Snak

Mere indhold efter annoncen
https://football-italia.net/milan-reject-newcastle-offer-for-thiaw/

Fair at afvise det hvis Allegri ser ham som en del af holdet, men jeg havde taget pengene og løbet den anden vej.
Det handler vel også om alternativer.

Hvis vi skal betale €40m for en komplet uprøvet Leoni eller noget af det samme for Comuzzu, giver det reelt ikke meget mening.

Eller vi kunne há været vågne og gået efter Mosquera som Arsenal formåede at hente for blot 15M i Valencia.
Det bliver sommerens mest value for money handel, mark my words.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg ved ikke, hvor lang tid Arsenals Gabriel er ude, men Mosquera får næppe megen spilletid, når de to andre stoppere hedder Saliba og Califiori.

Jeg håber, Allegri kan gøre Thiaw til en bedre forsvarsspiller.
Var Allegri ikke i klubben for en måned sideb hvor man accepterede 25 mio for Thiaw?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Var Allegri ikke i klubben for en måned sideb hvor man accepterede 25 mio for Thiaw?


Flere ting har ændret sig.

- Thiaw har gjort det godt i træningskampene og har overbevist Allegri
- Thiaw har nogle kompetencer i blandt andet forsvar mod indlæg som komplimenterer Tomoris fart og Pavlovics fysik.
- det ligner vi kommer til at spille med 3 stoppere (Med Tomori i en hybrid rolle til højre) og dermed har vi brug for alle de stoppere vi har. Faktisk kan man argumentere for at vi mangler 1 CB.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Jeg vil helt klart foretrække at beholde Thiaw – jeg synes, han er undervurderet. Han er stadig kun 23 år, så jeg ser stadig et stort potentiale i ham. Når det er sagt, bliver det selvfølgelig svært at afvise Newcastle, hvis de finder det store checkhæfte frem!
Skal vi ud og sælge en cb, er Pavlovic derimod klart foretrække at sælge i mine øjne…Hans største plus er, at han er venstrebenet og hans styrke i luften samt at han stadig kun er 24 år. Jeg synes dog, han satser meget i sit forsvarsspil og har store udfordringer med bold…
🚨⚫️⚪️ EXCL.: Newcastle United have reached a full agreement on personal terms with Malick Thiaw (23/🇩🇪) over a four-year deal.

#NUFC and AC Milan are still negotiating after latest €30m bid - talks ongoing. But Allegri has informed the club he doesn’t want to let Thiaw go.

Bayer Leverkusen are also interested in Thiaw.
@SkySportDE


Ved ikke hvor pålidelige Skysports er i det tyske.

https://x.com/berger_pj/status/1953123489747005708
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Jeg kender heller ikke til deres troværdighed.

https://sempremilan.com/club-brugge-bid-farewell-to-jashari

Flot farvel fra Brügge.
Romano og Moretto skriver begge, at Milan kun sælger Thiaw for et beløb væsentligt over hans markedsværdi. Der tales om beløb på de rigtige side af €40m.
Kan man sælge ham for de penge, skal man selvfølgelig gøre det.
Annonce