Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved endnu ikke med Fonseca. Sejren mod Inter giver ham arbejdsro, men han har stadig rigtig meget at arbejde med og ikke mindst finde ud af.

For mig at se er han endnu ikke sikker på sin formation. 4-4-2 virkede mod Inter for at lukke deres wings ned. Det var måske også en formation i desperation, fordi intet andet hidtil har virket. Mod andre modstandere er det måske noget andet. Det er et stærkt tegn, hvis han kan veksle mellem formationer, men jeg håber, han vælger en ´fast´ formation, som virker for ham og holdet.

Det samme er gældende for spillertruppen. Nuvel er han stadig ny i klubben, men han har endnu ikke fundet sin startopstilling. Jeg håber, han har nosserne til at bænke Leao, hvis han fortsat ikke præsterer. Der er breddespillere, som kan afløse ham.
Jeg ser dog stadigvæk ingen tegn i sol og måne på, at han er på vej væk eller at Fonseca har et problem med ham? Har du andre indikationer?

Mnjae. Jeg tror ikke Fonseca decideret vil bænke ham konsekvent.

Jeg synes dog der er aspekter, der peger på et mismatch.

Ser man på Fonsecas Lille-hold, var det med Haraldsson og Zhegrova som de primære wings. Begge spillere der deltog i det defensive arbejde.

I Milan-regi, er der selvsagt bænkning af Leao og Theo. Man kan i den forbindelse hæfte sig ved, at Fonseca begrundede det med, at Theo ikke var i fysisk topform. En lignende "undskyldning" for Leao, funklede i sit fravær.

Jeg noterede mig også, at Fonseca roste sin landsmand for hans "forbedrede defensive arbejde" i kampene mod Venezia og Liverpool.
Det kan selvfølgelig være en reel ros, omend han så i så fald nok vejes på en anden vægt end resten af holdet.

Og uanfægtet dette må man forholde sig til, at det netop er det Fonseca fokuserer på. Der er unægtelig et implicit krav om, at Leao netop skal forbedre denne del af sit spil - og forbedre det markant, kunne man tilføje. Det er i øvrigt et ekko af den kritik Sacchi kontinuerligt har været ude med. Samme Sacchi som Fonsecas nuværende 4-2-4 koncept er tydeligt inspireret af.

Herunder må man så spørge sig selv, om det er overvejende sandsynligt, at Leao pludselig bliver en arbejdshest. Personligt har jeg min helt klare tvivl.

Nuvel, hvis han pludselig bliver dødbringende foran mål, kommer hans position selvsagt ikke i tvivl.

Men virkeligheden er samtidig, at Pulisic og Chukwueze reelt passer bedre på beskrivelsen af en Fonseca-wing.

Som sagt tror jeg ikke Fonseca fryser Leao ud. Men kommer der et bud med ni cifre, tror jeg omvendt klubben vil være markant mere åbne end tidligere.
Når Pep kan starte med 4 CBs, så kan vi nok også starte med en CB på VB.

Her må man lige skele til hvordan systemet i praksis fungerer.

Pep bruger stoppere fordi de reelt fungerer som stoppere. Gvardiol og Walker fungerer de facto som brede stoppere, mens en af de to centrale stoppere, skubber op som pivot, så der skabes en 3+2, hvilket er helt essentielt for Pep.

Jeg ser ikke lige det samme ske i Milan. Jeg synes bare Fonseca skal give noget spilletid til Bartesaghi.
For mig at se er han endnu ikke sikker på sin formation.

I flg. Fonseca selv, har han faktisk slet ikke ændret sin formation. Han har bare valgt andre spillertyper.

Jeg tænker der reelt er en årsag til, at vi var så forhippede på at hente Tammy. Han er næppe bare tænkt som backup for Morata og dermed tænker jeg, at to angribere har været tanken.

I flg. Fonseca selv, har han faktisk slet ikke ændret sin formation. Han har bare valgt andre spillertyper.


Præcis, han udtalte selv at Morata "bare" spillede i stedet for RLC - så kan man kalde det 4-4-1-1 eller 4-2-3-1, det handler om roller og det taktiske setup.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Martin1337

Nu har du flere gange været meget rosende overfor Motta - tjek engang nedenstående stats. 😆

Så ved jeg godt, det er noget af en opgave at rydde op efter Allegris rædselsfulde spilkoncept og at det i lighed med vores eget projekt tager tid at indføre et nyt koncept.

Min pointe er blot, at jeg har svært ved at se Mottas start i Juventus være bedre end Fonsecas start hos os.

Juventus have collected three consecutive 0-0 league draws, and their offensive struggles under Thiago Motta are proved by Serie A stats that see the Bianconeri among the bottom-half teams for shots on targets and touches inside the opponents’ box.


Juventus sit 14th in Serie A for total shots (53) and 13th for shots on target (17). The touches inside the opponents’ box were only 81 (17th in Serie A), while crosses were 54 (16th). Lastly, Juventus only attempted 15 shots from outside the box, again ranking among the bottom-half teams in 17th.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Offensivt er det ikke overbevisende, men defensivt er det bedst. Så er spørgsmålet, hvis Juve satser lidt mere offensivt, om det så påvirker de defensive stats.

Offensivt er Yildiz-Vlahovic-Nico Gonzalez noget af det mest spændende i ligaen. Kombineret med Locatelli, Douglas Luiz og Koopmeiners centralt bør det være et spørgsmål om tid, inden Motta får gang i den offensiv.
Synes det ville være helt skørt at sælge Leao. Han har et topniveau som ingen andre i Milan truppen har pt.

Og sålænge vi handler i supermarkedet til maks. 30 mio euro kommer vi ikke i nærheden af en spiller som ham.

Så kan han have en formkrise eller måske føle han mangler opbakning fra træner eller klub, men så må man få ham til at føle sig værdsat igen. Den her tilgang med at alle skal behandles ens og blablabla - så ender vi med et hold med 11 x Brian Steen Nielsen der er dygtige til deres returløb.
Synes det ville være helt skørt at sælge Leao. Han har et topniveau som ingen andre i Milan truppen har pt.

Personligt vil jeg påstå, at ingen i ligaen har hans topniveau.

Og det er da også et glimrende argument for at beholde ham.

Og sålænge vi handler i supermarkedet til maks. 30 mio euro kommer vi ikke i nærheden af en spiller som ham.

Altså, vi hentede jo Pulisic for €20m og siden hans ankomst, står han noteret for 32 målbidrag (19 mål og 13 assists). I samme periode har Leao 33 målbidrag (16 mål og 17 assists).

Men jeg er da sådan set enig i, at han nok vil være meget svær at erstatte ift hans offensive bidrag.

Omvendt bliver det nok ikke super svært, at erstatte hans defensive bidrag og det er indlysende den del af spillet vi skal forbedre.

Derudover mener jeg det er et rimeligt spørgsmål, om Fonsecas koncept, set over en sæson, kan fungere optimalt med Leao på holdkortet.

Personligt bytter jeg gerne noget offensivt output for mere kollektiv (og defensiv) soliditet.
På mirakuløs vis tog vi en 2. plads med det blot 11. bedste forsvar sidste sæson. Det er uhørt i et historisk perspektiv og jeg føler mig relativt overbevist om, at vi uden en markant defensiv forbedring, risikerer at misse CL.

Nuvel, det står og falder selvfølgelig ikke med Leao alene, men jeg mener han er en væsentlig faktor.
Dermed mener jeg, at der kan være fin ræson i at sælge, såfremt der kommer et rekordbud. Også selvom det måtte betyde, at man giver afkald på nogle mål.
Imod os kom i netop frem med 4 mand også lå morata faktisk og havde kun syn på hakan hvilket gjorde at han lå til sidst nede som vores den bagerste mand. De gik op med 4 mand og det kunne vi ikk komme ud af. Det var ligesom da vi mødte alt Madrid i Madrid. Vi var på røven på udebane. Og der havde i set og brugte der gav pote for jer.
Men seriøst leao passer bare ikk ind i Fonseca system han er klart jeres dårligste punkt faktisk. Eller hvis leao bare gider så ville han være så god. Ligesom den sæson i vandt. Men nu ja han virker bare ik sulten.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Annonce