Jeg talte om spillere fra Milans ungdomsafdeling, og her synes jeg, det halter med at få dem integreret.
Diskussionen kom sig af, at jeg jeg kritiserede den manglende tilid til talenter generelt. Specifikt set ift Ricci og Guerra, som begge ligner potentielle signings.
Derudover pegede jeg også på, at vi ikke har en plan for megatalenter som Camarda og Liberali. Sidstnævnte har endda kontraktudløb næste sommer og man kan næppe fortænke ham i at se mod andre græsgange.
Dit eget udsagn var, at Milan ikke er en "udviklingsklub", hvilket jeg anfægtede med henvisning til de mange yngre spillere vi har udviklet over de seneste fem-seks år.
Hvis du vil starte en anden diskussion, står det dig selvsagt frit for.
Men det virker jo til at have været et problem, når Abraham blot lavede 10 mål på tværs af alle turneringer, og Gimenez sluttede på fem mål for Milan. Dermed må det konkluderes, at de primært har assisteret andre Milan-spillere på banen.
Jeg har vitterlig svært ved at se problemet i, at holdet spreder målene ud over flere spillere.
Men nu var din påstand, at både Leao og Pulisic ikke var assistspillere. Det er åbenlyst forkert, idet de er de mest assisterende spillere set over to sæsoner.
Derudover kan man også anskue det lidt mere analytisk ift spillet. Både Leao og Pulisic har både fart og teknik til at sætte deres direkte modstander, hvilket generelt er med til at skabe chancer.
Samtidig er Santi enormt dygtig til at bevæge og positionere sig i boksen. Tilsammen er det en klassisk opskrift på mål.
Musiala er en kæmpe stjerne i Bayern, Asencio nærmer sig en fast plads i Real, men ellers er der ingen af de øvrige navne, som er stamspillere i deres klubber.
Jeg prøver lige igen. Det handler ikke om at være førstevalg, stamspiller, eller hvad du nu gerne vil gøre det til.
Det handler om at have en plads i truppen, hvor man løbende spiller og dermed fortsætter sin udvikling.
Den indsigt har de i verdens største klubber, men i Milan må man forstå at visdommen siger, at det giver langt bedre mening, at sende talenterne til Lecce, Empoli, Genoa m.fl.
At det så aldig virker, preller af som vand på en gås.
De har dog Europas højeste lønninger, og med den ejer er det noget nemmere at designe et hold og købe spillere til det.
Det ændrer ikke på, at de satser på at udvikle unge spillere.
Absolut, men jeg tror da heller ikke, at klubben afviger fra den plan...
I hvilket lys mener du så Modric, Xhaka osv skal ses?
Vlahovic vil være dyr i løn, men fornuftig i overgangssum. Til 25 mio. euro vil vi altid kunne sælge ham om et par sæsoner til minimum samme pris, da han endnu er ung.
Og det vil så være "et par sæsoner", hvor landets største talent ikke har en plads i truppen. Get it...?
Jeg håber da ikke, du forventer, at Milan for enhver pris skal hente spillere fra Primavera til førsteholdet, blot fordi det er strategien. Niveauet skal følge med.
A hva?!
Jeg taler om at finde plads til nogle af landets største talenter, fremfor at satse på lønførende spillere, der har underpræsteret over en årrække.