Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var allerede rygtet inden de to kom til at Liberali ville søge andre steder hen. Seneste sæson hvor han blev smidt rundt mellem Primavera og Futuro har ikke gjort noget godt for det forhold.

Det er nu engang Tare og Allegri der har fået overdraget nøglerne til butikken. nu.

Dermed må det også være deres ansvar, at sikre fremtiden for de kæmpe talenter klubben allerede råder over.

Der er da ingen der skal bilde mig ind, at Liberali ikke ville tage imod en kontraktforlængelse i Milan, hvis han blev præsenteret for en udviklingsplan der endte med en klar rolle på førsteholdet, indenfor en årrække.

Dermed er der ikke andre at bebrejde i skrivende stund, end de to der sidder med ansvaret.
At påstå, at de kun skulle evne at assistere forsvars- og midtbanespillere, forekommer mig som sort snak.


Det er i hvert fald ikke Gimenez og Abraham, de har sat op til scoringer. I så fald er det et lille antal med de få scoringer, de har lavet.

Virkeligheden er, at vi står med de to største talenter fra årgang 2007 og 2008.

Hvis klubben ikke kan finde ud af at udvikle dem, er det, helt oplagt, en fiasko.


Det vil kræve en revolution i italiensk fodbold, hvor nærmest ingen topklubber har for vane at bringe 16-19-årige i førsteholdstrupperne. Det er nærmere der, den ligger.

Det handler jo ikke om enten/eller. Jeg konstaterer, at verdens pt bedste klub, ikke er bange for at satse på udviklingsspillere. I så fald bør Milan heller ikke være det.


Præmissen er heller ikke den samme. PSG spiller i en liga, hvor de ikke bliver presset og har nemmere ved at kaste helt unge spillere i ilden, uden det får sportslige konsekvenser.

Jeg siger ikke, at det får sportslige konsekvenser i Italien, men det er måske derfor, at det halter med at integrere unge spillere i de bedste klubber, fordi de ikke tør eller ikke vil give dem chancen. Det er en hurdle, klubberne må komme sig over, hvis det skal ændre sig.
Dermed er der ikke andre at bebrejde i skrivende stund, end de to der sidder med ansvaret.


Den plan kunne vel lige så godt være lagt sidste sommer? Dermed var der en af to muligheder for Tare og Allegri. Acceptere at tidligere trænere/ledelse havde lagt en plan for spilleren eller sælge spilleren, fordi denne ikke indgår som en del af klubbens fremtidsplaner.

Det er nemt bare at skyde skylden på Tare og Allegri.
Det er i hvert fald ikke Gimenez og Abraham, de har sat op til scoringer. I så fald er det et lille antal med de få scoringer, de har lavet.

Hvad er dit argument?

Mener du udelukkende Leao og Pulisic kan levere assists til forsvars- og midtbanespillere?

Hvad er det du gerne vil diskutere? Det er et ufravigeligt faktum, at Leao og Pulisic er de mest assisterende spillere set over de seneste to sæsoner. Også selvom du måtte påstå, at de ikke er assistspillere.

Det vil kræve en revolution i italiensk fodbold, hvor nærmest ingen topklubber har for vane at bringe 16-19-årige i førsteholdstrupperne.

Selvfølgelig gør det da ikke det.

En til enhver tid sidende ledelse i Milan, kan være bedøvende ligeglad med, hvad de andre klubber foretager sig.

Man kan i morgen beslutte sig for at satse på udviklingen af landets pt bedste talentmasse. Det kræver ingen konsensus ift andre klubber.

PSG spiller i en liga, hvor de ikke bliver presset og har nemmere ved at kaste helt unge spillere i ilden, uden det får sportslige konsekvenser.

Men det kan åbenbart stadig vinde CL og være verdens bedste hold.
Den plan kunne vel lige så godt være lagt sidste sommer?

Ja (?)
Men nu er tidsmaskinen, mig bekendt, fortsat stadig på idestadiet.

Dermed var der en af to muligheder for Tare og Allegri. Acceptere at tidligere trænere/ledelse havde lagt en plan for spilleren eller sælge spilleren, fordi denne ikke indgår som en del af klubbens fremtidsplaner.

Da det er Tare og Allegri der suverænt bestemmer den nye retning (efter alt at dømme), kan det aldrig være andre end dem, der sidder med ansvaret.

Det står dem jo helt frit for at lave en plan for både Camarda og Liberali, der beror på at man satser på deres udvikling i klubben.

Hvad der skete før de kom til, er selvsagt komplet irrellevant.

De sidder med nøglen - dermed også ansvaret for de beslutninger der bliver taget.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad er dit argument?


At Leao og Pulisic leverer mange assister, men ikke til 9’eren, og det er det samarbejde, jeg gerne vil have forbedret.

Man kan i morgen beslutte sig for at satse på udviklingen af landets pt bedste talentmasse. Det kræver ingen konsensus ift andre klubber


Det må være en italiensk ‘topklubsting’, siden ingen af dem gør brug af det. Der kan være flere årsager.

Ja (?)
Men nu er tidsmaskinen, mig bekendt, fortsat stadig på idestadiet.


Men der var sjovt nok ingen kritik af trænere og ledelse sidste sommer, da de heller ikke formåede det. Det er som om, at du har et horn i siden på Tare, selv om han hidtil ikke gør det meget anderledes end at få ryddet gevaldigt op i truppen.

Det kunne da være fedt, hvis Camarda og Liberali kunne træde ind på den store scene og gøre en forskel. De har bare ikke gjort det store væsen af sig på Futuro, hvorfor trænere og ledelse må vurdere, at de skal have mere spilletid/erfaring andetsteds, inden de er klar til Milans førstehold.
At Leao og Pulisic leverer mange assister, men ikke til 9’eren, og det er det samarbejde, jeg gerne vil have forbedret.

Ja, man kan jo altid flytte målstolpen, hvis ens første påstand bliver skudt ned.

Din første påstand var, at Allegri skulle bruge en anden type angriber end Gimenez, fordi vores wings ikke assisterede nok.

At Leao og Pulisic så er de to mest assisterende spillere over de seneste to sæsoner, viser så med al tydelighed, at vi igen er ude i en af dine, efterhånden velkendte, synsninger.

Og endnu mere komisk bliver det, når man rent faktisk dykker ned i tallene. Ud af Gimenez´ seks mål i indeværende sæson, kommer fem af dem fra vores wings.

Når det kommer til Tammys 10 mål, kommer fem af dem fra wings og ud af Moratas seks mål, havde en wing sidste fod på tre af dem.

Tager man Theo med i regnestykket, som jo de facto er wing, er alle hans seks assists konverteret af en angriber.

Så vi prøver lige igen. Har Milan brug for for end anden type angriber, fordi vores wings ikke leverer nok service?

Det må være en italiensk ‘topklubsting’, siden ingen af dem gør brug af det. Der kan være flere årsager.

Stop nu det nonsens.

Milan er ikke bundet af at gøre som alle de andre. Præcis som Milan ikke er bundet af at hente en italiensk træner, bare fordi alle de andre stok-konservative klubber gør det.

Milan kan satse på udvikling af talenter hvis de vil - og den beslutning ligger ene og alene hos Tare og Allegri.

Men der var sjovt nok ingen kritik af trænere og ledelse sidste sommer, da de heller ikke formåede det.

Så er Pinocchio igang igen. Det er simpelthen for pinligt.

Det du skriver er, igen igen, direkte løgn.

Det er som om, at du har et horn i siden på Tare, selv om han hidtil ikke gør det meget anderledes end at få ryddet gevaldigt op i truppen.

HAHAHA - man ved snart ikke om man skal grine eller græde.

Du har ikke foretaget dig andet end at slikke røv på Allegri og Tare siden de kom til. Alt hvad de foretager sig skal forsvares - gerne baseret på en af dine berømte synsninger, der har lige præcis intet hold i virkeligheden.

Det er Tares og Allegris ansvar, at man ikke får udviklet Camarda og Liberali - som man sågar står til at tabe.

Det er dem der står med det sportslige ansvar og dermed dem der sætter kursen.

...hvorfor trænere og ledelse må vurdere, at de skal have mere spilletid/erfaring andetsteds, inden de er klar til Milans førstehold.

Jeg venter fortsat i spænding på eksemplerne på, at det har været en succesfuld strategi.

Det er nærmest som om det er skrevet med usynlig skrift. I hvert fald må man konstaterer, at du har ignoreret det, de seks-syv gange jeg har spurgt ind til det.
Jeg tænker, det vil være bedre, at du finder en anden klub at holde med. Alt hvad Milan og andre italienske topklubber gør, er åbenbart forkert. Begynd at hold med PSG eller Barcelona. De ynder at spille med de talenter, du sukker så meget efter. Hvor meget du end græder over det, så får du ikke din vilje.
Tja, det kan naturligvis ikke være sjovt, altid at blive kaldt ud på sine sølle løgne og få sine evendelige synsninger tilbagevist.
Franco Arturi skriver følgende i sin klumme i GdS (frit oversat), med henvisning til klubbens strategi ift hhv Modric og Camarda.

"For a team that has shown for years an inability to press and consequently attack it, it would seem essential to have freshness and the ability to repeatedly run at maximum speed.
Focusing on an elderly playmaker and giving up on a young player full of energy is understandable only in an Italian context, fundamentally the enemy of young talents."


Han fortsætter;

"How did Stefano Pioli’s Milan win the Scudetto? By presenting one of the youngest teams in Europe, led by a 21-year-old Tonali and a 22-year-old Leao, surrounded by a gang of peers and a few veterans. Apparently that historic result was not enough to point the way.

Milan have also had Donnarumma debut at 16, while Baresi, Maldini, Van Basten and even Rivera became stars while very young. This is not a discussion that can be confined to the Rossoneri, either.

Inter showed up at the Champions League final with a squad with an average age of over 29, one of the highest in Europe, and was perhaps not coincidentally overwhelmed by a PSG that, on the contrary, was the youngest, under 24. It is something to think about."


Det er selvsagt en holdning, men en som jeg er 100% på linje med.

Det understreger også, hvorfor Tare og Allegri repræsenterer den konservatisme, der har kørt italiensk fodbold i sænk over de seneste årtier. Og ikke mindst, hvorfor, de med al sandsynlighed, efterlader klubben et dårligere sted.

Men vi kan selvfølgelig allesammen bare finde en anden klub at holde med.
Annonce