Snak

Mere indhold efter annoncen


Den logik må du lige forklare mig.

En trup der bliver mestre, og efterfølgende bruger flest penge af alle topholdende, leverer en godkendt indsats i en sæson hvor de fleste konkurrenter præsterer dårligere end året før...

Det er jeg sgu spændt på at høre.


Hahaha.

Det mesterskab var en enlig svale. Du taler det op som om, at det er klubbens niveau, fordi holdet præsterede langt over forventning i to sæsoner.

Når Leao ikke har sine gode momenter, er der intet i den trup, der bejler til top4.

RedBird er en investeringsfond og derfor er det selvsagt ikke Cardinales egne penge. Så sent som i går ærgrede du dig over, at det ikke var InvestCorp (altså en investeringsfond!!!) der var ejere.

Du poster et over ét år gammelt interview med en anden klubejer, der er bitter over at en ejer af en anden klub har langt flere midler til rådighed.

Det er simpelthen topmålet af dumhed og hysteri.


Investeringsfond eller ej - det handler om, hvad de er villige til at bruge af penge.

Hidtil har Cardinales ejerskab intet nyttigt bragt med sig. Han kæmper for at få tilladelse til at bygge et stadion, men det har han heller ikke formået.

Nej, han valgte Milan i sidste ende, fordi Maldini overtalte ham. Ellers var han endt i Leverkusen.

Nej, Milan interceptede en handel og det var Maldini der førte de forhandlinger. Igen skal du nok læse lidt op på begrebet kausalitet.

Og det er sandt for dyden svært at tage dig seriøst, når du poster ting med en kilde med troværdighed på niveau med The Sun.

Det der står om fx Tonali er i øvrigt decideret løgn - Tonali har ved mange lejligheder udtalt, at Gattuso var/er hans store idol.

Det er en ommer.

Milan har aldrig været gode til at sælge spillere.

Og hvem mon er ansvarlig for det?

Du bør derfor i stedet kigge på, hvad der er brugt på nye spillere og ikke hvad der er solgt/købt for for derefter at lave et regnestykke.

nej, det bør jeg da af helt åbenlyse årsager ikke.

Når du sælger spillere, svækker du jo også truppen. Inter har jo fx kun kunne investere i nye spillere, fordi de solgte Lukaku og Hachimi.

Når man ser på net spend, viser det hvor mange penge der isoleret i investeret i truppen. Det er netop dét der betyder noget.

Milan kunne selvfølgelig også investere langt flere penge, hvis man solgte Leao, Theo, Bennacer, Tomori, Tonali og Maignan. Men det er truppen jo for fanden ikke blevet bedre af.

Jeeez!

Det er forståeligt, hvis ejerne vil i mål med FFP og undgå yderligere sanktioner fra UEFA. Han må så også forstå, at der er syv hold i Serie A, og der er kun fire CL-pladser.

Hvor mange CL-pladser der er i ligaen i irrelevant, hvis klubben ikke overholder sin settlement agreement med CFCB. Så bliver man, med al sandsynlighed, diskvalificeret alligevel.

Du kan vel godt huske, at det allerede er sket én gang (?!).

Derfor er det et absolut must, at holde sig indenfor FFP. Der er ikke noget "hvis".

Når Milan har en dårligere trup end Napoli, Juve og Inter, så skal vi præstere bedre end dem for at overhale dem.

Milan har en trup der har høstet en 2. plads og et mesterskab i de to sæsoner før denne.

Inter har en 2. plads og en 3. plads.

Napoli har en 3. plads og et mesterskab.

Juventus har en 4. plads og en 7. plads.

Net spend i samme periode:

Milan: €131,5m

Inter: €-127,9m

Napoli: €15,7m

Juventus: €60,4m

Med andre ord har Milan over de to foregående sæsoner den bedste samlede placering og har investeret over €250m mere i truppen ift Inter i samme periode. Over dobbelt så meget som Juventus og næsten 10 gange så meget som Napoli.

Forklar mig lige igen logikken i, at Milan skulle have den 4. bedste trup og at Maldini ikke har haft midler, at arbejde med...

Med undtagelse af mesterskabssæsonen har Milan lukket for mange mål ind. Jeg er ok tilfreds med forsvaret taget i betragtning, at vi har dårligere forsvarsspillere end flere af konkurrenterne.

I 20/21 sæsonen havde vi ligaens 2. bedste forsvar og sidste år det bedste. Og truppen er intakt.

Derfor er det jo også en latterlig påstand, at vi skulle have dårligere forsvarsspillere end de andre.

Vi kan takke Maignan for, at han trods alt har givet noget ro til et skrantende forsvar.

Nej, vi kan takke Piolis taktiske hjeneblødninger for, at vi havde et ikke-eksisterende restforsvar. Ingen keeper i verden kan ændre det.

Når vi har den fjerdebedste trup, så må svaret være ja.

Jep - truppen med den samlede bedste placering over de to foregående sæsoner og uden sammenligning største investering, er ligaens 4. bedste. Fint argument.
Forventer du, at Milan kan sælge sine bedste spillere og samtidig være en bejler til top4?

Nej. Milan har jo netop holdt på sine bedste spillere og samtidig investeret i truppen. Og det er netop derfor man bør kunne forvente en topplacering.

Hvis Maldini havde fået carte blanche til at forlænge med dem, er jeg sikker på, at det var sket...

Ja, men nu er det jo Furlani der har lukket aftalen, hvilket Maldini og Massara ikke formåede. Man må jo spørge sig selv, hvorfor man ikke nåede i mål med aftaler med Kessíe og Donnarumma, til trods for forhandlinger i næsten et år.

Du kan vel godt se, at der tegner sig et billede (?)

...men Elliot havde helt sikkert et max budget til deres lønninger, og det var sandsynligvis højere end Milans prisramme.

Det giver absolut ingen mening.

Spørgsmålet er, hvad Cardinale har af ambitioner med Milan - om klubben blot er en investering, som mange amerikanere har for vane, men alligevel trækker stikket i sidste ende, eller om han har sportslige ambitioner.

Hvorfor er der her et modsætningsforhold?

Elliott har formået både at ændre den sportslige situation totalt og samtidig tjene penge på et salg.

De to ting er ikke gensidigt udelukkende - snarere tværtimod.

Milan blev mere værd, fordi de sportslige resultater gav CL-fodbold, bedre eksponering og dermed bedre indtjeningsgrundlag. De to ting er umiddelbart hinandens forudsætninger.

RedBird har med al tydelighed vist, at man er klar til at investere. Ikke mindst ift stadion, hvor Cardinale helst vil bygge selv. Det vil give større indtægter til Milan, fremfor et fælles projekt med bysbørnene.

Men det kan jo ikke nytte noget, at kyle en masse penge efter transfers, for derefter at blive udelukket fra europæiske turneringer, fordi man ikke overholder reglerne.

Det er en yderst svær opgave at være bejler til mesterskabet eller sågar top4, hvis der ikke investeres i bedre spillere.

MEN DET ER JO FOR FANDEN OGSÅ DET DER ER SKET!

Milan har investert langt flere penge end konkurrenterne. Det er jo simpel fakta og ikke noget du bare kan have en synsning omkring.

Hvad enten du vil det eller ej, så har vi ikke en trup, der på papiret kan matche Inter, Napoli og Juventus´.

Hvad end du vil det eller ej, er din påstand helt i skoven. Resultaterne taler sit tydelige sprog.

Denne sæson har været en fiasko, fordi træneren er et taktisk analfabet og fordi der ingen ræsonans har været mellem den sportslige ledelse og træneren. Begge har fejlet.

I denne situation mener jeg dog det er det helt rigtige, at holde på Pioli. Det er trods alt ham spillerne primært har et tæt forhold til. Så må man indsætte nogle folk der kan hjælpe ham med at skabe et taktisk koncept der hænger sammen.
Ja, Cardinale ved bedst.

Seriøst - brig nu dit hoved inden du komplet ukritisk bombarderer tråden med click bait.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det giver vel egentlig fin mening at skilde sig af med Maldini og Massara, når de ikke er enig i strategien fra ejerne. Det er jo en ejers ret at sætte det hold, der kan implementere en strategi.

Selvfølgelig er han det største globale klubikon man har, og man trækker på noget goodwill ved at fyre Maldini. Men hvis Milan vil føre Milan tilbage til gamle tider i Europa og ikke vil tage til takke med et RedBull setup, så er det jo en no brainer, da man ikke har økonomi til mere.

RedBird er en fond der skal tjene penge og man kigger ikke et sekund på følelser.

Milan kører med det 4. eller 5. største budget i Italien (målt på trupomkostninger i løn og afskrivninger) og det flugter jo ikke med en tilbagevenden til europæisk top.

Derfor skal man arbejde som en enhed for at få mere ud af mindre og hvis ikke den sportslige ledelse er med, så er man tabt fra starten. Også selvom det koster på budgettet i år, når Maldini og Massara skal kompenseres

Jeg er dog overrasket over, at man for 2. vindue i træk i juni måned ikke har vished over hvem der skal styre indkøbene. Sidste år var det så juli måned man havde det på plads, så man kan dog gøre det hurtigere, men stadig forfærdelig timing.

Og så håber jeg for Milans vedkommende, at der står andre klar end blot Moncada og Furlani. Især sidstnævnte har ingen forudsætning i fodboldverden omend han er den rette til at føre en overordnet cost neutral strategi. Det undrer mig egentlig generelt set, at man ikke forlængede med Gazidis. Men det kan være der kommer nogle andre ind på banen, selvom det naturligvis er dyrt at fyre Maldini/Massara, så skal der være en kompetent ledelse.

Men nu kan RedBird for alvor komme på banen efter et år hvor der ikke rigtig er sat et aftryk fra deres side. Man har i hvert fald ikke set tegningerne til hvad de vil med konkrete initiativer.

Det mesterskab var en enlig svale. Du taler det op som om, at det er klubbens niveau, fordi holdet præsterede langt over forventning i to sæsoner.

Men man må forstå, at denne ene sæson er udtryk for et reelt niveau.

To sæsoner er en "enlig svale" - en sæson er en solid baseline...

Du kan godt selv se det, ikke?

Investeringsfond eller ej - det handler om, hvad de er villige til at bruge af penge.

NEJ DET GØR SGU DA EJ!!!!!!!!

Milan kan ikke bruge flere penge, fordi man har en settlement agreement med CFCB. Overskrider man denne, risikerer man udelukkelse af europæiske turneringer hvilket vil være en katastrofe i den nuværende situation.

Hvor mange gange skal du have det at vide, før du fatter det?

Hidtil har Cardinales ejerskab intet nyttigt bragt med sig. Han kæmper for at få tilladelse til at bygge et stadion, men det har han heller ikke formået.

I modsætning til alle de andre ejere i Serie A der jo bare skyder nye stadions op på stribe. Kom dummere!!
Påstanden er stadig, at Theo ikke var havnet i Milan, hvis ikke Maldini havde slået et slag for, at han skulle ende i Milan.

Maldini blev Milans trækplaster, efter kineseren gik transferamok i 2017 uden verdens nytte. Klubben skulle kickstartes, efter Elliot tog over.

Og hvem mon er ansvarlig for det?


Så du forventer, at Maldini pludselig skal til at ændre klubbens 124-årige filosofi med ikke at sælge sine bedste spillere?

Det har aldrig været scenariet i Milan. I hvert fald ikke de sidste 40 år.

Det hænger også sammen med næste afsnit - Milans konkurrenter har været gode til at sælge spillere, erstatte dem og bygge op igen. Det har Milan aldrig formået. Det kræver en større ændring i klubbens adfærd, hvis det skal være ambitionen, ligesom hele fanskaren skal indstille sig på, at sådan kan fremtiden se ud.

Af store salg har Milan solgt Shevchenko og Kaká af økonomiske årsager under Berlusconi, men ellers har det aldrig været intentionen. Det vil du pludselig have, at Maldini skal lave op på, samtidig med han skal skaffe mesterskaber og CL-pladser.

Forklar mig lige igen logikken i, at Milan skulle have den 4. bedste trup og at Maldini ikke har haft midler, at arbejde med...


Det hænger unægtelig sammen med ovenstående. Maldini har færre midler at gøre godt med, fordi Milan ikke har ry for at sælge.

Ja - Maldini vil få væsentligt flere midler at gøre godt med, hvis han sælger sine bedste spillere, men når Milans trupsammensætning er så hårdt bygget op om Leao, så vil det kræve enormt af hans arvtager.

Milan som harmonisk enhed har skaffet mesterskabet sidste år og andenpladsen forrige år.

Ser man på en trupper som Juventus og Inters, så er de bygget op på en helt anden måde, hvor de i stor grad har nemmere ved at erstatte den enkelte spiller, fordi de ikke bygger opholdet op omkring individueller præstationer fra de bedste spillere. Milan er jo intet uden Leao, hvor Inter og Juve i større grad vil kunne klare sig uden deres bedste spiller.

Derfor er det jo også en latterlig påstand, at vi skulle have dårligere forsvarsspillere end de andre.


Det er jo som hold og ikke spiller for spiller. Bastoni, Bremer, Skriniar og Kim er alle dage bedre forsvarsspillere, end dem vi har rendende rundt.

Nej, vi kan takke Piolis taktiske hjeneblødninger for, at vi havde et ikke-eksisterende restforsvar. Ingen keeper i verden kan ændre det.


Hvem skal Pioli få til at dække af for Kessie? Uduelige Krunic, der burde rende rundt i Empoli?

Jeg må tage hatten af for din begejstring om Milans breddespillere. Når ingen andre gider have dem, vil du forsvare dem med næb og klør.

Jep - truppen med den samlede bedste placering over de to foregående sæsoner og uden sammenligning største investering, er ligaens 4. bedste. Fint argument.


Du er givetvis den eneste Milan-fan - måske enkelte undtaget - der mener, vi har en bedre trup end Juve, Inter og Napoli. Det er naturligvis fair nok at have den holdning.
Det undrer mig egentlig generelt set, at man ikke forlængede med Gazidis.

Gazidis har været syg med kræft og ønskede selv at stoppe.

Især sidstnævnte har ingen forudsætning i fodboldverden...

Furlani har siddet i Milans bestyrelse i fire år og har derfor fine forudsætninger i fodboldverden.
Desuden har RedBird organisationen selvsagt masser af erfaring fra sportsverdenen generelt.

Men det er klart, at man nok skal have én ind der kan forestå selve forhandlingerne med potentielle spillere. Det tænker jeg dog også er til at finde.

De primære kompetencer bør dog være hos Furlani ift overholdelse af strategien og Moncada ift at finde de rigtige spillere til den strategi.
Ja, men nu er det jo Furlani der har lukket aftalen, hvilket Maldini og Massara ikke formåede. Man må jo spørge sig selv, hvorfor man ikke nåede i mål med aftaler med Kessíe og Donnarumma, til trods for forhandlinger i næsten et år.

Du kan vel godt se, at der tegner sig et billede (?)


Det må alt andet lige handle om de frie tøjler eller instrukser, der udstikkes fra ejeren.

Kessie og Donnarumma ville have henholdsvis 6,5 og 7 mio. euro netto i lønposen. Det var over Milans budget, formoder jeg. Hvordan skal Maldini lukke aftalerne med de to, når deres agenter er stædige og vil have mere, end Maldini har fået lov til?

MEN DET ER JO FOR FANDEN OGSÅ DET DER ER SKET!


Vi har hentet en bunke skrammel af spillere sidste sommer. Hvis det er Maldini, der har stået for alle de handler, eller han blot har handlet indenfor det begrænsede budget, han har fået stillet til rådighed, so be it.

Selvfølgelig skal det stå Maldini til last, hvis han har hentet alle de nulbonner, men er det en fyringsgrund? Jeg ved det ikke. Jeg ved bare, at de færreste sportsdirektører med Milans forventninger kan hente fire-fem profiler for 55-60 mio. euro.

Igen vil jeg påpege, at når det aldrig har været en del af Milans kultur at sælge sine bedste spillere, og det derfor ikke skal lægge Maldini til last, at han pludselig skal sælge sine bedste spillere for at få mere økonomisk råderum.
Annonce