Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er lige før, at Maignan skulle have ladet den bold gå i mål, da den var blevet annulleret for offside.

Og så scorer Roma alligevel.

Elendigt dommerarbejde.
Hold nu kæft mand, lukaku flere meter offside, og den dømmes simpelthen ikke. Og så score de på hjørnesparket… føj mand
De kan lige så godt droppe linjedommerne. Når han ikke kan se, at Lukaku er flere meter offside, så er han overflødig.
Tæt på 0-2. Gabbia heldig med ikke at lave selvmål.
Hvor er vi sårbare på omstillinger. Pioli kan bare ikke løse det problem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu mangler vi jo så tydeligvis også vores bedste og hurtigste forsvarspiller idag, hvilket begrænser Piolis muligheder. Jeg kan ikke huske de præcise tal, men vores pointsnit er markant højere med Tomori end uden.

At det så er idioti fortsat at stå med en så høj bagkæde og to "langsomme" CBs understreger selvfølgelig blot endnu engang vores træners manglende taktiske forståelse.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Pioli har kun én plan, og i aften virker den ikke mod et godt, defensivt Roma-hold.

Loftus-Cheek er fyld mod et hold som Roma. Han er ikke en gennembrudsspiller og formår ikke at gøre medspillerne farligere. Ind med Okafor og spil med to angribere.

Leao skal også steppe op. Sikke en ugidelig indsats fra ham.
Vi står vel ikke specielt højt med bagkæden (?)

Problemet er relativt åbenlyst, at vi lige præcis ingen central midtbane.

Både Reijnders og Bennacer trækker bredt og dermed er der 30 x 20 meter centralt på banen, som Roma kan udnytte som de vil.

Pioli insisterer bare på, at fucke op på taktikken. Det bliver aldrig anderledes med ham ved roret. Man gider nærmest ikke engang blive skuffet mere.
@bold
Vi er sårbare, fordi vi spiller så meget mand til mand. Klart, Tomori er savnet, men jeg synes også, at Pioli burde have en sikringsspiller på midten. Det har han ikke, og desuden spiller Calabria så centralt når vi angriber, at vi mangler ham defensivt ved deres omstillinger...

Men for pokker, det er frustrerende at komme bagud på et hjørnespark, som Roma fremtvinger efter en situation, hvor Lukaku er flere meter offside... så ved man bare, at det bliver svært.

Men kom nu, der er 3 halvlege endnu, så vores spillere skal heller ikke tabe hovedet og overspille offensivt, hvilket vi til tider har gjort.

RLC skal meget mere i spil, hans fysiske tilstedeværelse har vi brug for i begge felter, men han skal jo også fylde noget centralt. Leao får vi slet ikke sat i scene, og Giroud er helt anonym. Pulisic bidrager trods alt lidt, Reijnders og Bennacer skal bruge hovedet uden bold... en af dem burde sikre os bedre, og personligt vil jeg gerne have, at Calabria spiller mere til højre.

Vi har egentlig stresset Roma til opspilsfejl, men rigtig mange gange har Roma haft let ved at spille sig ud af vores pres... dette skal vi justere bedre.

Hele holdet skal træde i karakter, en hurtig udligning, og vi kan ryste dette Roma-hold. Kom så
Vi skal have Pulisic ind centralt, så han kan blive retvendt. Han kommer ingen vegne på den kant, når Roma har dobbeltdækning på kanterne.
Annonce