Snak

Mere indhold efter annoncen
Fabinho er vel i højere grad en dyb playmaker og dermed ikke rigtig det vi, typemæssigt, står og mangler.

Mit absolutte drømmenavn (indenfor realismens rammer) vil være Nicolas Seiwald fra RB Salzburg.

Han var et monster da vi mødte ham og så passer han perfekt ind i strategien.
Jeg kender slet ikke så mange spillere som dig.

Hvis der ingen tro er på Bakayoko, kan han lige så godt sendes videre, så vi måske kan få en anden ind.

Jeg bruger resultat.dk som livescore. Under tabellen i Serie A har Juve fået trukket de 15 points. Jeg ved, det er bekræftet, men eftersom de har appelleret dommen, vil jeg ikke mene, at den er endelig. De bør derfor stå på 37 points.
Juve har jo fået deres straf @martinovic derfor er det os korrekt at de er fratrukket 15 points i tabellen. At de appellerer, er jo ik overraskende - men lige nu, er de fratrukket 15 points.
Endvidere, Juve opsagde/fyrede hele sin top stab - de vidste, de var/er skyldige…
Sørgeligt for italiensk fodbold
Hvis der ingen tro er på Bakayoko, kan han lige så godt sendes videre, så vi måske kan få en anden ind.

Ja, Bakayoko er 100% fortid i klubben.

Min pointe var, at Monaco-versionen af Bakayoko, ville være præcis den brik der manglede for at få defensiven til at hænge sammen. Men det kan vi selvsagt ikke bruge til så meget, når det er Milan-versionen af Bakayoko der render rundt på banen.
En interessant betragtning omkring strategien i klubben.

I 19/20 sæsonen var Milans trup (i flg Transfermarkt) den 4. mest værdifulde i ligaen.
Juves trup var vurderet 64% mere værdifuld, Inters 50% og Napolis 36%.

Transfermarkts øjebliksbillede vurderer nu Milans trup som værende den mest værdifulde i ligaen.

Nuvel, transfermarkt repræsenterer selvsagt ikke en universel sandhed og der kan tages masser af diskussioner om de enkelte spilleres reelle værdi (hvilket jeg vil holde mig fra).

Jeg mener dog det er udtryk for en overordnet korrekt betragtning og det taler ind i præcis den strategi Elliott formulerede ved overtagelsen og som RedBird har bekræftet.
Når man samtidig tager udviklingen i omkostningsniveauet med i ligningen, understreger det hvad kompetent ledelse og en veldefineret og -eksekveret strategi kan gøre.

Selvfølgelig handler det om andet og mere end at drive en sund forretning. I fodbold bliver man selvsagt nødt til at investere i kerneproduktet i form af sportslige resultater.
Men Milan bliver simpelthen nødt til at fortsætte af samme rute.

Mesterskabet var selvfølgelig fantastisk. Men jeg bytter det gerne for kontinuerlig og stabil fremgang.
Her fornemmer jeg, at mesterskabet måske har fået den sportslige ledelse lidt af sporet.

På flere niveauer lugter det lidt af, at Milan igen skal se sig selv som mesterskabsfavoritter hvert år.
Det kræver et mere kortsigtet fokus (som man fx ser det i Inter og Juventus), fremfor at se truppen som noget der er i konstant udvikling.

Her tænker jeg primært på Pioli der ikke synes, at have samme villighed som tidligere, til at lade spillere udvikle sig og lave de fejl der hører med til den proces.

Her tænker jeg selvfølgelig først og fremmest på De Ketelaere og Adli.

Pioli er pludselig blevet rigid og konservativ og sværger til en formation hvor spillerne nødvendigvis må passe ind, fremfor det modsatte som tidligere var tilfældet. Også selvom det er åbenlyst for enhver, at der er noget der ikke fungerer.
Han virker som et dådyr fanget i en Range Rovers lyskegle og kan ikke snakke om andet end koncentration og personlige fejl.

Ja, koncentrationssvigt og personlige fejl sker. Men når der sker kontinuerligt og uge efter uge, bør man nok se på nogle mere underliggende årsager.

Det synes Pioli ikke at være i stand til.

Og her kommer så pointen - fortsætter dette, komme vi ikke til at se samme udvikling i truppen, hvor de unge spilleres værdi fortsat vækster. Det kræver selvsagt, at man tør satse på morgendagens stjerner.

Så de gode folk på ledelsesgangene bør nok vurdere, om Pioli fortsat er rette mand. Eller i hvert fald hvordan man hjælper ham tilbage på sporet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes, Piolis mandskabspleje er hans bedste egenskab. Han har også lavet smarte, taktiske ting, men det er primært på mandskabsplejen, at han har løftet holdet.

Milans bredde er ikke særlig god, og når mange af stamspillerne er slidte, trætte eller skadede, så har bredden bare ikke slået til. I morgen er Theo ude, og der er et kæmpe spring ned til Ballo-Toure og Dest.

Det vigtigste for Milan er kontinuitet, og det betyder CL-gruppespil. Samme betydning har CL for de konkurrerende klubber, da det er her, pengene kan hentes, når der ikke eksisterer samme lukrative tv-aftale som i England. Taber vi mod Lazio, er der for alvor åbnet op om top4.
Det ligner, at Milan mener det alvorligt med Zaniolo. Jeg må indrømme, at jeg hellere vil have Ziyech end den italienske primadonna.
Efter sigende har Chelsea accepteret, at ophæve Bakayokos kontrakt.

Han skulle herefter flyve til Tyrkiet for at underskrive en tre-årig kontrakt med Montellas Adana Demirspor.

Fint at få ryddet lidt op i truppen.
OFFICIAL Milan XI vs. Lazio:

Tatarusanu; Calabria, Kalulu, Tomori, Dest; Tonali, Bennacer; Messias, Brahim, Leao; Giroud

Vigtig vigtig kamp venter os.
Forhåbentlig shiner vi idag, en sejr vil give os luft i forhold til top 4 og vi vil stadig snuse til Napoli…
Første mål bliver utroligt vigtigt, giroud må meget gerne åbne sin målscorings account i 2023.
Kom så, svært bliver det uden theo. Men nu stepper vi up,
Forza Milan
Jeg havde troet, at Pioli måske ville stille op med en trebackkæde. I stedet fortsætter han med samme formation. Forhåbentligt er Bennacer og Tonali mere defensive end ellers. De to backs må også gerne holde igen og lade de fire i front klare ærterne så meget på egen hånd som muligt.
Annonce