Snak

Mere indhold efter annoncen
Fonseca udtaler efter kampen at Pulisic er vores straffesparkskytte, altså at det var ham der skulle have sparket. Hvor er det dog useriøst. Han må føle at spillerne pisser på ham.

Det er en helt vild historie. Og ikke mindst en bekymrende historie.

For det første kan jeg simpelthen ikke forstå, hvordan det i praksis lader sig gøre. Hvis det står klart, at Pulisic er sparker, hvorfor er det så ikke bare ham der går til pletten?

Dernæst, så siger det meget om kulturen på holdet. Det må aldrig ske, at spillerne direkte modsiger chefens anvisninger. Og det siger måske samtidig en del om det lejrbålsdemokrati der herskede under Pioli.

Vi kan tale om mercato, taktik og alt muligt andet. Men lige nu er står én opgave over alle andre.
Zlatan og Furlani skal forklare truppen i utvetydige termer, at Fonseca er bossen. Dem der ikke vil følge ham, har ingen fremtid i klubben.

Så længe det ikke er på plads, er alt andet (så godt som) ligegyldigt.
Lyder helt helt vildt hvis alle ved det er ham som skal sparke også sparker han overhovedet og i 2 omgange. Det giver nada mening i min verden! Også er der nogle spillere som netop går imod ens træner og det er meget farligt fordi de kan være dem som er skyld i rigtigt meget lort!! Gad vise hvem der så går imod træneren?
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Ja den er helt gal, det værste er spillere der sætter sig over holdet, og skider på aftalerne. Som jeg husker det er Pulisic ikke i nærheden af pletten på noget tidspunkt ved de to straffe, hvilket også virker besynderligt. Har Theo og Abraham vitterligt bare taget bolden og sagt “den tager jeg?” Hvis det er den kultur der hersker på holdet, er Fonseca jo prisgivet. Så stikker problemer langt dybere end blot den spillemæssige udvikling.
AC Milan have missed two penalties in their match against Fiorentina (Taken by Theo Hernandez and Tammy Abraham)

Meanwhile, Christian Pulisic has never missed a penalty for club or country (including Milan) in his career before with a 10/10 record


Det er jo simplethen bare dumt med dumt på. Det virker som om flere spillere føler sig hævet over klubben og det kan virkelig være skadeligt.

Jeg er efterhånden der, hvor jeg gerne hvor jeg gerne ser os cashe ind på Theo, Leao og Tomori - så må vi bygge et nyt hold op på ny. Med alle de interne problemer som vi tilsyneladende har og vores start på sæsonen, tyder meget alligevel på vi får en mellemsæson.

Napoli, Juventus og Inter kommer til at kæmpe som mesterskabet - så må vi kæmpe med Atalanta om den sidste CL plads.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Det er sørgeligt. Jeg var af den opfattelse, at vi med sejren over Inter og Lecce havde vendt kurven. Et nederlag mod Leverkusen er til at leve med, men gårsdagens kamp var under al kritik.

Helt enig med Rosso om, at Zlatan og Furlani må banke i bordet, ellers spreder utilfredsheden sig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er efterhånden der, hvor jeg gerne hvor jeg gerne ser os cashe ind på Theo, Leao og Tomori...

Personligt synes jeg der er ret stor forskel på de tre.

Leao har overrasket mig positivt, efter en lidt blandet start på sæsonen. Dels viser han langt mere arbejdsvillighed på banen.
Men mest af alt glæder jeg mig over hans ydmyghed i udtalelserne omkring de snakke han har haft med Fonseca.

Tomori laver for mange personlige fejl, men jeg synes ikke man kan sætte en finger på hans attitude.

Theo synes jeg omvendt tegner sig som et potentielt problem. At "stjæle" et straffespark, brænde og derefter brokke sig til et rødt kort, er bare ikke godt nok. Læg dertil en en ofte lad attitude.

Det forekommer mig, at Fonseca har arvet et lidt, omend ikke helt, usynligt problem.
Under Pioli har der åbenlyst været en stor grad af medindflydelse (for nu at sige det diplomatisk). Det matchede nok også i bedre grad hans "find-på-noget" koncept.

Men nu står man med Fonseca, der vil indføre et koncept der i højere grad, hviler på kollektivet.
I det scenarie kan spillerne ikke bare freestyle som det passer dem, hvilket navnlig Theo synes, at have svært ved at forstå.

Med mindre Theo ligger sig fladt ned og undskylder både internt og eksternt (fortnævnte er selvfølgelig vigtigst), mener jeg man skal fortælle ham, at hans kontrakt ikke vil blive forlænget og at han er sat til salg.

Det vil, ikke mindst, sende et signal til resten af truppen - commit or quit.
https://sempremilan.com/watch-tomori-abraham-penalty-over-pulisic

Hvis man tager konspirationshatten på så kan man se Tomori tager bolden og giver den til hans gode ven Tammy - Pulisic står faktisk ved siden af og rækker ud efter bolden.

Tammy og Tomori bør begge ryge en tur på bænken - så kan Pavlovic og Okafor få chancen istedet, de har begge den helt rigtige attitude.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg er vitterlig chokeret.

Når mine børn laver de noget ikke må, falder det altid,i en vis grad, tilbage på mig som forældre.

Det må også siges, at være tilfældet her (altså ikke på mig, forstås). Der er simpelthen noget ravruskende galt med "opdragelsen" af truppen, når først Theo og derefter Abraham (via barndomsvennen Tomori) mener, at et (i flg. Fonseca) klart defineret hieraki kan fortolkes som de vil.

Jeg mener ikke Fonseca går fri af kritik, men jeg vil alligevel være overrasket, hvis dette er noget der er opstået efter han er trådt til.
Personligt anser jeg det som langt mere plausibelt, at det er noget han har arvet fra Pioli.
Så kan man omvendt sige, at det må være Fonsecas ansvar (i hvert fald delvist), at rette op på problemerne.

Men det er sandt for dyden også ledelsens ansvar. Jeg fatter simpelthen ikke hvor Zlatan er henne i alt det her. Det er jo hans kæpheste; disciplin, respekt for hierakiet osv.

Det er i situationer som denne, at enhver ledelse skal stå deres prøve. Der må og skal ageres fra deres side omgående.
Og jeg synes en degradering er på sin plads, som @fox også er inde på.
Hvis Fonseca vile ryste posen lidt, kunne han jo prøve sig med noget der tidligere er testet.

Både i pre-season-kampene mod Barcelona og Real Madrid og derefter i sæsonåbneren mod Torino, spillede vi med Chukwueze på kanten og Pulisic centralt.

Efter en virkelig flot pre-season, har nigerianeren desværre ikke imponeret. Men måske kan en Pulisic der skaber uro centralt, åbne op for plads til Chukwueze.

Med Pulisic´ kæmpe arbejdsindsats, vil få få en stærk presspiller ind og samtidig Morata som primær målscorer.

Dermed kan Abraham få en velfortjent tur i skammekrogen og spørgsmålet er vel generelt, om han er god nok.

Egentlig ser jeg ham mere som en impact-sub, hvor han kan komme ind og skabe noget kaos med sin fysik.
Abraham er langt fra god nok.

Det har han bevist både i sine tidligere klubber og nu i Milan. Det er desværre en typisk Milan signing symptomatisk for de seneste snart mange sæsoner.

Man køber en spiller der har en begrænset upside istedet for at kigge på en spiller som Colombo der måske i nogen kampe kan have et lavere bundniveau men som har potentiale og kan vokse. Abraham bliver aldrig god nok til Milan, Colombo er måske ikke god nok lige nu, men med chancer og spilletid kunne han vokse med opgaven.

Den spiller Milan burde have kigget efter er Fabian Ruiz. Kunne sikkert købes for omkring 50 mio euro, og ham er en af verdens bedste midtbanespillere. Men nej. Lad os bruge pengene på Fofana, Pavlovic og Royal. Det er vores problem. Vi handler ind på mellemtrinnet og forventer store ting.
Annonce