Hvad tror du, helt ærligt, at der sker, hvis alle klubber bare kan bruge alle verdens penge?
Det vil, efter alt at dømme, skabe en bredere top.
FFP er designet til at give de rige klubber nærmest monopol på success.
Man har effektivt frataget klubber muligheden for at investere i at kunne udfordre. Forestil dig det samme ske i det generelle erhvervsliv - det ville jo blive ulovliggjort på 10 sekunder grundet konkurrenceforvridning.
Ideen om at klubber skal have styr på økonomien er jo i øvrigt ingenlunde ny. Serie A og andre ligaer har i mange år skulle godkende klubbers økonomi før de fik lov at registrere sig til den kommende sæson.
Men der er mange måder at gøre den slags på. Fx kunne man jo blot afkræve garantier for klubbernes drift i løbet af sæsonen. Hvis Elliott/RedBird over en periode på tre år var klar til at finansiere et driftunderskud på fx €300m, er det svært at se logikken i, at det ikke er ok. Altså selvsagt forudsat, at der bliver stillet garantier for beløbet.
Tror du ikke, at det vil skævvride endnu mere i PL-klubbernes favør?
Det er svært at se hvorfor det skulle være scenariet.