Nej, jeg kigger på hvor hans indlæg, afslutninger og pasninger kommer fra. Det understreger alt sammen billedet af en spiller, der ikke primært søger rummet foran modstanderens forsvar.
Det vil da da meget gerne se, for Understat har bl.a. næsten alle hans afslutninger til at ligge centralt.
Hvorfor skulle vi ikke bruge sæsonens dyreste indkøb bedst muligt?
Ej nu stopper du. Jeg ved ikke hvor han er bedst. Jeg siger, at hvis Pioli vælger, at han skal spille på HW og trække ind i banen (fortrinsvist) så kan jeg ikke se, at det skulle skabe problemer.
Ser man på Bayerns wings er det primært typer der angriber retvendt 1:1 direkte på deres modstander. Altså wingangribere. Den beskrivelse passer ikke på CDK og derfor holder det selvsagt ikke, når du prøver at skabe præcedens den vej rundt.
Det er simpelthen ikke sandt. Når du opstiller dine egne præmisser og ikke forholder dig til virkeligheden, så kan vi ikke diskutere. Fordi Sané spiller VW og er venstrebenet, betyder det ikke, at han altid angriber over kanten. Det ville du vide, hvis du så Bayern spille.
Hvis du har en 10er der spiller foran modstandernes felt og en wing der søger at gøre det samme, vil det selvsagt betyde, at de søger de samme rum. Det burde være logik for de mindste i børnehaven.
Når du så nu mener man skal have to playmakertyper til at spille tiki-taka bold i små rum foran modstandernes forsvar, står det åbenlyst i stærk kontrast til det koncept Milan er bygget op omkring.
De samme rum? Det er jo ikke fordi vores offensive midt har få kvadratmeeter at spille på. Ingen har snakket om Tiki-Taka - det er en stråmand og den må stå for egen regning. Du kan godt spille i små rum uden det er Tiki-Taka. Og du får ikke ret af at komme med nedladende kommentarer for at styrke din pointe.
Pioli har udtalt at han bl.a. kiggede i retning af Bayern omkring at stå højt på banen, være direkte i spillet og et meget aggressivt genpres. Den del har vi fuldt ud implementeret i Milan.
Nu bruger jeg Bayern som eksempel, fordi de gør nogle af de ting, som du ikke mener kan lade sig gøre. Navnligt ved at have flere spillere, som spiller i rummet foran modstanderens felt. Den ene er deres VW, primært Sané, den anden er deres offensive midt, primært Müller, den tredje er Lewa og den fjerde er Goretzka. Og Bayern har efter min ydmyge mening stor succes og scorer tonsvis af mål.
Jeg forholder mig ikke til, hvor CDK er aller bedst eller hvem der ellers spiller hvor. Jeg argumentere for, at man godt have have wings, som trækker ind i banen og ikke udelukkende angriber bredt, samtidig med at man har en offensiv midt, uden at de løber ind i hinanden og optager de samme rum foran modstanderens felt.