Snak

Mere indhold efter annoncen
Dejligt at Allegri også konstaterer, at Leao/Pulisic ikke fungerer sammen.

Personligt havde jeg nok håbet på lidt mere mod, og den 4-3-3 vi sluttede i torsdag aften. Men altså, Allegri...

Rabiot døjer med en lille muskelskade, så fint at man ikke risikerer noget.

Så må vi se om det bliver Jashari eller Ricci der primært ligger i den dybe rolle.
Skidt, at hverken Rabiot eller Modrić starter. De har været vores talismaner denne sæson.Når det er sagt, skal vi selvfølgelig ikke risikere skader. Personligt vil jeg helst se Ricci som 6’er, men bliver jo nok Jashari!

Ang Leão og Pulisic, så kan de sagtens fungere sammen – det handler blot om at fortolke deres roller rigtigt. For eksempel bør Leão i perioder have friheden til at trække ud til venstre. I de situationer kan man skubbe en spiller fra midten længere frem, à la RLC eller benytte Pulisic mere centralt. Kort sagt: Skal Leão og Pulisic fungere optimalt sammen, kræver det taktisk fleksibilitet fra Allegri, eller formation skifte som vi fx så imod Genoa efter pausen.
Ang Leão og Pulisic, så kan de sagtens fungere sammen – det handler blot om at fortolke deres roller rigtigt.

Historien taler dig imod. På intet tidspunkt i sæsonen, har det fungeret med to seconda puntas på toppen.

Og du modsiger vel også sig selv når du siger, at det kræver et formationsskifte.

Når Allegri insisterer på at spille catenaccio-fodbold, er en target man et must.
Det vil også give mere fylde. En 4-3-3 vil være mest ideel, men jeg er usikker på, om Allegri mener, at forsvarsspillerne er gode nok til at spille med fire i stedet for fem i bagkæden.
@rossoneri Jeg modsiger ikke mig selv – tværtimod efterspørger jeg taktisk fleksibilitet i deres angrebsroller. Jeg ber ikke om et systemskifte. Endvidere har de kun spillet sammen i to serie a kampe fra start denne sæson, så at konkludere, at de ikke kan fungere sammen, er lidt harsh.

Angående dagens kamp er jeg bekymret over en helt ny midtbanekonstellation … lad os håbe, det går.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En 4-3-3 vil være mest ideel, men jeg er usikker på, om Allegri mener, at forsvarsspillerne er gode nok til at spille med fire i stedet for fem i bagkæden.

Det handler vel om dynamikken mere generelt.

Allegri har haft en ide om, at hans to centrale midtbanespillere, skulle bridrage med 15 mål i sæsonen (hans egene ord før sæsonstart).

I mit univers, ville det give langt bedre mening, at give de to 8ere mere balancerende roller, at lade 6eren falde ned i bagkæden i fase 1, og overlade det offensive til de tre forreste plus kanterne.

Kanterne kan så, typemæssigt, justeres, hvis man gerne vil stå dybere i visse kampe.

En no brainer i min bog.
Loftus-Cheek er bare ikke god nok. Tre gange på otte minutter har han smidt bolden væk.
Uheldigt Pulisic ikke får sig en friløber der. Fiorentina-spilleren får ikke prikket bolden.
Amen Pulisic. Gør alt rigtigt, men får ikke afsluttet.
Og Füllkrug viser præcis, hvad han er med for.

Den chance var aldrig opstået, med Leao som makker.
Annonce