Snak

Mere indhold efter annoncen
@candela
Tak for en grundig gennemgang.

Interessant læsning.

Man kan vel sige, at klubben reelt ikke behøver gå i nul, endsige generere overskud (?)

Ift indeværende sæson, skal vi vel også forholde os til foventede folængelser med hhv Maignan og Reijnders.

Generelt set er jeg ikke synderligt imponerede over klubbens ledelse når det kommer til at sælge spillere der ikke er profiler (Maldini, Adli, Pobega, Alexis), hvor man reelt set ikke har præsteret noget nævneværdigt de sidste to år, og det hæmmer også klubbens resultat.

Jeg hæftede mig også ved ovenstående betragtning.

Det er noget jeg tidligere har været inde på, med Inter og Juventus som pejlemærker.

Indenfor de seneste to sæsoner, har Inter fx hentet €35m for Pinamonti og Casadei, mens Juventus har solgt Soule, Huijsen, Iling-Junior for samlet €55m bare i det forgange vindue.

Det bliver spændende at se, om vi med Futuro, kan skabe en relativt stabil revenue stream på den slags spillere.
En spiller som Zeroli kunne være en godt bud, på netop sådan et salg.
https://football-italia.net/david-contract-offer-confirm-inter-juve-barca/

Her må Fonseca gerne komme på banen og forsøge at lokke ham.
Det ligner at Fonseca har lagt ideen om to reelle angribere lidt på hylden. Dermed mener jeg heller ikke, at 9er-positionen bør være et primært fokus.

Hvis man kan gå ind til næste sæson, med en Morata der har fundet sig til rette, Camarda der gradvist er introduceret på holdet og Colombo som backup, er jeg egentlig fint tilfreds.

Skal Pulisic spille mezzala, synes jeg det er mere oplagt, at se på en højre wing med starterpotentiale.
@rossoneri

Tak for dit fine svar. Hvis tingene i praksis fungerede, som du beskriver, ville alt jo være i den skønneste orden. Jeg må dog ærligt erkende, at jeg ser noget helt andet, end det du henviser til. Desværre ser jeg et helt andet udtryk på banen. Jeg ser en træner som stadig leder, efter sin start 11’ver og et hold som er noget så uforløst…
Nok om det.

Det bliver spændende at se, hvad vi kan stille op mod et topmotiveret Real Madrid hold, som jo, ligesom os, er presset til det yderste.
Hvis tingene i praksis fungerede, som du beskriver, ville alt jo være i den skønneste orden.

Så tror jeg lidt du misforstår, hvad jeg skriver.

Selvfølgelig er det, isoleret set, ikke tilfredsstillende, at ligge nr. 7 i tabellen (dog med en kamp i hånden).

Men nogle gange må man acceptere, at træde ét skridt tilbage, før man kan træde to frem.

Hvis vi står i januar uden klar fremgang, må man selvsagt stille spørgsmålstegn ved Fonseca.
Her er alles gæt lige gode.

Jeg ser en træner som stadig leder, efter sin start 11’ver…

Enig, som jeg skrev, savner jeg noget kontinuitet og et klart udgangspunkt. Det skal også meget snart vise sig udtrykt.

Det bliver spændende at se, hvad vi kan stille op mod et topmotiveret Real Madrid hold…

Det ligner vi stiller i en 3-4-3, med Musah og Theo på kanterne.

Jeg kan dog for mit liv ikke forstå, at Emerson starter som den ene brede CB. Pavlovic, Thiaw og Tomori ville, efter min mening, være oplagt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver spændende at se, hvad vi kan stille op mod et topmotiveret Real Madrid hold, som jo, ligesom os, er presset til det yderste.


jeg vil personligt blive overrasket, hvis vi lukker mindre end 3 mål ind - alene Emerson Royal overfor Vini kan blive rigtig grimt.

Noget tyder på Fonseca vælger at eksperimentere med en mere kompact midtbane og noget der kan ligne en 3-4-3 formation i visse faser af spillet. Mon ikke en double dækning af Vini i form af Emerson og Musah er i tankerne?

Mike // Emerson, Thiaw, Pavlovic/Tomori // Musah, Fofana, Reijnders, Theo // Pulisic, Morata, Leao.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Ved ikke om i ser optakt til kampen, men fuldstændig enig med Preben Elkjær. Spot on.
Maignan siger det stik modsatte i pre match interview i går.

Og mon ikke han, trods alt, lidt bedre ved, hvad der sker i truppen?
Ved ikke om i ser optakt til kampen, men fuldstændig enig med Preben Elkjær. Spot on


Hvad sagde han?
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Det er svært at sige. Maignan udtaler det måske for at mane enhver uro til jorden.

Jeg synes, vi ser gode ud, når vi har bolden. Det er spillet uden bold - især på egen tredjedel, der skal forbedres.
Annonce