...og nu må Rosso komme med sin italienske skatteekspertise...
Ekspertise er et meget fint ord at bruge i den sammenhæng.
Reglerne er ret simple. Udlændinge og nationale spillere der har været ude af i Italien i mindst tre år, har en såkaldt tax exemption på 50%.
I eksempel:
Spiller A hentes fra en italiensk klub og kan ikke benytte sig af pågældende skattefordel. Han udstyres med en kontrakt på €3m net om året. For letheds skyld regner vi med en effektiv skatteprocent på 50%. Ergo skal klubben altså sende €3m til Spiller A og €3m til de italienske skattemyndigheder - samlet årlig lønomkostninger for Spiller A er €6m.
Spiller B hentes i en fransk klub og kan benytte sig af fordelagtige skatteregler. Han skal ligeledes have €3m net. Men den samlede omkostning bliver "kun" €4,5m for klubben, da 50% af den samelede indtægt er skattefri.
I virkeligheden vil det være lavere, da det italienske skattesystem (som det danske) er progressivt og derfor vil den effektive skatteprocent ikke komme på på samme niveau som ved Spiller A.
Det sagt, så skal Asensio gå MEGET ned i løn for at være et emne i Milan, efter min bedste overbevisning.
Flere pålidelige kilder melder, at Origi er en done deal på en 3-årig aftale til €3,5m net om året.
Jeg tror ikke vi skal forvente mange aftaler med lønpakker i et meget højere leje.