Snak

Mere indhold efter annoncen
@Rossoneri

Gode pointer og hjernen siger da også Kamada - ikke mindst fordi han også kan spille 8ér :) men også ift. økonomien.

I hjemmekampe mod små hold vil vi så kunne spille mere offensivt med en midtbane bestående af RLC-Reijnders-Kamada og så med Leao-Pulisic bagved en 9ér oppe foran. Balance, kreativitet og dynamik, tjek.

Chukwueze har bare nogle vanvittige spidskompetencer, herunder speed - med ham og Leao vil vi blive helt crazy på omstillinger. Omvendt så har de små hold lært at det dummeste, de kan gøre mod os, er at åbne op i deres bagrum.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg tror ikke, der bliver kamp om Frattesis underskrift med tanke på, at Sassuolo vil have op imod 40 mio. euro for ham. Han er talentfuld, men det er også mange penge for ham.

West Han meldes interesseret i Reijnders og kan sikkert tilbyde en bedre løn, så Furlani skal være hurtig.
Jeg tror ikke, der bliver kamp om Frattesis underskrift med tanke på, at Sassuolo vil have op imod 40 mio. euro for ham. Han er talentfuld, men det er også mange penge for ham.

Et væsentligt problem er, at Roma har en videreslagsklausul på 30%. Dermed skal Sassuolo reelt vurdere bytteværdien ud fra 70% af salgsværdien og det regnestykke går ikke nødvendigvis op.

West Han meldes interesseret i Reijnders og kan sikkert tilbyde en bedre løn, så Furlani skal være hurtig.

Som jeg forstår det, har Reijnders meddelt AZ, at han kun vil til Milan. Pascal Jansen var da også ude og sige, at han godt ved hvordan verden fungerer.

Scenariet skulle i øvrigt være det samme med Pulisic, der, efter sigende, har afvist et skifte til Lyon.

Der er samtidig snak om, at Puma (der er støvlesponsor for Pulisic) vil dække hullet mellem vores vurdering og Chelseas krav ift transfersum.
https://football-italia.net/milan-consider-move-for-salernitana-striker-dia-report/

Jeg synes, han er spændende, men 25 mio. euro er mange penge for ham. Så ser jeg hellere, at klubben får fingrene ud og går efter Icardi, som bør have tre-fire sæsoner tilbage på højeste niveau.
Jeg synes, han er spændende...

Ja, han er faktisk enormt spændende. Og jeg undrer mig da også over, at der ikke er mere hype omkring ham.

Dia havde, som jeg lige kunne se, ligaens 5. bedste relative målbidrag i den forgangne sæson. Han har enten et mål eller en assist pr. 115 minutter. Det overgås kun af Osimhen (83), Dybala (92), Lautaro (93) og Leao (97).

Præstationen skal selvsagt ses i lyset af, at han spiller i Salernitana, mens de andre gør sig på tophold.

Rent spillemæssigt, ligner han også et rigtig godt match. Han er først og fremmest lynhurtig og tager ofte intelligente løb.

Derudover er han bomstærk og er også dygtig til at spille med ryggen mod mål. Sidst, men ikke mindst, er han en stærk afslutter. Sidstnævnte understreges af hans konvertering af chancer. I snit scorer han på 33% af hans afslutninger. Det er reelt et helt vanvittigt tal, når man ser på andre nævnte spillere; Osimhen (19%), Dybala (18%), Lautaro (17%) og Leao (16%).

Jo mere jeg lige kigger ind i hans stats, jo mere synes jeg vi skal gå all-inn på ham.

...men 25 mio. euro er mange penge for ham.

Både ja og nej. Budgettet bør kunne bære det, hvis vi samtidig forudsætter, at hans løn er overkommelig (pt. €1,4m net).

Der er dog snak om, at Salernitana er interesseret i en række af vores spillere - gode gamle Morgan De Sanctis skulle i hvert fald være interesseret i både Brescianini og Maldini.

For mig at se, ville det være en kanon-signing.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@fox
Apropos dit indlæg om Kessíe den anden dag, så sammenligner Gattuso sjovt nok Musah med Kessíe i et interview i dag.

Ergo er din sammenligning nok noget mere rigtig end min karakteristik. Jeg vil dog fortsat vove den påstand, at Musah er bedre med bolden på fødderne.
Vil Dia være potentiel starter? Så meget har jeg ikke set ham for Salerniterna.

Jeg håber stadig mest på Icardi.

https://football-italia.net/milan-could-offer-new-contract-to-kjaer-report/

Milan bør se tiden an med Kjær. Hvis han spiller kontinuerligt i den kommende sæson, vil det give mening med yderligere et år. Hvis han ikke finder tilbage til sit tidligere niveau, bør Milan se sig om efter noget andet.
Vil Dia være potentiel starter?

Jeg tror, nærmest uanset hvem der ankommer, at Giroud har en stor stjerne hos Pioli.

Derfor tror jeg ikke, det kommer til at være et spørgsmål om en starter og en backup.

Men, baseret på det Dia viste sidste sæson, mener jeg bestemt, at han har niveauet til at gøre en forskel for os.
Vi skulle há budt 14M for Pulisic (ikke officielt), mens Lyon har afleveret et officielt bud på 25M - både ifølge bold og flere andre sites.

Pulisic vil helst til os, men Chelsea kommer selvsagt aldrig til at acceptere et bud omkring de 14M, når en anden byder 25....

Hvis det er prisen må han også meget gerne blive væk - det er han SLET ikke værd.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Nu kan Chelsea jo blive tvunget til at sælge til jer hvis Pulisic ikke vil til Lyon, man beholder ham ikke det ser sikkert ud.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Annonce