´ Først og fremmest kan man på ingen måde sammenligne det fysiske aspekt af fodbold dengang og nu. Derudover var Carletto jo en spiller der havde en noget mindre arbejdsradius.
Men selvfølgelig behøver hans skader ikke spolere hans karriere - det bør dog tages med i overvejelserne, hvis man pønser på at kaste +€60m efter en spiller´
Hele de længere og teknisk-kirurgiske snakke med bla Ferretti (mfl) er interessante, da en af flere pointer var ´nyere teknologi i at lave ekstra ledbånd/nye knæ, har gjort knæene stærkere end dengang´ (for naturligvis (?) er belastningen, tempoet, træningen markant øget. Carlo A var en af utallige eksempler. Mens man også nævner Nicolo´s alder, vægt/højde og skarpe drejninger som en af flere mulige årsager.
Indspark til den typiske ´han er altid skadet´. Men helt enig, man og alle fornuftige ledelser vejer det aspekt op mod nye udleje/leje-regler, økonomi i form af rater og løn, strategien kort og langsigtet, erfaring, sult, professionalisme på og udenfor banen, taktiske overvejelser, trupharmoni mm. Og det er bla en af årsagerne til at også Juve som måske Jer overvejer egne talenter (Zanimacchia), leje eller fri transfer (Maria), når budgettet er begrænset og ikke alle klubber accepterer en Tonali, Chiesa, Locatelli-ordning.
Skade sniksnak er lidt som agentplantede og mediedigtende rygter om en halv hundrede klubber efter en spiller, når spilleren ofte har een eller få ønskede adresser. Locatelli ville som Vlahovic kun Juve. Tonali og Kjær vel kun Milan. I al ærgrelse over afgange eller missede spillere, er det dog en vidunderlig trøst. At nogle vil og kun vil vores klub. Og så kan resten jo overbyde alt de vil.
Juve har gjort det før. Fortalt en spiller, at han skal bevise, han er god nok (fit nok, fokuseret nok) og så kommer vi og henter ham året efter. Selv om verden har ændret sig markant, tænker jeg Milan og Juve stadig er er prestigevalg for mange, som Real vel er i hele verden (toppen af poppen). Og derfor kan man vel lokke en Renato S fx udover det gode forhold med Lille. Milan er en hylde over Lille i prestige og selvforståelse. Og 20 mio + bonus med 500.000 eller 1 mio mere i løn brutto end de nuværende 4 (eller får han kun 2,8), er vel betalt af Kessie afgangen. 28 mio brutto fjernet fra Kessie, Baka, Zlatan og Romagnoli. Botman, Origi, Renato er alle skattelovsberettigede. Og ligner vel ikke umulige at få for samlet 50 mio max plus bonus betalt i rater pga gode forhold, Mendes, kontraktudløb og især spillerens vilje.
I det lys ligner Nicolo Z en dårlig forretning og hans tal (fattigt kun at kigge på stats som Eurosport, der sammenligner Belotti og Origi) ikke gode nok, hvis han skal koste 50+ og have 5 mio i løn.
Intet som i intet plausibelt, menneskeligt passer i TMW´s rygteskrivning ift Nicolo, Tommaso og Igor/Francesca´s ord. Om Milan skulle have en strategi og økonomi, der passer med en Nicolo, tvivler jeg på. Juve har en anden strategi, selv om også de skal finde unge, typemæssigt rigtige spillere taktisk som personlighedsmæssigt. Selv med leje/rater er Zaniolo denne sommer ´dyr´. Men dog et ønske i lang tid for Juve og en Allegri type.
Skal I også kaste blik på 4/5-reglerne eller er I indenfor skiven næste 1-2 sæsoner, især hvis Plizzari tager Mirantes plads og Belotti eller Pobega kommer?
Mirante
Gabbia C
Florenzi
Calabria C
Tonali
Maldini C
(Messias)
Pobega
Colombo
Caldara
Sala
Plizzari C (?)
Må I sikre en sejr i 5. minut og dermed Scudettoen i weekenden!!!!!
https://www.eurosport.it/calcio/calciomercato/2010-2011/milan-origi-o-belotti-qual-e-l-attaccante-migliore-sul-mercato-numeri-e-caratteristiche-a-confronto_sto8848331/story.shtml