Snak

Mere indhold efter annoncen
Meget uenig. Bennacers topniveau matcher, efter min mening, enhver i ligaen.


Absolut, men det har vi ikke rigtig set de sidste par sæsoner. Skader har spoleret det for ham. Det er en skam, for han ville have været et godt salgspotentiale til sommer.
Absolut, men det har vi ikke rigtig set de sidste par sæsoner. Skader har spoleret det for ham.

Nu ved jeg ikke hvad du mener med "de sidste par sæsoner". Men han var vel noget nær suveræn, i meget af mesterskabssæsonen. Og sidste år spillede han 40 kampe på tvært af alle turneringer.
Jeg synes ikke, Bennacer ramte niveauet fra mesterskabssæsonen i sidste sæson. I denne er han først lige kommet tilbage, men det kan også ses. Han er forhåbentligt tilbage i omdrejninger til næste sæson.
Det er smag og behag. Jeg synes han var særdeles glimrende - navnlig som 10er, da Pioli pludselig kom i tanke om et koncept der havde fungeret før.
Bennacer i fulde omdrejninger er blandt de 5 bedste midtbanespillere i Serie A, absolut topklasse spiller. Finder han tilbage til tidligere niveau (før skaden) mener jeg også han klart er vores bedste mand blandt midtbanespillerne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bennacer Er vild og særligt det år i vandt og desværre for jer ramte han en stor skade. Men han er god når han kommer i form osv igen.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
RLC, Reijnders, Bennacer, Musah og Adli. Come on, bestemt en top 3 midt i Serie A, hvis du spørger mig. Skader og manglende taktisk overblik, samt en indkøringsfase, er i mine øjne årsagen til, at især vores defensive balance har sejlet denne sæson. Her peger fingeren først og fremmest på Pioli og staben. For når vores spil har fungeret, har det virkelig været til UG, men dette har vi set alt for lidt til. Potentialet på vores centrale midtbane er dog vanvittigt højt, det sagt, så skabes den defensive balance ikke kun på midten. Kæderne skal hænge sammen, og her har vi især været udfordret med vores defensive skader denne sæson. Der er for eksempel kæmpe forskel på at spille med Gabbia, Kjær kontra Tomori og Thiaw…


RLC, Reijnders, Bennacer, Musah og Adli. Come on, bestemt en top 3 midt i Serie A, hvis du spørger mig. Skader og manglende taktisk overblik, samt en indkøringsfase, er i mine øjne årsagen til, at især vores defensive balance har sejlet denne sæson. Her peger fingeren først og fremmest på Pioli og staben. For når vores spil har fungeret, har det virkelig været til UG, men dette har vi set alt for lidt til. Potentialet på vores centrale midtbane er dog vanvittigt højt, det sagt, så skabes den defensive balance ikke kun på midten. Kæderne skal hænge sammen, og her har vi især været udfordret med vores defensive skader denne sæson. Der er for eksempel kæmpe forskel på at spille med Gabbia, Kjær kontra Tomori og Thiaw…


Vi har alle ret til vores mening, så det er kun fint, at du har det sådan.

Får vi en træner som Conte ind, så vil jeg påstå, at han sender Musah og Adli videre.

Hvis du så Inter-Atletico i går, så tænker jeg bare av. Milan er langt fra det, som Inter præsterede i går. Den måde deres hold er sat sammen på og den indbyrdes forståelse - der har Milan lang vej. Milans hold er bygget på individuelle præstationer. Her er Milan måske foran Inter, men når det kommer til at kombinere, skabe chancer og lukke rummene ned, der er Inter meget bedre. Det er også derfor, de kun har lukket 12 mål ind i Serie A. Onana og Sommer er ikke bedre end Maignan, men Simone Inzaghi spiller på en måde, der fungerer og spiller ikke halv-naivt, som Pioli har tendens til.
@bold 226554
Jeg er lidt forvirret nu. Alt det du taler om, falder jo netop tilbage på Piolis manglende evner.

Når du taler om inbyrdes forståelse kontra individuelle præstationer (jeg er i øvrigt meget enig i betragtningen), er det jo netop en træners job.

Med mindre man antager, at Milan-truppen, over en bred kam, består af spillere der simpelthen ikke formår, at udføre de instrukser Pioli giver dem.

Du siger det selv direkte her; ...men Simone Inzaghi spiller på en måde, der fungerer og spiller ikke halv-naivt, som Pioli har tendens til.

Pioli har tendens til at spille "naivt" (uorganiseret er det ord der falder mig ind).

En træner har, efter min mening, følgende opgaver;

1) skabe en sund kultur og et klart hieraki
2) skabe et spilkoncept med taktisk balance
3) skabe et spilkoncept der får det bedste frem i spillerne
4) administrere træning og kampminutter for at mindske skader
5) kontinuerligt evaluere på performance or lære af fejl

Her kan jeg kun se, at Pioli er lykkedes med pkt. 1. Og jeg vil samtidig påstå, at han er decideret dumpet hvad angår resten af punkterne.

Som jeg ser det, skal forskellen mellem Milan og Inter findes på trænerbænken.
@bold22

Hmm, føler ikke umiddelbart, at vi er så uenige? Jeg siger bare, at vi har en midtbane med potentiale til at være i top 3, ikke at de præsterer som top 3 pt. Her mener jeg, som jeg tidligere har skrevet, at Pioli og hans stab bærer den største skyld. Vi står ofte netop ikke kompakt nok uden bold, og ja, Inter spillede endnu en fremragende kamp i går. Inter´s sæson har i øvrigt været en magtdemonstration i at være velorganiserede og have et tydeligt taktisk fundament. Imponerende sæson, de har gang i, ikke så meget andet at sige der.

En ny træner næste sæson ville være spændende. Jeg er ikke fan af Conte; jeg vil meget hellere have en træner som De Zerbi. Jeg føler, at en ny træner ville være velkommen, da jeg mener, at Pioli og hans stab er gået i stå. Derfor ville en afsked til sommer være, i mine øjne, en god løsning for alle parter.
Annonce