Snak

Mere indhold efter annoncen
Som ventet er Federico Giunti blevet fyret som træner for vores primavera-hold, efter endnu en sæson med skuffende resultater.

Christian Terni er blevet midlertidig forfremmet og står i spidsen for holdet i de resterende tre kampe.

Til næste sæson nævnes Ignazio Abate som ny potentiel træner (han træner pt- vores u-16 hold). Som en lille krølle på halen, vil han i så fald få sin far, Beniamino, i sin stab, da han træner vores unge målmænd.

Hvis vi skal sikre et kontinuerligt inflow at talenter og ikke mindst udvikling af dem der bliver hentet ind er det nødvendigt, at vi har et stærkt primavera-hold.

Jeg ville i øvrigt ønske at vi faktisk havde et b-hold der kunne spille i Serie C (som man fx kender det fra Holland). Mit bud er at det skubber på de unges udvikling, når de kommer op og spiller med de "voksne".
Men fandme også vildt at tænke på, at en klub af Milans størrelse kun har vundet tre scudetti siden 1996.


Vi havde Europas stærkeste hold i start/midt 00´erne, men konkurrencen fra Juve var stærk, indtil Calciopooli kom i vejen. Vi burde have vundet et par mesterskaber mere.
Vi havde Europas stærkeste hold i start/midt 00´erne...

Både enig og uenig.

Spiller for spiller synes jeg faktisk ikke vi havde det stærkeste hold. Det var jo også i tiden med Galacticos, den gyldne generation i United, Mægtige Bayern osv.

Maldini har engang udtalt, at Milan ikke havde det stærkeste hold men de var det stærkeste hold.

Det synes jeg faktisk er en ret god beskrivelse og noget jeg også synes der tegner sig for det nuværende hold. Altså at holdet skal være stjernen, selvfølgelig krydret med spillere der kan noget specielt.

Skal man sammenligne med andre nutidige hold, ser jeg meget det samme hos Liverpool (sådan set udefra, da jeg ikke følger Liverpool tæt). Det ligner et fantastisk synkroniseret hold, hvor alle kender deres roller - både på banen og i hierakiet.
https://football-italia.net/investcorp-wants-new-stadium-on/

Jeg håber nu, at Inter kommer med - ikke mindst pga. historien i det. Det vil også være mærkeligt, hvis Inter fortsætter med at spille deres kampe på San Siro, og Milan ikke gør.


personligt tror jeg at det vil være bedst for begge klubber at have hver deres eget stadion. så kan de tjene på kampene, fremfor at dele med en anden aktør. det tror jeg vil gavne begge klubber i længden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@maggi
Men klubberne får jo ikke flere kampindtægter af at have eget stadion.

Det vil kun være ved neutrale arrangementer (koncerter osv) at der vil være en fordel.
hmm jeg mener jeg læste et eller andet sted at milan og inter ikke tjener så meget som juve pga de deler stadion og derved indtægterne. kan osse være jeg misforstod artiklen (plus den er forholdsvis gammel), det ville ikke være første gang
Vi tjener mindre fordi vi ikke ejer stadion - det gør Juve.

Milan vil have 19 hjemmekampe i ligaen i løbet af en sæson - det har man uanset om man deler stadion eller ej.
Klubberne vil selvsagt bare hente indtægterne fra egne kampe.
ah ok. men synes nu det kunne være fedt med at vi har vores eget stadion, inter har deres. men i den sidste ende er det vist nok ikke op til mig (desværre)
Jeg har det faktisk lige omvendt. Jeg synes der er noget ret smukt over det gode naboskab.
Annonce