Snak

Mere indhold efter annoncen
Hold nu kæft man - Pulisic, Romero og Loftus-Cheek. Prøver de overgå sidste sommers elendige mercato?
I det hele taget burde hele transfer markedet ændres og agenternes magt indskrænkes.

F.eks det tyrkiske stortalent Arda Guler der har en frikøbsklausul på €17,5m. Nu kan man så læse at hans agent / far nu kræver €20m for at godkende et skifte og desuden kræver en fast startplads.

Det er vanvittige krav af en 18-årigs agent.
suk, suk og mere suk..... 21,5M for Ruben Loftus-Cheek incl. diverse bonus.

Man føler sig jo næsten hensat til de skønne tider med indkøb af Constant, Birsa, Mesbah osv. osv. Det er jo HELT håbløst arbejde.

Han bidrager med 0 mål og assists 0 og på de defensive parameter er han langt bagud en spiller som f.eks. Hjulmand der både kender ligaen og er yngre. Læg dertil at han ofte er skadet (til hans forsvar har han spiller 79 liga kampe hen over de sidste 3 sæsoner + europæisk).
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Hvorfor var det, at Maldini skulle fyres, når Moncada og Furlani alligevel henter den/de spillere, som Maldini havde interesse i (Loftus-Creek og Pulisic). Det er forkasteligt at være vidne til.

Nu vil de hente Pulisic, som er en god spiller, men han er bedst på Leaos plads. Brug nu for f... de penge på Chukwueze, så vi kan få noget kvalitet på den højre wing.

De forvalter de Tonali-penge som amatører.
På den anden side, så kan han kun overraske positivt ¯\_(ツ)_/¯
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor var det, at Maldini skulle fyres, når Moncada og Furlani alligevel henter den/de spillere, som Maldini havde interesse i (Loftus-Creek og Pulisic).

Hvis Scaronis ord står til troende, blev Maldini fyret fordi han ikke kunne acceptere, at dele ansvaret. Det handler ikke om hans specifikke handler.
Det er mere mavefornemmelsen. Vi sælger vores bedste midtbanespiller for en god sum og erstatter ham med en spiller, der døjer rigtig meget med skader. Han er en ok spiller, men han kan ikke afløse Tonali 1 til 1. Jeg har ikke set Reijnders, men hvis han også er en 8´er, så ender vi at give ca. 40 mio. euro for to spillere, som ikke rigtig vil løfte kvaliteten på holdet. Det er dårligt købsmandsskab.

Jeg savner en erfaren herre på sportsdirektørstolen, som er hurtig til at handle og ved, hvad klubben har brug for. Marotta valgte den forkerte Milano-klub.
Yep, 40M på RLC og Pulisic som tilsammen totalt set laver 4-5 mål/assists pr. sæson - målt på sidste 3 sæsoner. Begge spillere er i øvrigt ofte skadede.

Når Chucwueze kan fås for det samme beløb og lavede 25 mål/assists i sidste sæson alen - og dertil tilføjer alt det speed og kreativitet vi skriger på.

Ikke ligefrem noget der indgyder tillid til ledelsen, tværtimod faktisk.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Kender ikke nok til Loftus, til at kunne vurdere ham... prisen er lidt høj men, han har altså været involveret i 33 kampe denne sæson... STOR spiller, 1.91, 10 landsholdskampe....
Havde ingen forventninger til Tomori, men han overraskede da noget så positivt, lad os håbe dette er en gentagelse...

Spændende handel umildbart, men begræder at han ikke er italiener... håber hans løn ikke er voldsom,
RLC får lige nu £6,3M i Chelsea årlig.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Annonce