chancer - jeg kalder det helt naturligt når man igennem 10 år ikke har vundet noget. Der er vel også en grund til at du ikke ser nogen som helst fra Milans stab/trup snakke om mesterskabet. Vi kan kun tage én kamp ad gangen, spille den som en finale og se hvor langt det rækker.

Står vi med 2 kamp igen og et hul på 4 points, så skal vi nok påtage os favoritrollen, indtil da må man forholde sig til at Inter var været favoritter stort set hele sæsonen, og det ændrer en udesejr over Napoli ikke ved.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
@ paolo

Men det gør han vel siden han skriver det?

Eller han gør ikke?

Jeg mener da også, at Inter er favoritter

Det må du også gerne. Det synes jeg heller ikke er fjollet. Det bliver dog fjollet, når Inter, som er to point efter i tabellen og som spiller ad helvede til siden midt december, bliver castet som "massive favoritter". Det er ikke engang fordi jeg er uenig - det er bare objektivt fjollet.

I en kamp ovenpå 2 uafgjorte kampe mod nr. 20 og nr. 16. Milan har i denne sæson været rigtig stærke mod de store, og meget svingende mod de små.

Mens Inter, som ikke kunne score mod nummer næstsidst i rækken og som blev rundbarberet af Sassuolo, åbenbart er "massive favoritter".

Inter har, inden februar, været rigtig stærk mod de små og fin mod de store.

Inden januar - og præcis, inden da. Medmindre de næste fire kampe afvikles før januar, kan jeg ikke helt se, hvad det kan bruges til, at Inter var gode i efteråret.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det er netop det. Vi dummer os mod de mindre hold og er også ret uheldige, men sådan er det, desværre.

Uden at vide det vil jeg spå, at Milan skal vinde minimum otte ud af de sidste 10 kampe for at vinde Scudettoen.

Napoli og Milan skal sjovt nok møde mange af de samme hold i de sidste 10 kampe.

Jeg tror på en slutstilling, der hedder

Inter
Milan
Juventus
Napoli
Atalanta
Roma
Lazio
@ Fox

Jeg synes et eller sted også, at "klare" favoritter også er at tage munden for fuldt. Efter min mening er der meget lidt der peger på, at Inter skulle være større favoritter end Milan eller Napoli.

Så kan du kalde det ynkeligt, og at vi underspiller vores chancer - jeg kalder det helt naturligt når man igennem 10 år ikke har vundet noget.

Nej, jeg kalder det ynkeligt, at I lige har vundet over de to største rivaler til titlen, ligger på en aktuel førsteplads og stadigvæk insisterer på at lege stoledans om top fire og at det var åh så godt, der kom afstand til Atalanta på femtepladsen. Det er da sølle.

Der er vel også en grund til at du ikke ser nogen som helst fra Milans stab/trup snakke om mesterskabet.

https://www.bold.dk/fodbold/nyheder/giroud-efter-sejrsmaal-vi-kan-vinde-serie-a/

Står vi med 2 kamp igen og et hul på 4 points, så skal vi nok påtage os favoritrollen, indtil da må man forholde sig til at Inter var været favoritter stort set hele sæsonen, og det ændrer en udesejr over Napoli ikke ved.

Jeg sidder med en snigende fornemmelse af, at I kan stå med trofæet og er gået på ferie, mens der her i tråden stadigvæk tales om, at målet er top fire.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@Rossoneri

Jeg er iøvrigt helt enig i at man ikke skal gå så meget op i tal kombinationer, men i hvordan holdet er sat op.

Det har været tydeligt for de fleste at balancen på holdet til tider har manglet og at vi til tider har haft udfordringer, når vi har skullet spille ud fra egen zone.

Overordnet set er Piolis resultater dog også SÅ gode, at vi skal være varsomme med at lave radikale ændringer, men snarere små justeringer for at tweake holdet og forholde sig til de udfordringer vi har haft. Vigtigst af alt er dog at eventuelle ændringer ikke bremser/hæmmer vores allervigtigste spillere såsom Theo, Leao, Bennacer, Tonali og Tomori.

Derudover så spillede vi jo faktisk noget der lignede en 4-3-3 igår.

Jeg vil iøvrigt godt kaste følgende emne op til diskussion; med Simons tilbagevenden og Kalulus opblomstring og åbenlyse kvaliteter/potentiale, vil det så give mening at hente Botman/Bremer eller et andet etableret navn til CB? Jeg antager her at Romagnoli ryger til sommer.

Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg sidder med en snigende fornemmelse af, at I kan stå med trofæet og er gået på ferie, mens der her i tråden stadigvæk tales om, at målet er top fire.


Med gårsdagens sejr er jeg 99% sikker på, at målet for sæsonen om top4 er indfriet. Alt herfra er en bonus.

Juventus er måske lige et par sejre bagud i forhold at være bejler til mesterskabet, selv om de er det meste stabile hold i øjeblikket.

Jeg er enig i, at Inters næste 2-4 kampe bliver afgørende for Scudettoen. Får Inter 7 points mod Torino, Fiorentina, Juventus og Verona, så tror jeg, Inter vinder mesterskabet. Torino ude kan være tricky, men hverken Fiorentina eller Verona hjemme vil jeg være bekymret for. De er klart bedst hjemme. Juve ude er selvfølgelig sværest.

Milan er for ustabile. Gode mod de store hold og svingende mod de mindre. Jeg forventer ikke sejre ude mod hverken Cagliari, Torino, Verona, Lazio eller Sassuolo. Atalanta-kampen kommer nok an på, om de har noget på spil, for så bliver den også svær. I bund og grund er jeg lige så pessimistisk, når vi møder et bundhold, som kæmper for overlevelse kontra at møde et tophold. Bedst er det at møde et midterhold, som ikke har noget at spille for.

Napoli har måske det højeste topniveau sammen med Atalanta, men deres bundniveau er svingende, og derfor tror jeg, de bliver nummer fire.
Bare rolig venner, vi kommer til at få pokalen tilbage i det rigtige skur. Vi vinder mesterskabet.











Sådan, en digital eksorcisme til mine med Milanistas.
"Old Lull Bee"
...med Simons tilbagevenden og Kalulus opblomstring og åbenlyse kvaliteter/potentiale, vil det så give mening at hente Botman/Bremer eller et andet etableret navn til CB?

Det korte svar fra min side er "ja".

Kalulu gør det fantastisk, men han er stadig en udviklingsspiller, der også skal have plads til at blive fjernet fra spotlightet, såfremt der kommer perioder med fejl, svingende præstationer m.m.

Generelt set mener jeg også, at vi skal have fem CBs - ikke mindst med Kjærs skadeshistorik in mente.

Og så er der jo også fremtiden at tænke på. Jeg vil ikke bliver overrasket hvis der kommer et monsterbud på Tomori næste sommer (altså ´23), hvorfor vi skal skal tænke på fremtiden.

Derudover giver det noget fleksibilitet ift at spille med tre i bagkæden (ved lejlighed), som Pioli jo mange gange har talt om.

Og så kan Kalulu også spille back, hvilket gør at han er i spil til to pladser.

Relativt pålidelige kilder vil i øvrigt vide, at Botman skulle være en done deal.
Så i øvrigt lidt på nogle interessante stats omkring holdet og spillerne.

Én af dem var omkring Saelemaekers. Han er den spiller i ligaen der har 4. flest bolderobringer på modstandernes banehalvdel.

Det fortæller en hel del om hans rolle og ikke mindst hvorfor Pioli så længe har sat sin lid til ham.

Den slags er svær at mål ift den evige "output" snak, men det er en fundamental del af taktikken, når denne går på højt pres og genpres.
Kan han få banket noget slutprodukt i sine kompetencer, kan han blive god. Han er hurtig og er udmærket til at drible, men den sidste aflevering og afslutningerne skal han forbedre. Det er det samme, Castillejo mangler.

Jeg drømmer om en hurtig og målfarlig højre kant. Det er lige meget, om han er højre eller venstrebenet. En type som Nkundu passer perfekt i den rolle. Han er uden for vores rækkevidde, men der må være flere af hans type i fransk fodbold.
Annonce