Origi er udpræget dybdeløber, det samme kan siges om Rebic, og begge er også elendige opspilsstationer. Håber vi kan komme afsted i nogle kontraer. Ser dem begge som værdiløse hvis Monza står nede med 10 mand. Heldigvis har det ikke været billedet indtil videre.
Origi har haft nogle fine dybe løb. Rebic har også haft et par gode aktioner. Til gengæld må Pioli snart indse, at Pobega ikke fungerer som en af de to centrale. Han tåger rundt og har svært ved at placere sig. Jeg så hellere, at han brugte Vranckx på den centrale midt.
Pioli talte om koncentration og beslutsomhed, men spillerne spiller som mod Verona - i en bobbel uden nogen af de to ting. Presspillet er væk og spillerne halser efter.
Vores presspil er iøvrigt også virkelig ringe - det er slet ikke ordentligt afstemt, så vi efterlader kæmpe rum centralt på midtbanen. Iøvrigt noget der har været et issue i flere kampe.