Snak

Mere indhold efter annoncen
Hahaha - det er sgu sjovt at du bliver ved.

Jeg er endog meget fint med på hvordan en investeringsfond fungerer.

Det korte af det lange; Milan vil (såfremt handlen går igennem) blive ejet af en privat investeringsfond. Det er IKKE en statslig investeringsfond som QSI og PIF. I ledelsen og i ejerkredsen findes der ingen direkte links til de torturregimer du henviser til.

Dermed har du fortsat til gode, at dokumentere selve præmissen for din påstand og du skyder du LANGT forbi mål med dine påstande.

At du så gang på gang prøver at snakke udenom, med basisviden om hvordan en investeringsfond fungerer, bekræfter bare min pointe - du aner ikke hvad du taler om.

Videre påstår du at Investcorp har "dybe rødder til Bahrain og flere andre lande i det område, hvor man ikke er kendt for at gå synderligt meget op i menneskerettigheder, ytringsfrihed etc.".

Den påstand har du intet sted ført skyggen af dokumentation for - vi må alle forstå, at vi bare skal tage dit ord for det.

Så jo - pengene til evt. at købe Milan vil komme primært fra rige oliestater med et noget tvivlsomt syn på menneskerettigheder, ytringsfrihed etc.

Men det kan du vel ret let dokumentere, ikke?

Det er meget pudsigt hvordan du hele tiden "glemmer", at komme med denne dokumentation, som hele din påstand hviler på.

Såfremt du ikke kan bevise disse links til slyngelstater, har du jo intet argument, vel?

Så skal vi prøve igen - hvor er dokumentationen for din påstand?
Hvad er det helt præcist du bare ikke vil forstå?

Investcorp er en kapitalfond. Det et ikke en privat investeringsfond. De henter penge fra investorer, som de så investerer på vegne af - i selskaber herunder måske/måske ikke Milan.

Hvorfor er det du så indædt nægter at forstå det?
Forza Viola
Hov, så glemte du sørme lige at komme med dokumentation for din påstand igen. Der kan man bare se.

Hvad er det du vil have "dokumentation" for? Hvordan en kapitalfond fungerer eller hvem investorerne bag fonden er?
Forza Viola
Nej, den del er vel relativt simpel.

Jeg ønsker dokumentation for at Investcorp har "dybe rødder til Bahrain og flere andre lande i det område, hvor man ikke er kendt for at gå synderligt meget op i menneskerettigheder, ytringsfrihed etc.".

Den påstand kan være sand hvis mindst én af følgende præmisser er sand.

1: moderselskabet der placerer investeringerne er direkte kontrolleret af en af de stater du nævner, eller;

2: de underliggende investorer primært består af de stater du nævner.

Punkt 1 er åbenlyst ikke sandt. Dermed hviler hele din påstand på punkt 2. Hvor er din dokumentation for at denne er sand?

Hvis du ikke kan dokumentere dette, kan vi blot konstatere, at Milan (i tilfælde af et salg), stadig vil være ejet af en investeringsfond.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ked af det, men du blander igen rundt i tingene. Det virker oprigtigt til, du ikke vil forstå, hvordan Investcorp eller andre kapitalfonde for den sags skyld fungerer.

Orker ikke at debattere mere men vil blot konstatere, at en klub som Milan, fortjener en bedre ejer.
Forza Viola
Det gør Fiorentina også, med en ejer som Commisso der har bygget sin formue på narko- og menneskehandel. Føj for satan - hvordan kan du se dig selv i spejlet?!
Og nej, jeg roder ikke rundt i tingene.

Du har blot ingen dokumentation for dine flyvske påstande.

Det ville være lidt kønnere, hvis du bare kunne indrømme, at du nok tog munden lidt for fuld.

Haha du er da helt uden for pædagogisk rækkevidde.
Forza Viola
Haha du er da helt uden for pædagogisk rækkevidde.

Haha, nej jeg bruger blot præcis samme argumentationsstandard som dig selv. Og dermed får du jo også sat en tyk streg under hvor fjollede og værdiløse dine indspark har været.

Annonce