Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej, det betyder at der er 1 år og 10 måneder tilbage af kontrakten.
Forza Milan!
Topligaerne skævvrides jo fordi Serie A og klubberne har været for dårlige til at markedsføre sig selv og sælge deres produkt. De har levet på fordums storhed uden at se fremad og sikre økonomisk vækst fremadrettet.
Forza Milan!
Apropos Leao, så er det spændende hvad dette gør ved kontraktforlængelsen.
https://www.calcioefinanza.it/2022/07/02/leao-sporting-accordo/

Man kan ikke fortænke ham i, at gå efter så mange penge som muligt hurtigt for at få den gæld ud af verden, og det er ikke ligefrem i Milan man malker den slags pt.

Elliot/Redbird skal smide egne penge i klubben via fiktive sponsorater. så det udadtil ligner sponsorater. Det er min påstand, at det er sådan, at PSG finansierer deres gesjæft. Ellers kan det umuligt hænge sammen i forhold til FFP.

Hvis det er din forventning til en ejer, bliver du nok gevaldig skuffet.

Jeg er sur på UEFA, fordi de er skyld i, at topligaerne skævvrides.

Hvorfor kritiserer du ledelsen? Er du uenig i at de skal holde sig indenfor de retningslinjer der nu engang er? Husk at vi jo fortsat er i en settlement-periode ift FFP.

Det skal simpelthen være muligt for et mesterhold at kunne spendere 70-80 mio. euro på en sommer, uden UEFA kommer og banker ejerne i knolden.

Det bliver bare hurtigt en smule diffust når du nægter, at forholde dig til virkeligheden.
Når klubben er i så stor pengemangel, vil det være bedre at cashe ind end at miste endnu en profil på en fri transfer.


Hvor har du læst, at klubben står i pengemangel?
Forza Milan!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså, der er i hvert fald en overordnet valid pointe i, at vi har været notorisk dårlige til at hente penge på transfers.

Ovenstående eksempler med Donnarumma, Hakan og Kessíe er dog først og fremmest forskellige og dernæst må de ses i kontekst.

Det sagt så bliver det spændende at se, om vi rent faktisk casher ind på nogle af de spillere vi har udviklet over de seneste sæsoner.

Det er jo fx ikke utænkeligt, at der skulle komme et monsterbud fra en af de engelske topklubber på Tomori.

Rebic er også en spiller der givetvis kan generere et fint capital gain.

Og hvad med de helt store guldkalve i form af Leao, Theo og Tonali?
Man kan ikke fortænke ham i, at gå efter så mange penge som muligt hurtigt for at få den gæld ud af verden, og det er ikke ligefrem i Milan man malker den slags pt.

Den væsentlige forskel for Leao i denne sammenhæng er, at beløbet nu skal splittes mellem spilleren og Lille.
Nej, det betyder at der er 1 år og 10 måneder tilbage af kontrakten.


Du læser tingene lidt for bogstaveligt. Kommer vi til 1. september, er der kun tre vinduer tilbage at sælge ham i og dermed halvandet år.

Hvor har du læst, at klubben står i pengemangel?


Klubben mangler tydeligvis penge til transfers, ellers havde der ikke været behov for at byde lavt på Botman, Renato Sanches og nu Ketelaere.
https://football-italia.net/chelsea-officially-put-milan-target-ziyech-on-the-market/

Forhåbentligt betyder det, at Milan byder sig til, med mindre Leeds eller Newcastle melder sig i køen.
Klubben mangler tydeligvis penge til transfers, ellers havde der ikke været behov for at byde lavt på Botman, Renato Sanches og nu Ketelaere.


Martinovic, er det for meget at forlange, at du sætter dig lidt ind i FFP, når du nu bruger så meget krudt på at kritisere det og diskutere det?
Forza Milan!
Annonce