Snak

Mere indhold efter annoncen
@rossoneri
Synes du ikke Monza får alt for meget tid med bolden i dag og når vi endelig gik i højt pres i perioder, synes jeg der alt for let kom rum bagved ved vores 2 midtbanespillere. Men ja enig i at Pioli er meget fleksibel i sine formationer. Jeg synes med bold det fungerede meget godt i dag og den tidlige føring gjorde os at der var ekstra meget plads til vores omstillinger. Holder dog fast i, vi uden bold - ikke shiner eller får lukket ordentligt af. Monza får for let spil.
Synes du ikke Monza får alt for meget tid med bolden i dag...

Det er jo altid svært at sige, om det er en del af et taktisk oplæg, eller om det er modstanderne der dominerer boldbesiddelse.

Egentlig synes jeg, det kan være ganske fint, at lade modstanderne bygge op på vores halvdel og bringe mange folk med frem. Så længe vi formår, at lukke ned, når bolden nærmer sig vores felt.

Det mener jeg klart, vi formåede i dag.

Monza "vinder" på antal afslutninger (21 mod vores 17), men kun fire af dem rammer indenfor skiven - heraf én 20-25 meter fra mål. Til sammenligning har vi ni afslutninger på mål, mens syv af disse falder i deres boks. De to sidste falder lige på kanten af deres felt.

Vores hold er, i væsentlig grad, bygget op omkring fart og athleticism hvilket gør, at det er oplagt, at spille på omstillinger. Her er det selvsagt fint, hvis vi kan lokke modstandernes spillere op på vores halvdel.

Så, overordnet set, synes jeg ikke det var et problem for os. Måske snarere tværtimod. Og hvis det ligefrem var et taktisk greb, synes jeg det er endnu bedre.

...og når vi endelig gik i højt pres i perioder, synes jeg der alt for let kom rum bagved ved vores 2 midtbanespillere.

Den oplevelse sad jeg ikke med. Jeg så en kamp, hvor vi ofte lod Monza have bolden foran vores fem bagerste, men derfra var det ofte pasninger i banens bredderetning.

Overordnet set, så jeg ikke en kamp, hvor vi på noget tidspunkt var presset. At Monza så meget til bolden, mener jeg ikke er lig med et spillemæssigt overtag eller sågar, at vi tillod mange chancer imod os.

Mit indtryk var, at vi var i kontrol kampen igennem. Kontrol forstået på den måde, at vi tillod dem at have bolden meget i deres opbygningsfase og i banens centrale rum. Men efter det punkt, lukkede vi godt af og løb mange gode kontraer.
@Rossoneri

Helt enig, man kan sagtens være i kontrol uden bolden. Jeg ser slet ikke noget problem i, vi til tider står lidt dybere og "lokker" modstanderen frem - det vil også kun også komme spillere som Leao og Chukwueze til gode.

Inter scorer ganske mange af deres mål på omstillinger, og virker i det hele taget meget sikre og trygge uden bolden.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Lige nøjagtigt, bedste eksempel er vel Inters 5-1 sejr over os, der kan man snakke om at være i kontrol uden bold. Mener det passer vores hold ganske glimrende, taget vores spidskompetencer in mente.
Både Inter og Juventus er eksempler på hold der er super dygtige, til at forsvare sig fra relativt dybe positioner.

Det ene udelukker selvfølgelig heller ikke det andet. Man kan i løbet af en kamp, og baseret på kampens gang, sagtens veksle mellem et højt pres og at stå dybere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som mange inkarnerede deltage i Milan-tråden vil vide, er jeg ganske stor tilhænger, af 3-mands forsvaret.

Som jeg set det, giver det en bedre balance - en balance vi ofte har haft svært ved at finde.

Jeg har i den seneste tid talt meget om 3+2. Primært fordi jeg anser, at vores defensive balance ofte står og falder med dette. Og jeg mener også, at Piolis taktiske kvaler, ofte kan forklares med udgangspunkt i den manglende evne, til at skabe netop denne balance.

En 3-4-3 passer, som jeg ser det, rigtig fint til den trup vi har. Og man kan tilpasse ud fra de spillere vi har til rådighed.

Venstresiden anser jeg er rimelig intakt, hvad and vi spiller 4-3-3 eller 3-4-3 i diverse udgaver.

Theo skal skubbe frem ved enhver given lejlighed og han og Leao skal, i samarbejde, finde ud af, hvem der løber bredt og hvem der angriber mere centralt i banen.

Det samarbejde har fungeret til UG i årevis (altså når Theo har haft frihed til offensive løb), og det tænker jeg blot, de skal fortsætte med.

I backkæden synes jeg faktisk Pobega gjorde det rigtig fint og kunne, på sigt, sagtens være en brugbar løsning i en 3-backkæde. Dertil har vi Pellegrino og Bartesaghi, der også begge er venstrebenet.

Centralt har vi Thiaw, Kjær og potentielt Gabbia (hvis han hentes retur), men Tomori og Kalulu kan spille til højre.

Rent taktisk skal højre wingback være lidt mere taktisk fleksibel, hvilket også passer fint med Calabria og Florenzis kompetencer.

Scenarie ét er, at højre wingback fungerer i en relativt klassisk rollebeskrivelse. Det vil, i den grad, understøtte Chukwueze, der klart fungerer bedst, når han har en wingback der kommer på ydersiden. Men Pulisic har det også fint, med at trække ind i banen.

For at holde balancen på midten, skal vi så have to 6ere, der, afhængigt af modstanderen, primært holder rummet omkring midtercirklen.

Reijnders er oplagt som den ene, mens både Bennacer og Musah kan indtage den anden.

Et andet scenarie er, at wingbacken træder ind i banen og spiller ved siden af en 6er. Altså som vi så Florenzi gøre i går.

Det kræver dog umiddelbart, at vi har en højre wing, der holder bredden (Pulisic) og det tillader samtidig den anden “oprindelige” CM, at tage flere fremadrettede løb. Den beskrivelse kan passe på både Musah, Bennacer og RLC.

Som udgangspunkt, udelukker scenarie ét RLC i startopstillingen, mens scenarie to, udelukker Chukwueze.

Det ser jeg dog ikke som et problem, da man kan tilpasse baseret på de spillere man har på banen.

Reelt er det rollerne for højre CM og højre wing der skal tilpasses.
Her har Pioli ofte talt om polyvalente spillere og det mener jeg bestemt, truppen kan håndtere.

Håbet ville dog være, at det blot var de to scenarier han ville arbejde med, så spillerne ikke, nærmest, fra kamp til kamp, skal forholde sig til et nyt taktisk oplæg.
Rennes, på papiret et stærkt hold, men en øjeblikkelig 13. plads i Ligue 1 fortæller også, at det er et hold, der ikke rigtig, kan få tingene til at fungere.

Det må, alt andet lige, ses som en markant skuffelse, hvis vi ikke går videre til næste runde.
De var stærke i sidste sæson, men svinger lidt mere i år. De lidt mindre franske hold besidder altid en vis form for talent, men også en til tider naiv omgang fodbold - lidt som Pioli.

Vi skal videre, men tages opgaven ikke seriøst, kan vi også ryge ud. Satser på vores franske spillere har et vis kendskab til Rennes. Jeg kender kun Arthur Theate, som er en habil, boldspillende stopper, der var hos Bologna for et par år siden og så målmand Mandanda, der var i Marseille.
Mon ikke du også kender Nemanja Matic. Det ville være en kæmpe fiasko hvis vi ikke kan slå det hold ud.
@Rossoneri

Jeg forstår godt dine tanker og argumenter for en 3 back kæde.

Min største anke har hele tiden været at det meget nemt kan blive en 5-x-x/5-x-x-x formation, når man forsvarer og så bliver der let meget meget langt op til modstandernes mål 😆
De gange, vi har prøvet det har vores offensiv været tæt på ikke eksisterende og kampene er endt 1-0, 0-0, 0-1. Det defensive udtryk har været meget markant.

Det handler selvsagt om roller og balance og man kan jo blot kigge på Inter, som de færreste vel vil kalde defensive. Guardiola stiller også ofte med 4 x CBs og bygger så ofte op med 3+2.

Som du nævner vil en 3-x-x formation givet komme Theo, Leao og især Chukwueze til gode.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Annonce