Hvad er det tydelige ved vores spil? Udover en kæmpe røvfuld fejlafleveringer?
Du skrev at du ikke kunne se, hvad Fonseca ville med holdet. Det er vel næppe din påstand, at Fonseca har instrueret spillerne i fejlafleveringer (?)
Men personligt synes jeg det er gansle tydeligt, at Fonseca gerne ville bygge spillet op gennem den centrale midtbane. Og generelt set vil han gerne bygge meget mere tålmodigt op og have korte afstand mellem spillerne.
At et fantastisk preshold stikker en kæp i hjulet for det og fremtvinger en række fejlpasninger, anser jeg sådan set som forventeligt.
Derudover er det også klart, at Fonseca satser langt mere på en zone-forsvar. Noget der kræver tid at implementere og som ikke mindst også medfører nogle faldgruber (som alle andre koncepter).
Folk står stille eller lunter rundt, som om de er bange for at få bolden.
Det er virkelig ikke den fodboldkamp jeg har set. Men det er samtidig også klart, at et effektivt preskoncept fra modstanderne, nødvendigvis må stresse spillerne, når de er på bolden.
Det er Milan-spillerne jo ikke de første der har oplevet.
Det er nogle helt grundlæggende ting der sejler fuldstændig.
Kan du være mere specifik?