Wow. Er det seriøst?
Nej, fnis. Det var selvfølgelig skrevet for sjov.
Investcorp er en kapitalfond hvor pengene derfor stammer fra investorerne, der primært udgøres af Bahrain og andre stater i det område.
Ja - men du forstår godt forskellen på privatpersoner og stater, ikke?
Eller, står Fiorentina og samtlige deres fans last og brast omkring samtlige af Donald Trumps gerninger, udtalelser m.m.?
Er du også stor fortaler for VM i Qatar?
Huh? Er du vild med Joseph Fritzl? WTF taler du om?
Det er sgu da ikke Investcorp der arrangerer VM i Qatar.
Det bliver jo simpelthen for gennemført hjernedødt, når man kaster sig ud i den slags stråmænd.
Jeg kan nævne mange lande, jeg gerne ville have investeringer fra. Til gengæld ville jeg ikke have noget at gøre med lande som Bahrain, Saudi Arabien, Rusland etc.
Jeg skal lige forstå det ret. Du sidestiller samtlige personer der kommer fra et land, med disse regeringer, eller?
Det er jo helt sort.
Investcorp er en privatejet virksomhed. Det er ikke QSI, PIF osv. Når du kaster dig ud i den slags indlæg, må man forvente, at du bare har den mest basale forståelse på plads.
Come on!