Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan ikke forstå logikken i ikke at hente Kamada på en fri. Hvis det er fordi han er ikke-EU er det helt skævt at bruge penge på at hente RLC. Læs i Chelsea tråden - alle er for det første glade for at få mere end 5 pund og en kondi-dragt for ham og sekundært er det ikke en spiller, som de overhovedet vil savne. Eneste forklaring er at han set fra Piolis side spillede et par gode CL kampe imod os sidste år, men at basere vægten af sin beslutning dér, og ignorere alt det andet data og film, der viser en helt anden spiller, det plejer at være den sikre vej til at træffe en forkert beslutning. Lidt i samme stil som Origi, hvor man også sagtens kan finde en del gode klip og gode kampe, men hvor man, hvis man kigger på alt tilgængeligt film, nok godt kan se, hvilken spiller der er tale om.

Kamada har et fint niveau, som stadig kan blive bedre og som også kan styrke bredden i truppen. Han er ikke voldsomt løntung og han har et stort navn i Japan, så han vil ikke være umuligt at komme af med hvis det ikke virker.

Håbløst.
RLC ser nu ret så spændende ud, kan han holde sig skadesfri tror jeg virkelig han passer godt ind på vores hold, enorm fysik og stor teknisk kunnen med et godt drive med bold… havde en leje aftale med købsoption været bedre… bestemt
Men som type ser han umildbart ud til at passe perfekt.
At sammenligne ham med origi som stort set ikke havde spillet bold i flere år… giver absolut ingen mening.
Vi har solgt Marco Brescianini til Frosinone. Der meldes ikke om en transfersum, men det er næppe mere end et par millioner euro - hvis endda så meget.

Ment fint nok at se, at det også er muligt, at sælge de unge spillere.
Det synes dog at være en ønskespiller for Pioli og det må man, trods alt, acceptere.


Det må vi acceptere. Det in mente kan han også kun overraske.

Men det er jo præcis det man henter i Pulisic. Eller handler det måske bare om, at Furlani og Moncada er dumme, fordi de ikke vil hente den spiller du gerne vil have?


Jeg ser ikke Pulisic passe ind på den højre kant, men det kan blive præmissen.

Og for at gøre forvirringen total, så mener du nu, at Chuckwueze kun skal hentes til færre penge end hans klub forlanger. Men stadig er den sportslige ledelse for dårlige, fordi de ikke får lukket handler. Godt så.


Ved både Musah og Chukwueze blev der nævnt priser på 20-25 mio. euro. Nu snakker vi pludselig 35 mio. euro, og det er for meget med et år tilbage af kontrakten. Det er de ikke værd.

Jeg synes også, at 25 mio. euro er alt for meget for Reijnders. Det var noget andet, hvis han havde bevist sit værd i en af de store ligaer og ikke i en papegøjeliga.

Moncada må i gang med at bruge sit nerværk og spejde mod Frankrig. Der har vi haft mest held med at finde spillere. Milan bør holde sig fra den belgiske og hollandske liga, når prislejet for en spiller som Reijnders ligger tæt på 200 mio. kr. Han bør ikke koste mere end allerhøjst 20 mio. euro.

Hvordan fik Marotta handlet Frattesi ned i 25 mio. euro og tilmed sendt en ligegyldig ung spiller videre til Sassuolo? Det er i mine øjne stærk købsteknik fra en erfaren sportsdirektør.

Noget kunne jo pege i retning af, at salget af Tonali har åbnet for nogle taktiske overvejelser. Kamada er umiddelbart 10er og derfor giver det fint mening, hvis fokus så er ændret til en anden type spiller.


Kamada er meget fleksibel og kan både spille wing, 10´er og 8´er. En no-brainer at lade ham gå.

Altså en handel som West Ham har afvist.


Det var jeg ikke klar over, men det var et bud. Så må klubben søge videre. Der er masser af angribere til 25 mio. euro, som ikke er 31 år og hedder Morata. I sin bedste sæson for Juve lavede han 11 mål i 32 kampe. Det er ikke godt nok for en angriber, som vi skal bruge.


Jeg tror du skal finde din lommeregner frem.

Du vil gerne have en wing, to midtbanespillere (foruden RLC forstås) og så købe Icardi til en høj løn også.

Har du regnet lidt på hvad det vil koste?

Der er muligheder nok, hvis de handler derefter.


De to midtbanespillere kunne være Kamada til 3 netto og Reijnders til 1,7 netto. En wing som Chukwueze kan formentligt stilles tilfreds med 2 netto. Jeg ved ikke, hvad Icardi skal have - måske 5-6 netto, men det skal Morata også have, og RLC får 4 netto. Det er i mine øjne håbløst.

Hvad tror du egentlig grunden er til, at de ikke lukker alle de indlysende handler?


Der kan være mange årsager. Pengene er små, og alle handler skal tilpasses. Det kan også være, at de ikke besidder evnerne til at få lukket de handler, som Marotta gjorde i en helveds fart med Frattesi.

Inter og Juve har nu to af de bedste sportsdirektører i ligaen, og det vil fremadrettet kunne ses på deres handler, er jeg overbevist om. Marotta er allerede godt i gang med at forstærke Inter, selv om han ikke har nogen penge til transfers - blot lønninger.
RLC ser nu ret så spændende ud, kan han holde sig skadesfri tror jeg virkelig han passer godt ind på vores hold, enorm fysik og stor teknisk kunnen med et godt drive med bold… havde en leje aftale med købsoption været bedre… bestemt
Men som type ser han umildbart ud til at passe perfekt.
At sammenligne ham med origi som stort set ikke havde spillet bold i flere år… giver absolut ingen mening.


Du siger det selv - hvis han kan holde sig skadesfri. Det viser historikken bare ikke. Han er helt sikkert en habil spiller, men med hans skadeshistorik; hans løn; hans status som ikke EU-spiller, så tager Milan en stor chance til en vigtig plads - den måske vigtigste plads på hele holdet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ser ikke Pulisic passe ind på den højre kant, men det kan blive præmissen.

Aha. Og det beror du på hvad? At Transfermarkt tilfældigvis har noteret hans primære position i venstresiden? Og det endda til trods for, at du er blevet præsenteret for data omkring ham som spiller.

Kamada er meget fleksibel og kan både spille wing, 10´er og 8´er. En no-brainer at lade ham gå.

Det handler om balance. Hverken RLC eller Reijnders har deres primære styrker som defensiv spiller. Dermed er det jo ikke underligt, at Pioli søger en mere robust 8er, der kan være med til at skabe balance. Det er umiddelbart ikke en betegnelse der passer på Kamada. Omend han er hårdtarbejdende, så arbejder han altså primært fremad i banen.

Milans væsentligste problem i sidste sæson har været den defensive balance. Derfor er det, efter min mening, betryggende, at den sportslige ledelse kigger lidt nærmere på spillernes specifikke egenskaber og karakteristika. Det er vel netop det man har savnet med Maldini (i visse tilfælde).

Der er masser af angribere til 25 mio. euro, som ikke er 31 år og hedder Morata.

Nu er Morata jo, for det første, langt fra signet endnu. Desuden var Enrique Cerezo (præsident i Atletico) ude i går og sige, at han ikke kunne se for sig, at Morata skulle til Italien.
Det er selvfølgelig ikke ensbetydende med at det ikke sker. Men det er trods alt en indikation af, at en aftale ikke er lige op over.

Desuden har Morata en frikøbsklausul på €12m.

Hvordan fik Marotta handlet Frattesi ned i 25 mio. euro og tilmed sendt en ligegyldig ung spiller videre til Sassuolo?

Det gjorde han heller ikke. Handlen har en værdi af €33m.

Og den ligegyldige unge spiller scorede 12 mål og stod for fire assists i Serie B sidste sæson, fordelt på ca. 1.500 spilleminutter. Læg dertil tre mål i fem kampe for Azzurrini.

Den kan jo lige så godt være en ny Zaniolo de sender videre.

Inter og Juve har nu to af de bedste sportsdirektører i ligaen, og det vil fremadrettet kunne ses på deres handler, er jeg overbevist om.

Inter har jo i flere sæsoner været tvunget til at sælge deres største profiler, for at få bugettet til at hænge sammen. Er det virkelig en fantastisk DS der står bag det?

Og ro på med Giuntoli. Napoli var i en position hvor man kunne tilbyde Kvicha fast spilletid efter Insignes bedyrede afsked. Det samme med Kim og Koulibaly.

Omend jeg ikke skal tage noget fra de to bedste signings i ligaen sidste sæson, så er det jo ikke fordi de er Giuntolis opfindelse.

Og Osimhen er trods alt den dyreste spiller nogensinde købt af en italiensk klub der ikke var Juventus. Så kræver det altså heller ikke et større geni.

Marotta er allerede godt i gang med at forstærke Inter, selv om han ikke har nogen penge til transfers - blot lønninger.

Marotta har netop gjort Thuram til top earner i klubben. Det er vel heller ikke nogen kunst. Og, som man har set det i Juventus, er den slags ofte som at pisse i bukserne for at holde varmen.
Er lidt træt af at læse om det billede af RLC som om han er god nok, for det er altså en klasse spiller i får jer der, tror mange vil blive overrasket over den styrke og det drev han har med bolden, problem for RLC er i Chelsea blev han brugt alle steder og alle steder var forkert der til kommer en del skader som nok er den eneste anke jeg ville have på ham.

Når man er så dygtig også meget en hold spiller som RLC så er det meget nemt at blive smidt ud som Wingback den enedag, 6´er den næste, ja ugen efter kan man så lige blive 8´er hvis man er heldig men i Chelsea som 8´er med enten Kovacic, Jorginho eller Enzo ved sin side skal man pludselig holde øje bagud, RLC er bare et bæst når han får lov til at spille den 8´er med en ægte opbakning back sig og så skal han altså bare få fast tid på samme plads, noget han aldrig kunne få ro til i Chelsea.

IGEN Pulisic er liget så meget HW som han er LW, han blev købt til HW i Chelsea, men han kan også spille lige bag en angriber, når Pulisc er i hopla brænder han ligaen af, når han har en dårlig dag er han usynlig og fejler med alt der hedder timing.

Det er bestemt intet nullbon over de 2 køb.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Aha. Og det beror du på hvad? At Transfermarkt tilfældigvis har noteret hans primære position i venstresiden? Og det endda til trods for, at du er blevet præsenteret for data omkring ham som spiller.


Jeg ser blot helst en venstrebenet højre wing, hvis vi skal spille 4-3-3.

Milans væsentligste problem i sidste sæson har været den defensive balance. Derfor er det, efter min mening, betryggende, at den sportslige ledelse kigger lidt nærmere på spillernes specifikke egenskaber og karakteristika


Jeg er enig i, at balancen halter. Derfor bør Milan kigge på en solid 6´er i stedet for to 8´ere til højre mezzala (RLC og Reijnders).

Inter har jo i flere sæsoner været tvunget til at sælge deres største profiler, for at få bugettet til at hænge sammen. Er det virkelig en fantastisk DS der står bag det?


Det er nærmere en inkompetent ejer, der står bag, men en solid DS, der alligevel får enderne til at hænge sammen og skabe et konkurrencedygtigt mandskab.

Uagtet Thuram får en høj hyre, så overtager han blot Dzekos løn, hvorfor det er en super signing uden overgangssum.

Inter pisser i bukserne for at holde sig ovenvande, men sportsligt gør de det godt, og det er det, det handler om som fan. I hvert fald for mig.
Det er bestemt intet nullbon over de 2 køb.


Jeg ser ikke hverken Pulisic eller RLC som nulbonner - jeg havde blot håbet, Milan gik efter andre typer.

Hvis Milan henter Reijnders, efter RLC er hentet, så har vi de to, Pobega, Krunic, Bennacer. Det er fem 8´ere til to pladser og en for meget. Milan skulle hellere prioritere en 6´er fremfor en 8´er mere.
https://football-italia.net/fiorentina-make-first-parisi-offer/

Ikke for at forklejne Fiorentinas bud, men 10 mio. euro for en af de bedste italienske backs. Hvis det eller 15 mio. er prisen, bør Milan byde ind.
Annonce