Snak

Mere indhold efter annoncen
@Fox
Fonseca skulle sikre vores defensive balance, give os et stærkt defensivt koncept og bygge ud fra det. Torino-kampen var uheldig, men i dag… altså, Parma skulle bare slå en lang bold i dybden, og det var fra første minut. Taktisk var det så håbløst. Vi gav dem så meget bagrum de kunne angribe, fordi vi står utroligt højt og fordi, vi ingen sikringsspiller har… eller aftaler på plads. Hvem lukker bagrummet for Theo og hvem lukker bagrummet for fx emerson som vi ser ved 2-1 målet , hvor leao slog bolden dybt og bum, bolden bliver brudt af en Parma spiller og tomori og pavlovic er alene med 3/4 Parma spillere… så pinligt at se på..
Skulle man jagte et resultat de sidste 20 minutter, så fred være med det, men billedet var det samme fra første minut. Jeg er i chok over træner arbejdet i dag.
Det havde jeg aldrig forventet. Ja ellers meget enig i den analyse @rossoneri kommer med…
Nu må den kommende tid vise, om Fonseca er mere pragmatisk anlagt end sin forgænger.

Der er i hvert fald en række ting der skal løses.

Det er helt åbenlyst, at der ikke endnu er styr på restforsvaret.

Som jeg skrev tidligere, har jeg egentlig intet problem med Reijnders og Musah som pivot. Det forudsætter dog, at begge bliver i rummet foran forsvaret, ikke mindst hvis man skal spille med højre back udgaven af Junior Messias. Mamma mia!

Men hvis Reijnders skal præge spillet offensivt, kan jeg umiddelbart kun få regnestykket til at gå op, hvis han skal spille 10er.

Parmas første mål kom efter en ubalance, der startede med et (mislykket) højt pres fra Tomori.
Det burde umiddelbart ikke skabe problemer, hvis en af 6erne samtidig faldt ned i backkæden og sikrede den numeriske balance. Dermed ville man fortsat have to spillere i rummet foran backkæden og to stoppere - uanfægtet hvilket udgangsposition de måtte have.

Fofana imponerede mig på den begrænsede tid han viste sig frem. Ham skal vi nok blive glade for. Så er spørgsmålet hvem der skal være hans partner - Bennacer er selvfølgelig det oplagte valg.

Men der skal simpelthen committes fires spillere til primært defensive opgaver, hvis balancen skal sikres. Tiden vil vise om Fonseca får implementeret det effektivt.



Milan har i skrivende stund spillet 120 minutters fodvbold i sæsonen. Der er trods alt et stykke vej frem til julepausen.

Fonseca har helt åbenlyst ændret den defensive struktur, men der er vel næppe noget odiøst i, at der stadig er nogle aftaler der skal indarbejdes bedre.

Ej heller er det odiøst, at Fonseca ikke disker op med en betondefensiv fra første fløjt.


Jeg referer til din tidligere kommentar, og jeg citerer frit... Mener at du skrev at du foventede først at spillet fungerede omrking juletid.

Jeg er klar over at det er tidligt på sæsonen, men det går simpelthen ikke at et Milan forsvar kan overspilles med lange bolde og simple pasninger. Jeg har i hvert fald forventninger om at en træner på dette niveau kan stille med et forsvar der kan lukke af for "Lange baller på Bengt".

I de seneste kampe har Real kampen været den eneste hvor der var et fungerende forsvar. Der er kommet spillere fra start-11 tilbage men situationen er ikke blevet bedre, og vi bliver stadig overspillet på lange bolde.

Lige nu er den siikre taktik mod Milan, tilsyneladende at stille sig ned foran målet og slå lange bolde på kontra. Denne kamp lignede italiensk hold i 80´erne på udebane i Europa.

Hvad er dine tanker mht placering ved juletid? Hvad er for dig acceptable resultater?


"..."
Bedst som man gik og troede balancen ikke kunne blive dårligere end under Pioli...... taddaaaaa ind ad døren træder Fonseca og viser at det kunne den godt 😆

Giampaolo 2.0 - super 👍

Meget få spillere leverede en godkendt indsats - og hvis de vitterligt blot fulgte trænerens instruktioner, så er Fonseca jo helt blæst i bolden.

Mike: godkendt præstation

Calabria: langsom, tung og bare generelt dårlig. Hans held er så, at afløseren er endnu dårligere.

Tomori: nogenlunde præstation, man er efterhånden vant til det middelmådige fra hans side.

Pavlovic: ok første kamp, viser da i glimt et kæmpe potentiale.

Theo: gider han overhovedet være her? Han ligner én der mentalt havde sat næsten op efter et skifte og ser ud til at være veje 5+ kilo for meget efter ferien. Virker tung, doven, ligeglad og har nu leveret ANSURT FORFÆRDELIGT i 1 1/2 kamp.

Musah: ikke specielt dårligere end de andre, dvs. altså ret så dårlig. Han skal ikke bruges som 6ér i min verden.

Reijnders: lidt mindre forfærdelig end de andre, men det siger ikke så meget.

RLC: var han med i kampen? Blandt de dårligste og det siger altså alligevel en hel del.

Pulisic: et mål og det er vist så også det der er at sige af positive ting.

Leao: en assist og det er vist så også det der er at sige af positive ting.

Okafor: viste da én ting; at hans plads er som indskifter. Omtrent lige så skarp foran mål som Orri fra FCK.

Men jo, lad os give Fonseca tid..... så vi kan misse CL og sælge Mike/Theo/Leao næste sommer og bygge et nyt hold op.

Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg referer til din tidligere kommentar, og jeg citerer frit... Mener at du skrev at du foventede først at spillet fungerede omrking juletid.

Jeg skrev at jeg ikke forventede, at et nyt koncept var fuldt ud implementeret før juletid.

Men det må jo nødvendigvis være en proces, hvor konceptet løbende bliver bedre og bedre afstemt.

...men det går simpelthen ikke at et Milan forsvar kan overspilles med lange bolde og simple pasninger.

Det kan der næppe være to holdninger til. Som jeg skrev i mit forrige indlæg, må den kommende tid vise, om Fonseca er udstyret med den pragmatiske sans Pioli så åbenlyst manglede.

Der er kommet spillere fra start-11 tilbage men situationen er ikke blevet bedre...

De spillere der er kommet retur, har også haft kortere tid til at indpasse sig i et nyt koncept, der på mange måder adskiller sig fra Piolis.

Derfor mener jeg også, at man skal mane til besindighed, før man kaster sig ud i Giampaolo-sammenligninger.

Hvad er dine tanker mht placering ved juletid?

Det anser jeg som en arbitrær betragtning.

Generelt set, tager det ofte tid for en træner, at implementere sine principper. Se bare på Inzaghi i Inter, hvor flere talte om hans afsked et godt stykket ind i hans anden sæson.

Derfor handler det, for mig, også mere om proces.

Jeg har en helt klar forventning om, at Fonseca støt og sikkert, viser en positiv udvikling ift Milans største problem de seneste to sæsoner - restforsvaret.

På transferfronten, ligner det klart man adresserer udfordringen, men det gør det selvsagt ikke alene. Som jeg skrev tidligere, skal Fonseca meget gerne indse, at han ikke både kan blæse og have mel i munden. Eller sagt på en anden måde - hans 6ere kan ikke både præge spillet offensivt og samtidig beskytte backkæden.

Selvfølgelig kan det ikke accepteres, hvis holdet ligger langt fra en CL-placering omkring jul. Men det har jeg, trods alt, heller ikke forventinger om at vi gør.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men jo, lad os give Fonseca tid..... så vi kan misse CL og sælge Mike/Theo/Leao næste sommer og bygge et nyt hold op.

Så han skal fyres i morgen, eller?
Så han skal fyres i morgen, eller?


selvsagt ikke, men han får ikke 10 kampe, hvis det her er niveauet.

Pioli magtede trods alt en sikker 2. plads med et materiale der var ringere end dette og selvom Inter, Juventus og Atalanta i år ligner 3 sikre top 4 hold, så har vi ikke råd til at misse de 300M som CL giver.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
...selvsagt ikke, men han får ikke 10 kampe, hvis det her er niveauet.

Nej, selvfølgelig skal man se en fremgang.

Omvendt er det også en smule hysterisk, at male fanden på væggen efter to kampe.

Pioli magtede trods alt en sikker 2. plads med et materiale der var ringere end dette...

Og under Pioli lukkede vi syv mål ind mod hhv Monza og Rennes indenfor fire dage. Det giver som regel mening, at sammenligne bananer med bananer.

Inter, Juventus og Atalanta i år ligner 3 sikre top 4 hold...

Hvad i al verden gør Juventus og Atalanta til sikre top 4 hold?
Hvad i al verden gør Juventus og Atalanta til sikre top 4 hold?


Juventus henter Koopmeiners, Conceicao og N.Gonzales indenfor de næste par dage. Med Vlahovic foran, får de en offensiv der kun trumfes af Inter.

Atalanta var det bedste hold i foråret og trods savnet af 3-4 nøglespillere fortsætter de ufortrødent. De har en genial træner som har et fuldstændigt gennemarbejdet koncept som alle spillere kender.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
https://sempremilan.com/fonseca-criticises-attitude-milan-lack-desire-defend

Du ka jo passende starte med at sørge for at begge vores 6ére ikke jerner frem og tilbage i tide og utide.

Jeg ville starte med Bennacer-Fofana i pivot og Reijnders som 10ér mod Lazio.

Måske give Gabbia chancen i forsvaret, selvom det heller ikke giver mening at skifte konstant i forsvaret.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Annonce