Snak

Mere indhold efter annoncen
Kort og godt:

Jeg skrev allerede i pausen, at vi var heldige at være foran. En træner kan lave taktiske justeringer uden udskiftninger, men jeg ser ikke kampforløbet ændre sig efter pausen. Milan er stadig næstbedst og tillader alt for lette chancer imod os, ofte via indlæg fra kanterne.

Cagliari udligner fortjent, og Fonseca reagerer i det 65. minut. Men taktisk ændrer han intet. Heldigvis kan vores individuelle klasse ikke ignoreres, hvilket resulterer i et føringsmål. Dog er det ikke fortjent baseret på spillet.

I det 81. minut laver Fonseca en taktisk ændring for at sikre sejren, men vi formår stadig ikke at lukke ned for spillet på kanterne. Cagliari smækker det ene indlæg efter det andet ind i feltet og udligner helt fortjent i det 89. minut.

Hvis et kampforløb som dette ikke med rette falder kritisk tilbage på træneren, forstår jeg ikke en træners rolle. Selvfølgelig kan træneren ikke klandres for alt, men når vi taktisk gennem hele kampen ikke formår at ændre vores spillekoncept der tydeligvis ikke fungere, formår aldrig at lukke ned for deres kanter – og igen ikke formår at dominere – ja, så falder det tilbage på Fonseca og co.

Det er skuffende at se, og når man ser på tabellen, bliver man bare mindet om, hvor ærgerligt det er, at vi ikke fik 3 point igår. Top 4 lever selvfølgelig fint, men vi skal spille med om mesterskabet.
Automatsvaret er altid "det falder tilbage på træneren". Men det er der jo ingen implicit sandhedsværdi i.

Hvad mener du Fonseca skulle gøre anderledes?

Når du er så kritisk overfor træneren, hvem mener du så bør være træner i stedet for?

Og hvad forventer du, at han vil opnå med holdet?

Fremfor den indholdsløse kritik, kunne det være interessant med en lidt mere saglig debat.
Set udefra, er det påfaldende hvor lidt af det der sker i Milans kampe lige nu, som du mener falder (negativt) tilbage på Fonsenca, kontra hvor meget du mente var Piolis skyld.
Pioli var åbenbart kun en motivator der var heldig med at noget helst lykkedes taktisk, mens du tilsyneladende har forelsket dig totalt i Fonsencas profil, fordi han angiveligt skulle passe som fod i hose til ´projektet´, og er villig til at se igennem fingre med, at resultaterne i sidste ende ikke er prangende - eller også er det Emerson Royals skyld.

Man havde nok ikke stået et specielt meget dårligere sted, hvis man havde beholdt Pioli kontrakten ud.
La prende Vecino.
Set udefra, er du den største troll der har huseret i de italienske emnetråde.

Tilbage i æsken med dig.
Måske du skulle tage et kig indad og prøve at tænke over, hvorfor samtlige du interagerer med - herunder dine medfans - kommer frem til, at du er fuldkommen og aldeles umulig at have en diskussion med.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Måske du skulle tage et kig indad og prøve at tænke over, hvorfor du altid bliver kaldt ud som troll, når du popper op i diverse tråde med dine stråmænd og din keyboardkriger-attitude.
Det er, sjovt nok, udelukkende dig der bruger det begreb om mig.

Det er som om det er lidt en automatreaktion, fordi du ikke kan styre temperamentet.

Men hyg dig med Fonseca og jeres syvendeplads. Måske dem der påpegede - modsat dig - at det ikke var en opgradering på trænerbænken og man lige så godt kunne have beholdt Pioli, faktisk har vist sig at have fået ret, Mr. "Jeg forholder mig bare til faktum".
La prende Vecino.
Det er, sjovt nok, udelukkende dig der bruger det begreb om mig.

Nej, det bliver du nu ofte kaldt.
"Under alle omstændigheder kan han næppe få mindre ud af spillermaterialet end Allegri gjorde."

Præcis det samme kan vel siges om Fonseca, hvor du jo netop selv har været blandt Piolis største kritikere.

Det er rimeligt at forvente, at resultaterne i Milan kan forbedres væsentligt, med en træner der kan organisere en defensiv. Vel at mærke en defensiv der historisk har fungeret virkelig godt, med præcis de taktiske principper Fonseca praktiserer.


Milans altoverskyggende problem har været på den taktiske front. Netop det har klubben addresseret.

Fonseca var/er ikke mit førstevalg, men han har i hvert fald demonstreret, at han kan organisere en defensiv, hvilket er udgangspunktet for en topplacering.

Men kan du ikke beskrive lidt i detaljer, hvad ledelsen skulle have gjort i stedet for det der pt tegner sig?


Milan har vel også forstærket sig på den absolut vigtigste position, trænerbænken.


Atalanta endte seks point efter Milan i ligaen og jeg mener der er en rimelig forventning om, at Fonseca får mere ud af holdet end Pioli gjorde.

Dermed kan jeg ikke se argumentet for, at Atalanta skulle ende over Milan i tabellen. Ikke mindst fordi Atalanta traditionelt har haft det svært, når de har spillet CL.


Ser man udover det, glæder det mig, at Fonseca umiddelbart har stor fokus på den defensive balance.
I det der tegner sig indtil videre, er der rigtig mange lighedstegn med de system der fungerede så godt i 20/21.


Der er én person der, som tingene er lige nu, har taget fejl - og det er immervæk ikke Fogh eller nogen af de andre du bruger så meget tid på at tryne.

Prøv at pak den alvidende, arrogante og absolutiske tone væk overfor folk der har andre holdninger end dig selv.
Du aner ret beviseligt ikke specielt meget, når det kommer til stykket.
La prende Vecino.
Det bliver altid "lidt" dumt, når man forsøger, at sammenfatte andres mening, med et par enkelte citater, spredt over adskillige måneder. Navnlig når du nemt kan få et overblik over min holdning til emnet, på de foregående sider.

Det sagt, så er det ikke min oplevelse, at du rent faktisk kommer for at diskutere indhold. Det må være ret evident udfra dine indlæg ovenfor, der i øvrigt går fint i tråd med din sædvanlige adfærd.

Desuden er det du citerer jo åbenlyst korrekt.

Fonseca har historisk bevist, at han kan orkestrere en stærk defensiv. Og han har også bevist, at det kan gøres ud fra nogle af de principper der tidligere har fungeret i Milan.

Men man må forstå, at du nu har påtaget dig det noble hverv, at beskytte andre brugere, der bliver "trynet" her i tråden. At blive udfordret på holdninger man ytrer i et debatforum, er øjensynligt nu at sidestille med tryneri.

Dit "bidrag" i de italienske klubtråde centrerer sig om konspirationsteorier, provokationer og ynk over hvordan alle andre klubber end Inter bliver båret frem, på hænder og fødder, af en samlet italiensk dommerstand.
Så måske du skulle se lidt indad, før du peger fingre af andre.
Annonce