Snak

Mere indhold efter annoncen
De overtager fra Nexen, som har været der i et par år og udløb 30 juni, så om det er en aftale på linje med den eller giver lidt ekstra er svært at sige pt. Nexen lå i det leje på 1-2 mio euro.

Det er selvfølgelig korrekt, at Milan allerede havde et sponsorat med Nexen.

Nexen var dog en regional aftale der var i "Partner" kategorien, mens Kumho indgår som "Premium Partner".

Dermed må det også forventes, at der er en økonomisk upside og en aftale der er i samme kategori som BMW, Banco BPM, Skrill osv.

Den kommercielle sektor virker generelt til at have maxet potentialet ud med de store aftaler.

Ja, hvis man taler direkte sponsorater.

Så dog for nylig en analyse (vist nok fra Deloitte), der kiggede på det uudnyttede digitale potentiale meget få fodboldklubber har udnyttet. Specifikt for Milan anså man, at der var et årligt potentiale på $100m.

Dette er noget de amerikanske sportsgrene er enormt dygtige til at udnytte og jeg er spændt på at se, om RedBird (navnlig via deres link til Yankees og Red Sox), kan åbne nogle døre og skabe en helt ny revenue stream.
Ja det er rigtigt, at Nexen blot var Partner. Er det en premium kan det godt snige sig over de 2 mio euro umiddelbart med den pakke der er. Skrill ligger på 1.6 mio euro. Wefox giver en 6-7, men de har så også en helt anden synlighed med trøje sponsorat.

Den Deloitte rapport gad jeg godt se, for hvad er det helt præcist man mener med digitalt potentiale. Det virker meget fluf, hvis en masse europæiske fodboldklubber bare lader den type penge ligge på bordet.

Nu har jeg selv været i industrien i en årrække og jeg har virkelig svært ved at se hvor der kan ligge 100 mio i potentiale for Milan. Medmindre der er tale om en decideret rettighedssnak af kampene.

Har du et link?

Jeg prøver at finde et link - så vidt jeg husker har jeg tidligere postet det her i tråden.

Det handler grundliggende om, at kreere ekslusivt digitalt content som man fx ser det i NBA, NFL og i fodboldens verden via MUTV (Man Utds tv-kanal).

Det kan være interviews med spillere og stab, kommenterede pre-season kampe, optakt til kampe osv, præsenteret i en app med et månedligt eller årligt subscription fee.

Herunder har både Cardinale og Stylsvig tidligere talt om, at Milan skal være mere end et fodboldhold. Målet er at skabe et underholdningsbrand.

Her har man taget nogle skridt i samarbejdet med RocNation, hvor man har haft en række events i USA.

Der har også været specielle events, eksempelvis "From Milan With Love", der blev streamet af omkring 2,5m på tværs af 50 lande.

De $100m var selvsagt en potentialevurdering og ikke et realistisk target på den korte bane. Analysen var baseret på de amerikanske sportsgrene, først og fremmest NBA og NFL og muligheden for at overføre dette til fodbolden.

Milan har en af de største internationale fanbaser der, i flg. Nielsen, tæller omkring 500m.

Hvad kommercialisering af fanbasen kan give på bundlinjen på en kortere bane, er selvsagt svært at sige. Men det umiddelbart en rimelig antagelse, at der ligger et væsentligt potentiale her.
Ikke mindst i Asien og USA, hvor fankulturen er meget individbåret og hvor man kan tilbyde masser af content der ikke refererer direkte til kampdag.
Fernando Roig, præsident i Villarreal, kaster "lidt" koldt vand over Chuckwueze-rygtet.
Han siger bl.a. at han ikke ved om vi er interesseret. Det strider i hvert fald i mod sladderdåsen Di Marzios meldinger om, at vi allerede var i forhandling med spanierne og at der skulle være aftalt personligt vilkår.

Personligt synes jeg det er ganske fint. Med Pulisic så godt som i hus, skal fokus rettes mod den centrale midtbane og angrebet.
Flere medier melder, at Antonio D’Ottavio bliver ny sportsdirektør, der kommer fra en intern rolle som Chief Scout for ungdomsafdelingen.

Mit bud er, at det bliver i en noget anderledes rolle end Massara og formentlig også med andre beføjelser.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så klarede Luka Romero lægetjekket og blev officiel. Går ud fra han enten skal spille på primavera eller være trupspiller til HW.

Det må samtidigt gerne betyde Messias har spillet sin sidste kamp for os - der er rygter om vi har tilbudt ham som en del af en handel med Torino der sender Wilfried Singo vores vej. God spiller men jeg har svært ved at se hvad vi skal bruge endnu en HB til.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Der er ikke penge til Musah. Både Valencia og Villarreal skuer op for priserne på deres spillere.

Vi mangler en snu ræv til at lukke de handler. Furlani og Moncada har ingen erfaring på det område, og jeg tvivler på, at den nye sportsdirektør har det, når han er hentet i ungdomssektoren.

Jeg gruer for denne sommers mercato.
En snu ræv? Hvad er det lige præcis du forestille dig? At vi vinder ham i kortspil, eller?
Det er blot en konstatering, at det virker til, at der er tovtrækkeri med at få lukket de handler.

For mig handler det ikke om, hvem der bliver hentet, men at der bliver hentet spillere, som kan opveje salget af Tonali. Loftus-Cheek og Romero rykker os altså ingen vegne.
@Martinovic.

Skal vi lige huske et år tilbage hvor Maldini og co brugte to måneder på at hive en relativ ubrugelig belgier i land for så at bringe en række middelmådige spillere på lejekontakter til klubben?

Desuden missede vi en række spillere på grund af "fedten rundt" sidste sommer. Måske, men kun måske, kan der være andre årsager til at vi forsøger os med en række alternativer. Vi har ikke ubegrænsede midler.

Din utilfredshed med de nye ejere kombineret med 90´er nostalgi skaber en cocktail af tunnelsyn og pessimisme.
"Old Lull Bee"
Annonce