...ændrer ikke ved at Pioli igen igen har formået at sætte vores hold helt forkert op - Adli foran forsvaret er jo en tikkende bombe.
Spot on. Man må efterhånden bare drage den konklusion, at Pioli er et taktisk analfabet. Han formår simpelthen ikke, at forstå konsekvenserne af de taktiske valg han tager.
Når man skubber begge sine backs frem, bliver man nødt til at have en sikringsspiller der falder ned fra midtbanen. Det tillader de to stoppere, at dække de brede rum i modstanderens boldside.
Man kan af indlysende årsager ikke forvente, at en back der skal løbe til modstanderens baglinje, også dækker af på omstillinger.
Det er selvfølgelig ikke Piolis skyld, at Giroud afvikler et straffespark på Serie 5 niveau og kampbilledet kunne have set anderledes ud.
Men så længe den defensive balance halter, vil vi hele tiden være sårbare på omstillinger.
Uagtet det, så er det fandme fedt at se, at Chuk stempler ind for alvor. Ikke mindst som opfølgning på en god kamp i weekenden også.
Calabrias overlap er den åbenlyse nøgle til dette.