Snak

Mere indhold efter annoncen
Min kollega nævnte at den var blevet målt til 3 millimeter offside. Hvad er fodbold dog blevet til.
Det vil altid være offside eller ikke offside. Før i tiden havde man dog reglen med, at tvivlen kom angriberen til gode.

For mig at se, er det dog endnu et eksempel på akademiseringen af fodbold, hvilket jeg personligt ikke bryder mig om.
For min skyld må de gerne indføre at kun fødderne fra anklerne og ned kan være offside. Dermed vil det være spillerens placering på banen, der er afgørende og ikke en flagrende trøjer eller en arm, der er stikker frem.
For min skyld skrottede man VAR og gav ansvaret tilbage til dommerne.

Dommene på banen er alligevel i høj grad et spørgsmål om fortolkning. Og når det kommer til offside, er det praktisk talt umuligt at fastslå, præcis hvornår bolden slap foden på den spiller pasningen kom fra.

Meget tyder på, at Vergine kan være fortid allerede til sommer.

Det er "lidt" overraskende, da han jo blev hentet ind så sent som i september og det var meningen, at han skulle tegne ungdomsarbejdet.

Men nu tyder alt altså på, at organisationen skal ændres igen.

Og noget peger også på, at Zlatans stemme vejer enormt tungt i de beslutninger der bliver taget. Det til trods, at Furlani for nylig understregede, at svenskeren ingen formel beslutningskompetence har.

Jovan Kirovski ventes at blive præsenteret i en ny rolle, hvor han får ansvaret for et nyt U23-hold.

Kirovski var en af nøglefigurerne da Zlatan blev hentet til L.A. Galaxy.

Derudover vil Zlatan lave en "Ajax-model", hvor hele organisationen, fra ungdomshold til førsteholdet, bygges op omkring et fast koncept.

I virkeligheden kunne det være løsningen på en række udfordringer.

Dels selvfølgelig, at man optimerer organisationen til at indlemme undgomsspillere i førsteholdstruppen. Det er klart, at man hellere vil bringe spillere op gennem egne rækker, end at købe i andre klubber.

Men derudover kan det måske også løse den trænerudfordring vi står med.

Alle med øjne i hovedet kan se, at Pioli har enorme mangler på det taktiske plan. Tager man RedBull-klubberne under Rangnicks ledelse, var dette kort og godt ikke noget træneren skulle bekymre sig om. Det var defineret og træneren skulle implementere.

Omvendt er det lige så evident, at Piolis styrke ligger i hans mandskabsbehandling. Og det skal man ingenlunde underkende.

Kunne man skabe en model, hvor det taktiske koncept bliver skabt i samarbejde, ser jeg egentlig, at Pioli kunne være fin at beholde. Men det er selvsagt under den forudsætning, at han ikke skal stå med det taktiske ansvar selv.

Det kunne også nemt være i det lys snakken om Comolli skal ses, da han har bestridt en slags Rangnick-rolle i Liverpool.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Var Comolli ikke blevet droppet af Cardinale?
Det er der nogen der spekulerer i. Andre mener det fortsat er en ide.

Virkeligheden er jo nok, at der er mange bolde i luften lige nu.
Apropos så havde Furlani nogle interessante udtalelser i går.

Han talte netop om det med en distribueret beslutningsprocess. Herunder at de sportslige beslutninger træffes i fællesskab mellem ham selv, D´Ottavio, Moncada og Zlatan. Og her understreger han faktisk, hvor stor indflydelse netop Zlatan har.

Og som en lille detalje siger han, at Cardinale er meget involveret i alle strategiske beslutninger. Det kan man sammenholde med det faktum, at Zlatan er "Special advisor" for netop Cardinale.

Mit personlige bud er, at Zlatan kommer til at sætte meget markante aftryk på strategien, både på kort og langt sigt.
Måske svenskeren ligefrem skal være Milans Rangnick.

Og man kunne jo faktisk spekulere i, om Maldini ikke havde haft mulighed for at sidde i samme position, hvis han havde spillet sine kort lidt anderledes.
Det er nok ikke gået manges næse forbi, at de amerikanske ejere har haft fokus på revenue streams der typisk ikke var været vel udnyttet i Italien.

Sidste år rundede vi således €30m i merchandise salg, et tal klubber forventer, at tredoble over en 5-årig periode. Jeg har ikke kunne finde de direkte tal for de andre italienske klubber, men Juventus henter €29m på "product and license sale".

Hvis vi virkelig formår, at ramme €90m, vil vi også træde ind i den europæiske superliga på det punkt. Man United henter ca. €120m på den konto.

Med Cardinales erfaring fra amerikansk sport, der som bekendt er ekstemt merchandise-drevet, ligner det et interessant strategisk område, der fortsat rummer stort potentiale.
"Milans anfører, Davide Calabria, vil angiveligt have fordoblet sin løn på pt €2 millioner for at forlænge med klubben. Hans kontrakt udløber i 2025 og forhandlingerne forventes snart at finde sted."

Klubben bør overveje et salg af ham. Jeg er personligt af den overbevisning, at vi kan finde en bedre højre back til den løn.
Annonce