Oppe 1-0 men reelt synes jeg vi spiller en, noget nær, elendig kamp.
Nuvel, vi har da chancer til at score et par mere. Det har Girona omvendt også.
Men udover stillingen, forholder jeg mig mere til nogle af de aspekter i spillet, Conceicao har peget på.
Vores presspil er ikke-eksisterende og det er netop noget Conceicao har påtalt og som, ikke mindst, er en del af det han kalder fundamentals.
Gironas 4-backkæde får reelt lov til at spadsere bolden op på banens sidste tredjedel, uden de møder modstand.
Jeg lagde især mærke til, hvordan Blind konsekvent først blev udfordret i boldbesiddelse, når han nåede op til Calabria.
Problemet er fortsat, at Leao står fuldstændig over i presset. Han lunter bare rundt.
Reijnders er bestemt heller ikke en dygtig presspiller og dermed er det reelt umuligt, at etablere et koordineret pres.
Conceicao kan simpelthen umuligt være tilfreds med det han har set. I hvert fald ikke ift at arbejde sig henimod det spilkoncept, han gerne vil praktisere.
Jeg forstår så heller ikke, at Conceicao ikke smider Bennacer op på 10eren. Han er klart vores dygtigste presspiller og det vil potentielt kunne fange Girona i omstillinger.
Som det har været tilfældet længe, beror det hele på enkeltmandspræstationer. Det må vi simpelthen gøre op med.