Snak

Mere indhold efter annoncen
@candela
For det første, fedt at have dig tilbage i "folden".

Jeg er enig i mange af dine betragtninger. Dog med et par aber dabei´er.

Jeg mener også, at man skal få organisationen på plads. Men Iraola får ikke lov til at gå uden kontrakt længe. Hvis man mener, at han er den rigtige træner at bygge op omkring, synes jeg, man skal gå efter det.

Og så kan man jo her indskyde, at man rent faktisk har hentet en markant profil til den kommercielle organisation, i form af Luke Baker, der kommer fra en lignende rolle i Man Utd.

Vi er fortsat uenige om Zlatan. Jeg ser ham hjertens gerne som "ideolog" ift. den kultur og det sportslige setup, der skal være i Milan.

Omvendt er jeg meget enig i, at vi selvfølgelig mangler kompetencer ift. den generelle ledelse. Som jeg skrev for nylig, skal Cardinale blande sig langt udenom den daglige drift, hvis det her skal lykkes.

Hvad angår truppen, ser jeg det meget anderledes end du. I mit univers er der ikke købt ind til Allegris spillestil - faktisk tværtimod. Måske med undtagelse af Modric, som nu ventes, at stoppe karrieren. Han kommer i hvert fald ikke til at fortsætte i Milan.

Og omvendt har man faktisk en trup, der langt henad vejen, er skræddersyet til Iraola.

Maignan, Tomori, De Winter, Gabbia, Saelemaekers, Athekame, Bartesaghi, Estupinan, Jashari, Rabiot, Ricci, Nkunku, Pulisic og Gimenez, vil alle passe noget nær perfekt til Iraolas koncept.

Zoomer man ind på de tre største indkøb de seneste to sæsoner, Gimenez, Jashari og Nkunku, er det jo spillere, der specifikt er købt på deres præstationer under trænere med meget sammenlignelige koncepter. Gimenez under Slot i Feyenoord, Jashari under Hayen i Brugge og Nkunku i Leipzig-skolen.

Derudover tror jeg faktisk, at Chukwueze kunne være relevant, ligesom mindst en af Sala og Comotto kunne implementeres i truppen, sammen med Camarda.

Dermed står vi reelt med en fuld starter til Iraola, mens der skal handles ind i bredden på et par pladser. Navnlig i forreste geled.

På afgangssiden, tror jeg al fokus vil være på Leao, Fofana og Pavlovic. Alle skulle meget gerne kunne repræsentere et pænt plusvalenza.

Pulisic skulle være usælgelig, fordi han er Cardinales poster child back home. Personligt tror jeg også, at han kan overbevises om at blive med en træner, der matcher hans kompetencer.

Jeg kunne også forestille mig, at Cardinale går på kompromis med at gå i nul, i hvert fald på den korte bane.
Men ja, det skal lykkes denne gang. Ellers må der sadles om.
Iraola continues to prioritize staying in the Premier League. Palace have made him a very significant offer


Ralf Ragnick nævnes som ny DS.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Er det ikke en Moretto-melding?

Min lokale cykelsmed er umiddelbart bedre opdateret end ham. Han skyder på alt der rør sig, og rammer forbi nærmest hver gang.

Ikke dermed sagt, at Iraola lander. Men hans rygter tillægger jeg lige præcis nul værdi.
Jo, ved godt han er ren clickbait, men det står flere steder nu.

Han skulle foretrække at blive i England, så han ikke skal flytte familien og i Crystal Palace kommer han til en meget mere stabil klub, hvor det kun er træneren der skiftes.

Ironisk nok nævnes den afgående Crystal Palace træner, Glasner, nu som et emne.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Ja, Bianchin meldte det i går aftes, og forklarer Iraolas afvisning med for mange ubekendte. Ny organisation, ny strategi (vist nok) og en nylig historik omkring trænere, der kun kan skræmme.

Og det til trods for, at Zlatan (i. flg. Longo), skulle have præsenteret Iraola for tre "løfter"; træneren får væsentlig indflydelse på indkøb, trænere får fuld opbakning i svære tider og træneren får tid.

Hvis det står til troende, at Iraola har afvist Milan af ovenstående årsager, synes jeg, det er en rigtig sund feedback (forhåbentlig) for Cardinale.

Forhåbentlig kan han så forstå, at det kræver en sund struktur, at rekruttere relevante trænere.

Som jeg skrev i går, havde jeg et par betænkeligheder ved Iraola. Men jeg håber selvsagt, at man satser på et spilsystem, der passer til truppen.

Her kan man sige, at en organisation ikke, isoleret set, er en nødvendighed, før man henter træneren. Jeg mener klubben (altså Zlatan som det ser ud nu), skal vælge en spilfilosofi. Det skal ikke placeres hos en ny CEO eller DS.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Uanset hvad kigger vi ind i en genopbyningsår, hvor det næppe overhovedet er realistisk at spille med om Top 4.
Så vi kan sgu lige så godt sælge godt ud og prøve at bygge et yngre hold op der kan toppe om 2-3 år.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
What Rangnick has asked for:

The starting point is the role: Rangnick would not be the coach he would have been in 2020, when he was supposed to replace Stefano Pioli on the bench. His role would be that of head of the sporting side, like a director of football.

He has asked to choose the coach, to be able to bring his own men with him, especially those from the scouting area, and to reorganise the youth teams and talent scouting according to his philosophy. This is what he did during his time at RB Leipzig, a club part of the Red Bull galaxy.


Lyder i det mindste som om han ville bringe noget struktur og rød tråd fra ungdomshold til førsteholdet.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
"træneren får væsentlig indflydelse på indkøb, trænere får fuld opbakning i svære tider og træneren får tid."

Det ligner sateme også en omgang varm luft. Jeg ville ikke stole på andet end "indflydelse" på indkøb.

Jeg er meget enig i at Italien virkelig ville have godt af at skifte ud på tordenskjolds soldater i form af nævnte trænere. Nu gik den så ikke med Allegri, men i Roma gik det jo med Gasp. Vi er glade. Sarri fejlede, men jeg vil mene at Juventus skal beholde Spalletti. Uagtet at jeg har et blødt hjerte for ham, så mener jeg en fyring vil slette de trods alt fremgange i spillet der er sket i det seneste år. Men det alle "projekterne" i Italien, ja overalt, først og fremmest skal have, er tid.

Det er på tide at også tilhængerne og pressen tager det roligt, og erkender at tiderne har rykket sig siden 1990erne vor Italien dominerede. I Rom er presset ekstremt hurtigt på spillerne og træneren, med resultat af en fyring. I Rom har vi haft 15 trænere siden 2010. Det er decideret useriøst imo men meget betegnende.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Jeg er meget stor fan af alle de skøre rygter, der florerer i øjeblikket. Angiveligt skulle Zlatan og Allegri have været oppe at skændes på en restaurant i Milano tidligere i år. Og da Saelemaekers scorede til 1-0 forleden, jublede kun Tare. Alle de andre jakkesæt sad og håbede på et nederlag, så man havde en undskyldning for at fyre Allegri.

Disse dage er det mest underholdende ved 2025/2026-sæsonen!
San Siro il mio destino
Lyder i det mindste som om han ville bringe noget struktur og rød tråd fra ungdomshold til førsteholdet.

Jeg er stor fan af Rangnick. Præcis som jeg var det for seks år siden. Men jeg kan vitterlig ikke begribe, at man skulle overveje en primær "arkitekt" på et rebuild-projekt, der er i USA til VM.

Annonce