Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, han er en fin spiller der tilbyder lidt andet - mere teknisk kvalitet. Igen, det vil være en flad fornemmelse hvis han er eneste forstærkning til den centrale midtbane.

Jeg vil gerne lidt fransk finesse a la Rabiot og Grenier.
Galliani får et par travle dage, således skal han i dag og i morgen, mødes med agenterne for Taarabt, Lopez og Armero. Hvis de 3 skulle blive tilføjet, burde der stadig være plads i budgettet til en anstændig spiller til midtbanen.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Hvilket så er Dzemaili.

I aften skal vores tre ledere i øvrigt mødes hos Berlusconi og diskuterer markedet.

Armero, Dzemaili og Taarabt. Ja ja... Det er sgu lidt fladt.

Edit: Yderligere skulle Pippo insistere på at beholde Saponara, hvilket jeg ikke forstår. Jeg synes han var skidt kørende i USA. Cristante og Niang kan jeg sagtens forstå fordi de tog i det mindste ansvar, selvom de grundet deres alder stadig er lidt våd bag ørerne.

Det havde dog været dejligt, hvis Monty var her. Montolivo - de Jong - Dzemaili kunne jeg derimod sagtens leve med. Fra Montolivo til Poli er der stor forskel.
Det er selvfølgelig foruroligende at Taarabt ikke har formået at holde sig i form henover sommeren! (man kan dog håbe at det kan være med til at presse prisen en smule ned).. Men jeg håber sgu alligevel vi får ham i hus, han tilføjer en masse x-factor på banen, utrolig driblestærk og ganske målfarlig. En problemstilling er dog hvordan han vil håndtere ikke at være fast starter..
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Seedorf bænkede ham af og til, og der var ikke noget problem. Så umiddelbart tror jeg ikke han vil skabe sig synderligt. Hvis han gør, skal Pippo så også vise sig voksen som mister, hvilket jeg i øvrigt ikke tvivler på.

Men det vil tage en god måneds tid før Taarabt er i nogenlunde anstændig form.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Haha, hvis historien i Gazzetta dello Sport passer vil jeg gerne vide hvem Armeros agent er. Sidste sæson fik han 1.3mio€ i løn, men ifølge avisen vil han have 3mio€. Altså på niveau med Nigel de Jong. Det jo helt blæst! Det virker for overdrevent til at være sandt. Skulle det være sandt, så kan man passende smide ham i skraldespanden.
Armero kan blive væk. Trist Milan sigter så lavt. Det er bare en ny Constant.
Gazzetta dello Sport melder også at Diego Lopez vil have en løn på 4mio€ i året. Ham kan vi vidst også skyde en hvid pil efter...
Ja, det skal han i hvert fald ikke tilbydes.

Jeg ser helst, at Galliani satser på Abbiati i den kommende sæson og signer Perin på en fri transfer næste sommer.
Jeg ved heller ikke på sandshedsværdien i de historier Gazzetta dello Sport fører idag.

De siger Armero vil have 3mio€. Diego Lopez vil have 4mio€. Efter lidt research viser det sig at Armero fik 1.3mio€ sidste sæson, mens Diego Lopez hævede 2.5mio€. Det virker lidt for voldsomt, og jeg tror ganske enkelt ikke på det. Ellers burde begge mand indlægges på psykiatrisk med personlighedsspaltninger.
Annonce