Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har skrevet det før, men hold da op hvor ville Lauriente være en spændende tilføjelse til truppen - især når/ hvis Leao skal videre.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
3 points ude mod Cagliari og nederlag til Merda - så får man ikke en meget bedre aften 😁😁😁

Adli havde iøvrigt en "pass completed" på mere end 97% - i betragtning af han ikke havde startet inde i et år synes jeg han gjorde det rigtig fint.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
https://football-italia.net/adli-waited-and-dreamed-for-this-night-with-milan/

Han virker godt nok super professionel og mega sympatisk. Jeg håber virkelig han får et gennembrud i denne sæson.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Berardi viste igen igen, at han er den bedste højre wing i Serie A. Hold op et antrit.
Fantastisk med endnu en sejr, hvor vi sparede flere profiler og endda efter vi kom bagud. Stærkt, at Inter så samtidig taber... gør det jo allerede til en fantastisk runde.
Det sagt er løbet helt tæt, flere hold bider godt fra sig. Lørdag gælder det Lazio, spændende kamp!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tre relativt sikre point på Sardinien er mere end godkendt.

Men jeg synes også det er en historie med nuancer.

Skal man tage det negative først, synes jeg første halvleg i vid udstrækning var en ørkenvandring. Vi var stillestående, passive, langsomme i boldomgangen og presset var sporadisk. Det rimer meget dårligt på Piolis udtalte vision om at spille aggressivt og dynamisk.

Blandt de største syndere hertil, var, efter min mening, Chukwueze.

Han er, som frygtet, en one-trick pony der klamrer sig til linjen og venter på en pasning, hvor han så efterfølgender forsøger, at slå en eller flere modstandere med sit antrit og nogle snævre driblinger.
Det førte meget sjældent til noget.

Jeg håber meget at Pioli formår, at udvikle hans taktiske forståelse. Med hans speed vil han virkelig kunne skabe noget ravage, med en masse løb uden bold - præcis som vi ser det med Pulisic.

Ovenstående er ingenlunde en afskrivning af Chuk som en ny Suso. Blot en konstatering af, at der forestår en del arbejde med ham.

Som mange andre mener jeg også, at Adli fortjener ros. Men jeg synes også hans præstation indeholder flere aspekter. For det første synes jeg hans boldomgang er ekstremt langsom. Altid lige et ekstra touch på bolden og meget få løb forbi en modstander med bold.

Det gjorde det ekstremt let for Cagliari, at komme tilbage og stå i deres etablerede forsvarsformation.

Og så var der selvfølgelig et par episoder med alt for lemfældig boldomgang - en af dem den der førte til Cagliaris føringsmål. Det går simpelthen ikke i så kritiske positioner.

Dermed synes jeg faktisk også, at han er fejlcastet til 6eren (mere om det senere).

Når man i glimt har set, hvad RLC indeholder af kvaliteter, er jeg også skuffet over, at vi så sjældent ser det. Når man møder så defensivt orienteret et hold, er der behov for masser af løb gennem kæderne, både med og uden bold. Det så vi meget lidt af fra englænderen.

Og skal man komme med en enkelt kritik af Pioli, så fatter jeg ikke behovet for, at smide Leao ind i en situation, hvor vi blot skal lukke kampen ned.
Det blev ikke til meget andet end en gang gøgl, hvilket man kunne have sagt sig selv.

Så hellere give Chukwueze fuld tid. Alternativt forsøge sig med en lidt anden angrebskonstellation, med Giroud og Okafor i en frontduo, og Luka i hullet bag dem.

Men altså, det overordnede billede er selvsagt positivt og det er også væsentligt at dvæle ved.

Mål fra nogle af de nye drenge (Okafor og RLC) mens der var assists fra Reijnders og Pulisic.

Og her må man, som @fox skrev i går, også virkelig rose både Moncada, Furlani, D´Ottavio og Pioli for både mercatoet og den efterfølgende integration i truppen.

Af de ti spillere vi har hentet til førsteholdstruppen i sommer, er det kun Pellegrino der endnu ikke har været i spil.

Herunder har Pulisic allerede bidraget med to mål og en assist, RLC har et mål og to assists, Reijnders har to assists, mens Okafor også kom på tavlen i går.

Og dermed har de nye spillere været involveret i ni af de 13 mål der er scoret i sæsonen. Det må siges at være et markant impact.

Og når nu Adli fik lidt af en bredside ovenfor, skylder man selvsagt også, at fokusere på de gode aspekter.

Først og fremmest må man pege på hans pasningsfod. Flere gange slår han millimeter-præcise pasninger på tværs af banen, hvilket var med til at skabe noget dynamik i spillet. Han har også en dejlig ro på bolden og er god til at spille sig ud af presset.

Paulo Sousa, der var hans træner i Bordeaux, sammenlignede ham med en vis Zinedine Zidane. Det synes jeg, trods alt, er skudt et stykke over målet. Men han har nogle spændende aspekter i sit spil, som jeg mener kan være til stor gavn for holdet.

Spørgsmålet er så, hvad hans rolle præcis skal være. Som jeg skrev ovenfor, mener jeg ikke det skal være som 6er. Mezzalaen giver bedre mening og mere specifikt, udfylder han nogenlunde samme rolle som Reijnders. Og det er måske også lidt Adlis udfordring, for der skal alligevel noget til at slå hollænderen af, med den form han har vist indtil videre.

Ikke dermed sagt, at det ikke kan blive til godt med spilletid - men der er langt til en status som fast starter.

Og man må også spørge hvad der skal ske når Bennacer er retur. Det er ikke oplagt for mig, at han bliver 6er i det nuværende system. Ikke mindst fordi Pioli brugte ham som 10er/8er når vi spillede med tre på midten sidste sæson.

Herunder er der dog en lille stemme i mit hoved der siger, at Bennacer godt kan være det næste store salg i Milan. Mere specifikt til Saudi, hvis han disker op med en god indsats til AFCON.

Det ville være et tab der kunne dækkes i den nuværende trup, og kan vi få +€50m for ham, tænker jeg der kunne være ræson i et et salg. Ikke mindst fordi han pt. er den tungeste post i vores lønbudget.
Derudover vil hans gensalgsværdi i januar være under €4m, hvilket selvfølgelig ville give et kæmpe capital gain og dermed noget frirum ift FFP.

Pioli fortjener også ros for at rotere truppen og give et hvil til spillere som Leao og Giroud.

Og så fungerer Tomori/Thiaw konstellationen til UG. Det understreger uden nogen form for tvivl, hvor essentielt det er, at vores stoppere har speed. Og dermed siger man også, at Kjær er en absolut nødløsning - og egentlig burde Pioli gå for et tremands-forsvar, hvis vores landsmand skal have spilletid. Alternativt skal det være mod hold, der ikke besidder evnerne til at true i dybden.

Herunder kan man igen placere et spørgsmålstegn ud for Kalulus navn. Omend det ikke nødvendigvis samtidig er et problem. Faktisk ser jeg Kalulu være et væsentlig aktiv, da han både kan dække backen, den brede position i et tremands-forsvar, samt som en del af den centrale blok i en fireback-kæde.

Nu står vi så med fem sejre i de første seks kampe, hvilket, til trods for fadæsen i derbyet, må siges, at være godkendt.

Men i de næste fire ligakampe, hedder tre af modstanderne Lazio, Juventus og Napoli. Før de kampe er overstået, er det, efter min mening, for tidligt, at drage nogle konklusioner.
C&F melder, som ventet, at vi registrerer et overskud for første gang siden 2006. Det er noget af en milepæl og ikke mindst et testamente for det arbejde først Elliott og nu RedBird har gjort i klubben.

Omsætningen for 22/23 ventes at lande over €400m, hvilket er rekord i klubben og samtidig en forbedring på over €100m ift det foregående regnskabsår.

Som primære årsager nævnes øgede kommercielle- og sponsorindtægter (€44m over 21/22) og ikke mindst indtægter fra CL. Her skal man så omvendt forholde sig til, at indtægterne fra CL , i en vis grad, må anses som ekstraordinære. I hvert fald har jeg ikke sat næsen op efter en CL-semifinale igen i år.

Af det sammendrag jeg har læst fremgår det ikke, om indtægterne fra Tonali-salget indgår. Men hans transfer er officielt opgjort til 3. juli og dermed er min umiddelbare indskydelse, at det indgår i 23/24 regnskabet.

Som flere har været inde på, er de €400m nok også en slags glasloft, indtil der står et nyt stadion klar. Og selvfølgelig fraregnet markante salg.

Men alt i alt ser det meget positivt ud og jeg synes der er grund til at være begejstret over den strategi vores nuværende og tidligere ejere har fået implementeret. Ikke mindst fordi der nu, i modsætning til tidligere, er et markant gensalgspotentiale i truppen.

Som nævnt ovenfor, kunne vi fx sælge Bennacer uden det store behov for at erstatte ham. Det ville give et markant capital gain og ikke mindst frigøre over 8% af vores lønbudget for spillertruppen.
Absolut positivt med økonomien. Ved vi, om Casper Stylsvig stadig er i klubben, eller er han skiftet til Chelsea?

Som nævnt ovenfor, kunne vi fx sælge Bennacer uden det store behov for at erstatte ham. Det ville give et markant capital gain og ikke mindst frigøre over 8% af vores lønbudget for spillertruppen.


Jeg vil sige både og. Hvis Adli kan spille sig ind som 6´er, er der mindre behov for en ekstra 6´er, men vi er meget sårbare nu med Krunic ude den næste måneds tid. Jeg glæder mig, til Bennacer kommer tilbage.
Ved vi, om Casper Stylsvig stadig er i klubben, eller er han skiftet til Chelsea?

Officielt er han fortsat i klubben. Jeg har dog noteret mig, at det har været Maikel Oettle, der har udtalt sig ifm nogle af de seneste aftaler vi har landet.

Det kunne være et tegn på, at han var udset til at overtage posten.

Hvis Adli kan spille sig ind som 6´er, er der mindre behov for en ekstra 6´er...

Baseret på kampen i går vil jeg snarere sige, at Musah er det oplagte valg. Med Krunic, Musah og reelt også Pobega der kan spille rollen, synes jeg vi er fint dækket ind.

Man kan også spørge om Bennacer overhovedet er 6er i Piolis øjne. Det var han i hvert fald ikke i den foregående sæson, hvor det var Krunic der spillede foran forsvaret, når vi spillede med tre på midten.

Og jeg skal da lige understrege, at jeg også er stor fan af Bennacer. Det var blot en iagttagelse, at vi ville kunne sælge ham uden en markant nedgang i kvalitet.
@Rossoneri

som så ofte før gode og velovervejede input fra dig 👍

Skal man tage det negative først, synes jeg første halvleg i vid udstrækning var en ørkenvandring. Vi var stillestående, passive, langsomme i boldomgangen og presset var sporadisk. Det rimer meget dårligt på Piolis udtalte vision om at spille aggressivt og dynamisk.


helt enig, bemærkede også dette og kommenterede på det i kamptråden. Vi bør dog huske på, vi har et vanvittigt program med 7 kampe på 3 uger, så det vil være tæt på umuligt at spille med 110% intensitet og fokus i alle 90 minutter i alle kampe.

Han er, som frygtet, en one-trick pony der klamrer sig til linjen og venter på en pasning, hvor han så efterfølgender forsøger, at slå en eller flere modstandere med sit antrit og nogle snævre driblinger.
Det førte meget sjældent til noget.


jeg er enig til dels, men vi skal også há med at modstanderne tilsyneladende har meget stor respekt for hans spidskompetencer. I hvert fald var der flere gange igår hvor de doublede op på ham og enkelte gange endda lå med 3 mand tæt på ham. Vi er dog enige om han er nødt til at tage flere løb uden bold og så er der heller ingen tvivl om hans kompetencer mere kommer til sin ret, når der er noget bagrum at arbejde i.

Som mange andre mener jeg også, at Adli fortjener ros. Men jeg synes også hans præstation indeholder flere aspekter. For det første synes jeg hans boldomgang er ekstremt langsom. Altid lige et ekstra touch på bolden og meget få løb forbi en modstander med bold.

Han får også 7 i flere aviser og GdS har ham som MOM. Efter at há set ham igår tror jeg også at en 8ér plads vil gavne ham, men det er endnu for tidligt at vurdere. Du nævnte Musah igår, ser du ham som en kandidat omskolet til en 6ér?

Og man må også spørge hvad der skal ske når Bennacer er retur. Det er ikke oplagt for mig, at han bliver 6er i det nuværende system. Ikke mindst fordi Pioli brugte ham som 10er/8er når vi spillede med tre på midten sidste sæson.

Herunder er der dog en lille stemme i mit hoved der siger, at Bennacer godt kan være det næste store salg i Milan. Mere specifikt til Saudi, hvis han disker op med en god indsats til AFCON.


ja, dette nævnte jeg også allerede i pre-season og jeg ser det som et meget muligt senarie. Jeg er også kæmpe fan af Bennacer, men jeg ser ham ikke længere på samme måde som urørlig. Dog mener jeg samtidigt at målet, senest næste sommer, må være at hente en klasse 6ér.

Og så fungerer Tomori/Thiaw konstellationen til UG. Det understreger uden nogen form for tvivl, hvor essentielt det er, at vores stoppere har speed. Og dermed siger man også, at Kjær er en absolut nødløsning - og egentlig burde Pioli gå for et tremands-forsvar, hvis vores landsmand skal have spilletid. Alternativt skal det være mod hold, der ikke besidder evnerne til at true i dybden.


helt helt enig. Kritikken af Tomori må man ivørigt også gerne parkeres - faktum er altså at vores pointsnit med Tomori hedder 2,xx mens det uden Tomori er under 0,5.!!!!
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Annonce