Han kan passende bænke dem i de kommende kampe. Det vil vise, at han ikke finder sig i deres selvoptagethed.
Men det er jo også præcis det der ventes at ske. Og det er præcis det Fonseca allerede har gjort ift Theo og Leao.
Derfor undrer jeg mig over, hvad du bygger din påstand på...
Hvorfor skal projekter/processer være langsigtede?
Først og fremmst skal du adskille "projekt" og "process".
Når vi taler om et overordnet projekt i en fodboldklub, er det pr. definition langsigtet. Man kan ikke skifte strategi hvert år og forvente, at få succes med det.
I Milan handler projektet bl.a. om at hente væsentlige talenter (Leao, Tonali, Musah, Reijnders) og undervalued assets (Pulisic, Fofana, Chukwueze).
Tror du Conte vil sige "ja" og "amen", når det er de navne han bliver præsenteret for?
Og så rammer vi november, hvor Conte holder sin obligatoriske hysteriske pressekonference, hvor han proklamerer, at han ikke har fået det spillermateriale han fortjener.
Det bliver et kæmpe "nej tak" herfra.
I Inter fik Conte lukket hullet.
Jeg tror ikke der er nogen der bestrider, at Conte er en dygtig træner, under de rette forudsætninger.
I Inter havde man en villighed til at spendere stort og ikke mindst tilbyde meget markante lønpakker til spillere, der ingen gensalgsværdi havde.
Det kan man selvsagt synes om hvad man vil. Men det står nu engang i skærende kontrast til strategien i Milan.
Simone Inzaghi har på passende overtaget og fortsat den proces.
Inzaghi har vel lige præcis ikke fortsat den proces (?)
En af årsagerne til Contes afsked var, at klubben var tvunget til at ændre deres økonomiske fokus. Herunder solgte man klubbens vel nok to bedste spillere.
Her er det oplagt at tro, at Inzaghi netop var valgt, fordi han bedre kunne acceptere den nye tilpassede strategi og dertilhørende økonomiske virkelighed.
Jeg havde gerne set samme scenarie i Milan, hvor Conte opbygger en base, og når Milan og Conte har fået nok af hinanden, står en træner klar med samme taktiske præferencer.
Det handler vel om andet og mere end "taktiske præferencer" (?)
Conte er helt åbenlyst ikke fravalgt i Milan grundet at han spiller 3-5-2 eller 3-4-3.
Som Zlatan udtalte; Milan needs a coach, not a manager.
...men efter Pioli havde Milan behov for en ny retning, og jeg ser ikke Fonseca som manden, der skal rode bod på Piolis taktiske cirkus.
Fremtiden er altid svær at spå om, men personligt ser jeg netop Fonsecas koncept (som nok også er klubbens koncept), som vejen ud af det kaos Pioli efterlod sig.
Det er et koncept der beror på kollektiv styrke i stedet for Piolis "find-på-noget" tilgang.
Men man må selvsagt acceptere, at den slags tager tid at rydde op efter.
Her anerkender jeg fuldt ud, at Conte måske ville have kunne forestå det oprydningsarbejde hurtigere end Fonseca.
Personligt væbner jeg mig dog gerne med lidt mere tålmodighed, hvis jeg samtidig kan få et mere langsigtet projekt, hvor man ikke skal høre voksenbabyen Conte eksplodere, hver gang tingene ikke går efter hans næse.
De bruger også penge på spillere, der ligger en hylde under de bedste, hvilket måske er forklaringen.
Først og fremmest køber jeg ikke præmissen om, at spillere nødvendigvis skal være dyre.
Pulisic, Maignan, Reijnders, Bennacer og Fofana har alle kostet €20m eller derunder. Omvendt har vi gentagne gange brændt nallerne på
marquee signings.
Og som skrevet tidligere, har hold som Chelsea og United brugt langt over en millard euro over de seneste 10 sæsoner, med meget lidt at vise for det.
Dernæst er det bare den økonomiske virkelighed for en klub som Milan. Det ændres sig ikke ved, at Conte sidder på bænken.
Det eneste han efterlader, er et gabende hul i klubkassen og en række spillere uden gensalgsværdi, udstyret med lønpakker som ingen sportsdirektør ved sine sansers fulde brug vil matche.