Snak

Mere indhold efter annoncen
Fint oplæg Rosso!

Dog spiller De Ketelaere i Brügge og ikke Anderlecht - ellers havde en handel været noget nemmere givetvis:) Tror egentlig også at det var en lille huskefejl (du plejer at have styr på klubberne). Men ift. ham er jeg lidt blandet... I Belgien er han udråbt som en fremtidens storspiller, og potentialet er der da også. Jeg så ham i et par kampe i sidste sæson og der var han ret anonym... Men måske også fordi at de dygtige modstandere vidste, at han var den primære trussel på Brügge-holdet. I Milan vil han potentielt blive del af en offensiv, der tager meget fokus fra medspillerne og på den måde giver mere plads... (egentlig er det måske bare Leao jeg tænker på)... som du er inde på i dit indlæg. Så jeg kan godt se ham passe ind efter en tilvænningsperiode.

Jeg håber lidt på at vi giver chancen til nogle af de hjemvendte. Særligt Pobega. Dertil er jeg også mest på at vi får trimmet truppen - der er nogle lønkroner og transfers at hente i fyldmaterialet fremme af banen.
Hvad egentlig med Leo Duarte? - har tyrkerne udløst købsklausulen?
Jeg håber lidt på at vi giver chancen til nogle af de hjemvendte. Særligt Pobega. Dertil er jeg også mest på at vi får trimmet truppen - der er nogle lønkroner og transfers at hente i fyldmaterialet fremme af banen.


Er Pobega god nok? Indrømmet jeg har ikke set ham særligt meget.

Hvad egentlig med Leo Duarte? - har tyrkerne udløst købsklausulen?


Tyrkerne vil gerne have ham, men ligesom med Milan vil tyrkerne altid have rabat på de spillere, de vil købe.
@Rossoneri

Enig i dine betragtninger omkring forstærkninger.

Dog synes jeg også vi bør overveje at kigge på VB - enten en CB som også har kompetenceene til at spille derude eller en ung "lærling" til Theo.

Ellers skal Pioli godt nok arbejde intenst med Balo som umiddelbart ikke virker til at há niveauet.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg synes at Pobega har potentiale i hvert fald... jeg er måske også lidt frygtsom for at vi ender i samme situation som med Locatelli, som jeg var overbevist om var fremtiden for Milan... men Montella og Rhino mente anerledes.


@Fox

Abdou Diallo, der rygtes til (og nu af flere kilder vist nok;)), er netop en CB med mulighed for backup på VB... men i min optik ikke pengene værd.
Dog spiller De Ketelaere i Brügge og ikke Anderlecht...

Aber natürlich - tanketorsk herfra.

I Belgien er han udråbt som en fremtidens storspiller, og potentialet er der da også.

Potentiale/talent er en lidt pudsig størrelse og et begreb med mange facetter.

De rapporter jeg læser peger på, at De Ketelaere skulle være udset en central rolle på holdet. Når man ser på hans kompetencer, er det en rolle der bør passe ham rigtig godt, hvilket jeg anser som basis for al performance.
Herfra må man så sætte sin lid til, at hele vores scoutingsystem, anført af Moncada, har gjort deres hjemmearbejde hvad angår udviklingspunkter, personlighed osv osv.

Hvad jeg har set med ham synes han dog, at have en meget veludviklet spilforståelse og taktisk intelligens - noget der er ganske atypisk for en spiller på hans alder. På den måde kunne man også tillade sig at trække nogle paralleller til Kevin De Bruyne.

Derudover har han, qua sin størrelse, en åbenlys fordel i en rolle som targetman/link-up spiller.

I mit univers, er det en spiller de kan trække vores spil op på et nyt niveau - først og fremmest fordi han synes at være scoutet perfekt til en given rolle. Lidt a la med Contes brug af Donkey hos naboerne.

Jeg håber lidt på at vi giver chancen til nogle af de hjemvendte. Særligt Pobega.

Meget enig - jeg tror Pobega kan blive en meget positiv tilføjelse til truppen. Omend på et meget yderligt mandat, så er det jo en spiller der har fået sin debut for Azzurri.

Og så skal man også bide mærke i hvordan Pioli har tilpasset vores centrale midtbane. I sidste sæson bestod den af en balancespiller (Kessíe) og en playmaker (Bennacer).
I år er balancespilleren udskiftet med en mere klassisk to-vejsspiller der har skulle løbe enormt mange meter i begge retninger men også besidde overblik, fin teknik og og taktisk forståelse. Heri selvfølgelig også forklaringen på, at Kessíe ikke vil blive savnet.

Pobega derimod passer rigtig godt på denne beskrivelse - omend han også har huseret længere fremme i Torino.
Jeg forudser at han bliver primært backup for Tonali.

Hvad egentlig med Leo Duarte? - har tyrkerne udløst købsklausulen?

Jeg har lidt svært ved at finde hoved og hale i den aftale. Jeg troede faktisk at der var tale om en obligation, men meget tyder på at han er blevet Milan-spiller fra i dag igen.

Han blev købt for ca. €10m i 2019 på en fem-årig kontrakt hvilket betyder, at hans afskrivningsværdi er på omkring €4m. Den slags penge burde vi vel kunne få for ham.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ellers skal Pioli godt nok arbejde intenst med Balo som umiddelbart ikke virker til at há niveauet.

Det er lidt pudsigt, men flere historier går på, at Pioli skulle have blokeret et salg af Ballo-Toure, hvilket i øvrigt også skulle være tilfældet med Gabbia.

Men enig - den gode senegaleser ligner ikke pt et kæmpe aktiv (for nu at sige det diplomatisk).
...men Montella og Rhino mente anerledes.

Vel først og fremmest Locatelli, som krævede at få status som starter. Nuvel, Biglia var ikke just nogen success, men alligevel et ret stejlt krav, baseret på et par gode præstationer og selvfølgelig drømmemålet mod Juve.
Jeg tror også De Ketelaere kan blive en god investering når han først får vænnet sig til Serie A. Dog meldes det fra England i dag at Leicester har meldt sig ind i kampen og "føler sig selvsikre" på at lande ham for 40€ mio ... De har jo desværre også nogle belgiere (Tielemans og Castagne), der kan tale godt om klubben, så måske skal Saelemaekers ud og lave lidt lobbyarbejde...


Ja Locatelli var måske lidt umulig og våd bag ørene dengang. Det har du ret i... men han havde måske en pointe ift. Biglia og Montolivo, der fik masser af spilletid.


Ok... jeg havde lykkeligt glemt at Leo Duarte faktisk var så dyr. Det virker lidt til at det kun er de tre store Istanbul-klubber og så Trabzonspor, der kan smide penge i Süperlig... eller i hvert fald i en sådan grad at man stoler på det.
Så blev Florenzi officiel. Aftalen løber frem til 2025 og der er ikke opgivet en transfersum. Der var en klausul i aftalen på €4,5m men det nævnes, at det beløb er forhandlet ned.

Romano har tidligere været ude med et tal på
€2,7m.
Derudover melder Mediaset og andre, at Vivek Ranadive er blandt investorerne bag RedBird. Ranadive er i forvejen involveret i sport, hvor han ejer NBA-holdet Sacramento Kings. Han bød i øvrigt også på Chelsea.
Annonce