Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
"Han kan ikke engang komme på SÅ ringe et Tottenham hold"

What? Det har da et ret fint hold. Men spillestilen passer ham bare ikke super godt, og så har der været ret hård konkurrence. At han har været fortrængt fra startopstillingen siger ikke vildt meget om hans generelle niveau. Dog er det et fint pejlemærke ift om han passer ind i Fonseca-bold, der stiller ret store krav til mobiliteten af midtbanespillerne. Her mangler han lidt. Så man kan også være lidt bekymret for hvordan det går med De Zerbi´s stil.
https://kortlink.dk/sudv
Hvis han ikke kan - hvad tænker du så, er udfordringen? Du skriver selv, at han er rigtig god til at implementere sine ideer med den trup, han har til rådighed.

Der er jo ingen der siger, at Fonseca nødvendigvis lykkes. Det kan kun fremtiden vise.

Men lige nu må man arbejde med plausible præmisser.

Fakta er, at holdets defensive performance har svinget meget i tiden under Pioli. Fra fantastisk til katastrofalt. Og tilfældigvis, har det svinget synkront med Piolis taktiske koncept.

Samtidig ved vi at Fonseca har formået, at sammensætte en yderst solid defensiv i Lille.

Hvis man følger lidt med i de træningssessioner der dokumenteres, er det ganske tydeligt, at Fonseca tager udgangspunkt i den defensive organisation og herunder gør nogle ting radikalt anderledes end Pioli.

Fx at man ikke skal spille 1:1 nærmest over hele banen, at man skal forsvare sig med bolden, som det så fint hedder, og at man skal være langt mere kompakte både offensivt og defensivt.

Man kan have en rimelig forventning om, at det vil løse en væsentlig del af de defensive udfordringer vi har oplevet navnlig de seneste to sæsoner. Men vi kan selvfølgelig ikke vide det med sikkerhed.

Fakta er, at Krunic løste opgaven til UG i forhold til de evner, han besidder. Han skal have kredit for, at han gjorde det hæderligt og bedre end hidtil i klubben.

Det er jeg slet ikke enig i. I mit univers fungerede Krunic virkelig godt i rollen, punktum.

Jeg ser hellere, at RLC laver færre mål, men til gengæld fylder mere som tovejsspiller og gør sine holdkammerater bedre.

RLC er oplagt ikke playmaker, men jeg mener klart der er flere måder, at gøre sine medspillere gode på.

Dels er RLC virkelig dygtigt til at bryde modstanderens kæder, både med og uden bold.
Det skaber dynamik og plads til medspillere.

Derudover synes jeg faktisk han har en mere end godkendt spilforståelse.

Hans konstante skader og dårlig form.

Den eneste markante skade han har haft i de seneste tre sæsoner, er hans knæskade i den forgangne sæson.

At han ikke har været i topform og skal finde "rytmen" efter syv måneders pause, er hverken overraskende eller odiøst.

I forrige sæson var hans niveau klart under det vi så i sæsonerne før. Her mener jeg dog igen, at Piolis konstante taktiske omstrukturering, bærer en væsentlig del af skylden.

Jeg håber, Fonseca kan udvikle ham til at være en god højre mezzala, der kan arbejde begge veje uden for mange uprovokerede boldtab.

Læser man udtalelser fra både Musah og den sportslige ledelse står det klart, at Musah var købt ind som netop mezzala.

At Pioli så har valgt at bruge ham som mediano, mezzala, højre back, højre wingback, højre wing og trequartista, har ikke givet Musah de bedste kort på hånden.

Jeg føler mig relativt overbevist om, at Musah får relativt meget spilletid som mezzala og at han primært vil blive brugt i den rolle.

Jeg har ikke tillid til, at Bennacers skrøbelige fysik kan holde til at spille mere end halvdelen af kampene.

Som skrevet, har Bennacer haft én markant skade. Der er intet der tyder på, at det skulle være et permanent problem.

Selvfølgelig skal Pobega ikke spille størstedelen, eller sågar halvdelen, af kampene. Det scenarie ser jeg dog heller ikke for mig. Han er en fin backupspiller, der fuldt ud er på højde med de reserve der render rundt hos konkurrenterne.
Et sidste rygte der absolut heller ikke giver nogen mening er Samardzic (vores interesse er bekræftet at Udineses præsident). Han er 8ér/10ér, hvad skal vi dog med ham??? Eneste plads jeg kan se ham spille er istedet for RLC...

Gianluca Nani, teknisk direktør i Udinese, har udtalt, at Milan har forespurgt på spilleren. Han siger dog samtidig, at der ingen konkrete forhandlinger er i gang.

Mit bedste bud er, at vi arbejder med potentielle erstatninger i det tilfælde, at Adli bliver solgt.
...han vil ikke passe ind i Fonsecas system, hvis planen er at spille med én 6´er, der skal trække ned mellem de to stoppere. Kan det tænkes, at han overvejer en anden strategi?

3+2 er en fundamental del af Fonsecas filosofi. Der er intet der tyder på, at han satser på en "hybridback" og Kalulu spillede da også i det centrale forsvar mod Rapid Wien.

Dermed er en 6er der falder ned i backlinjen det mest sandsynlige scenarie. Og igen, det var også præcis det der var tilfældet i sæsonens første testkamp.

Så jeg synes ikke umiddelbart der er noget der tyder på, at han skulle overveje andre strategier.

Han har jo nok også set en masse tidligere kampe og han konstatere, at det er en rolle der både passer Bennacer og Pobega ganske godt.
Jeg føler mig relativt overbevist om, at Musah får relativt meget spilletid som mezzala og at han primært vil blive brugt i den rolle.


Fordi du antager, Fonseca kommer til at veksle mellem 4-2-3-1 og 4-3-3? Der er jo kun plads til Musah i sidstnævnte formation.

Pt. tyder alt på vi starter sæsonen i en 4-2-3-1 formation.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fordi du antager, Fonseca kommer til at veksle mellem 4-2-3-1 og 4-3-3? Der er jo kun plads til Musah i sidstnævnte formation.

Fordi der, efter Fonsecas eget udsagn, ikke er praktisk forskel på de to.

Midtbanen kommer de facto til at bestå af en 6er der falder ned i backlinjen i fase 1, mens de to andre kommer til at være sidestillede i rummet foran forsvarskæden.

Den ene af de to 8ere vil være en mere boldførende spiller (Reijnders/Adli), mens den anden skal tage flere løb uden bold (Musah/RLC).

Derfra kan man kalde systemet hvad man vil. Musah passer ganske glimrende ind i rollen.
Fordi der, efter Fonsecas eget udsagn, ikke er praktisk forskel på de to.

Midtbanen kommer de facto til at bestå af en 6er der falder ned i backlinjen i fase 1, mens de to andre kommer til at være sidestillede i rummet foran forsvarskæden.

Den ene af de to 8ere vil være en mere boldførende spiller (Reijnders/Adli), mens den anden skal tage flere løb uden bold (Musah/RLC).

Derfra kan man kalde systemet hvad man vil. Musah passer ganske glimrende ind i rollen.


Hvis det er rollefordelingen hos Fonseca, så er der vel reelt også kun tale om én formation: 4-3-3

Forskellen på de to formationer er i mine øjne på rollefordelingen.

4-2-3-1:

- 2 spillere med stort set udelukkende defensivt fokus
- 4 spillere med primært offensivt fokus

4-3-3:

- 1 spiller med stort set udelukkende defensivt fokus
- 2 spillere (mezzala) med både defensivt og offensivt fokus
- 3 spillere med stort set udelukkende offensivt fokus
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg ville iøvrigt glemme ALT om en nu overprised Fofana som SLET ikke er det vi mangler og gå all-in på Richard Rios - han bliver den næste big thing på midtbane fra Sydamerika.

Mark my Words 😁
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Forskellen på de to formationer er i mine øjne på rollefordelingen.

Formationer kan fortolkes på et hav af forskellige måder.

I Bayern spillede Pep 4-3-3 med en back (Lahm) der trak ind som central midt i opbygningsfasen. I City har han spillet med en stopper (Stones) der skubber op på midten og to backs der bliver i backkæden.

Under Pioli har vi jo også spillet med både Kessíe, Pobega og Bennacer som 10ere, der skulle arbejde i begge retninger af banen. Og selv med RLC som 10er, falder han også rigtig meget ned i banen.

På samme måde har vi også spillet med en relativt defensiv wing (Saelemaekers), der reelt spillede bredt og på linje med vores venstre back (Theo).

Formationer er et teoretisk øjebliksbillede, der ikke fortæller noget om spillernes roller.

I Piolis 4-2-3-1 angreb vi i en 3-2-3-2 / 3-2-4-1 og vi forsvarede i en 4-4-2.

Fonseca har nogle helt fundamentale principper, som vi ganske givet kommer til at se; 3+2, possession og kort afstand mellem kæderne.
og gå all-in på Richard Rios

Han ryger til en pris, hvor vi slet ikke kan være med.

Desuden er jeg uenig i, at han skulle være det vi mangler.

Rios er en fabelagtig dribler, men hans pasningsspil halter - det går ikke under Fonseca.
Annonce