Snak

Mere indhold efter annoncen
Milan er et hold på vej frem, men træerne vokser ikke ind i himlen. Milan har nogle helt åbenlyse mangler, i skal have rettet op på, før i igen kommer op og kan lege med de store. Lidt sjovt at skrive at der er Juventus og Roma og så alle de andre. Napoli vandt trods alt 2-0 imod Roma, i en kamp hvor Napoli spillede klart bedre. Napoli skal selvfølgelig være klart bedre på hjemmebane imod de små hold, især i forsvaret, men det er ikke meget der skal til før Napoli kan komme endnu tættere på toppen. Juventus ser dog virkelig stærke ud, men ikke uovervindelige.
Forza Napoli Sempre!
Med "kun" 4 point til Napoli, så SKAL man jo tro på det. Det er ingen umulighed, og da slet ikke hvis Benitez holder fast i sin uforklarlige, konstante rotation, noget som koster en del point. Napolis topniveau er fremragende, som da de udklasserede Roma, men deres bundniveau er tilsvarende tvivlsomt.
Og med ´kun´ 6 point op til Roma, så skal man jo også tro på det:-) og ja, jeg drømmer da også om mesterskabet, men det virker ikke så realistisk. I de forgangne sæsoner har jeg også haft Juventus som favorit til mesterskabet, dog med Roma og Napoli som førsteudfordrere. Det samme i den her sæson.
Forza Napoli Sempre!
@ Duck

Jeg er helt enig. Napolis bundniveau er lavt. Men det gælder også Milan.
Serie A er tæt i år, bortset fra Roma og Juventus. Der er 6 point mellem nr. 3 og nr. 10.
Inter ligger et point efter Milan. Viola to point efter, på trods af en mareridtsagtig start på sæsonen. Lazio er bedre end i mange år. Sampdoria bliver, på trods af et på papiret halvtyndt materiale, ved med at lave resultater, ligesom Genoa.
Selvfølgelig skal man tro på det. Ligesom jeg naturligvis tror på at Viola med lidt mere stabilitet og lidt mere held på skadesfronten godt kan hente 6 point på en halvsæson. Men realistisk set ved jeg da godt at det ikke ligger lige til højrebenet.
Det samme gør sig gældende for Milan. De har et svært program inden jul og kan sagtens være sat helt af i forhold til Napoli til jul. Realistisk set, så vil det være en mindre sensation hvis Milan endte som 3´er i denne sæson. Det tror jeg nu også de fleste Milanistas ville have erkendt inden sæsonen begyndte.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Det vil også være en sensation, hvis vi kommer i top 4. Ret beset skal vi være glade, hvis vi når europæisk bold næste sæson.

PS. Fuck Juve.
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Forstå nu hvad det er jeg skriver. Nu forsøger jeg for TREDJE gang: 3.pladsen ER IKKE UINDTAGELIG grundet det svingende niveau, der har været udover Roma og Juventus. Så er det for mig indlysende at se på hvad der kan skabe den stabilitet i Milan, der kan give Milan forudsætning for at snuppe den foran de andre, hvilket for mig ligeså vel handler om den tekniske formåen på den centrale midtbane - Essien, Muntari, Poli smider alt for mange bolde væk hvilket giver modstanderen muligheden for at få bolden mens der derudover mangler fodboldmæssig forstand - min anke var at Montolivo og Sneijder i sammenspil vil stille Milan markant bedre end Poli og Muntari. Det var påstanden fulgt op af at tredjepladsen absolut ikke umulig trods Napoli på papiret er et bedre bud.

Lopez; Abate, Alex, Rami, De Sciglio; Montolivo, de Jong, Sneijder; Honda, Menez, El Shaarawy.

Jeg kan ikke se at Napoli skulle være det meget bedre end ovenstående. Yderligere har de EL som vil trække veksler. Dermed ikke sagt at Milan er bedre - men det gør satme ikke at Napoli definitivt sætter sig på den plads. Der er flere hold indenfor 6pts afstand.

At slå Roma er flot - men tilsvarende to point mod de tre førnævnte er elendigt. Ergo, igen, svingende og ukonstante - ikke uindtageligt.
Rygterne har kørt siden landskampen på San Siro, men nu skulle den være god nok. Milan forhandler om Brozovic fra Zagreb. Lånebudet blev pure afvist - 4mio€ har Milan budt efterfølgende mens Zagreb forlanger obskure 8mio€. Spilleren skulle være meget tændt på muligheden for et skifte til Milan.
@ Viola

"Champions League kvalifikation kommer højst sandsynligt ikke til at ske, hvad enten Sneijder kommer til januar eller ej. "

Denne lille til føjelse og så er vi alle vist enige omkring Milan muligheder, en kategorisk afvisning af at Milan skulle kunne ende i top 3 er selvfølgelig ikke aktuel når alle hold fra 10-3 er yderst svingenede.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Det ser ud til at Lady B skal lykkedes med en forlængelse af sponsoratet med Fly Emirates. Ifølge medierne har det længe været en prioritet for Barbara, og nu ser det så ud til at skulle lykkedes. Hvordan sponsoratet bliver skruet sammen fremtidsmæssigt vides ikke. Der spekuleres i at aftalen bliver officiel, når Milan spiller træningskamp i Dubai, mod Real Madrid, mellem jul og nytår.

Galliani blev interviewet for en kort stund siden, hvor han var i vanligt trættende tvetydige humør. I forhold til det forestående transfermarked i januar, kom han med den vanlige vending at Milan ikke vil være aktive, så længe der ikke er nogle spillere som forlader klubben - Direkte adspurgt til Brozovic grinte han, og sagde han ikke vidste hvem han var. Hø hø! Yderligere bekræftede han dog, at Pazzini ingen steder skulle til januar.

Det er naturligvis en sandhed med modifikationer. Pazzos forbliven på Milanello, kan sandsynligvis kædes sammen med det prisskilt som Kramaric efterhånden har opnået, og at Sampdoria ikke vil slippe Okaka midt i en hidtil succesfuld sæson.

Mest sandsynlige afgang til midtbanen, ligner Saponara, som man forsøger at erstatte med Brozovic. Nok kører der mange historier omkring andre interesserede klubber i Brozovic, med Dortmund som nævnt flest gange. Jeg tvivler lidt på det, og kunne godt mistænke Zagreb for at plante de rygter i medierne, for at puste en kunstig sum op på Brozovic.

Baselli og Sneijder er yderligere navne til midtbanen. Det forlyder at Atalanta vil forlange 10mio€ for Baselli grundet deres omstændigheder i bunden kombineret med det naturlige oppustede kunstige markedspriser i vintervinduet. Mht. Sneijder går man stille med dørene, selvom de fleste eksperter skyder i retningen af Milan. Men med Prandellis afgang i Galatasaray, er det sandsynligvis en mulighed der skal vurderes fra dag til dag.

Der er fortsat lidt muren i de defensive geledder - igår snakkede Zapata om hvor meget han savner Allegri. Modsat føler han ikke han har den samme tillid hos Pippo. Det er også et af mine kritikpunkter når man skal evaluere efterårssæsonen. Vi har hidtil spillet 12 kampe, og i 10 af dem har vi skiftet centerforsvar - det sted hvor vi har været allermest sårbart. Det synes jeg er kritisabelt.

Samtidig må man dog hæfte sig ved, eller ihvertfald stille spørgsmålstegn omkring psyken ved Zapata. Jeg synes han fremstår svag, og i en topklub skal man være klar til at præstere når man bliver givet chancen.

Mexés derimod giver et interview med en helt anden mere hårdfør karaktér. Han tog en snak med Pippo efter han blev udeladt fra Trofeo TIM, hvilket han bestemt ikke syntes han havde fortjent. Men modsat Zapata, så jamrer Mexés ikke, og bliver fremhævet til træning grundet hans arbejdsetik og professionalisme! Hvem skulle have troet det om den franske flødebolle? Og trods han syntes Milan forsøgte at presse ham ud i sommers, så er hans intention at blive i Milan.

Der kan man da tale om en spiller tage skeen i den anden hånd, og giver alt hvad han indeholder. Det er en mentalitet man kan bruge til noget, modsat Zapata.
Ville det ikke være en ide at skyde Pazzo afsted til Januar og hente en ny og yngre angriber ind der kunne bruge en halv sæson på at tilpasse sig Milan, nu hvor at Torres stadig er garanteret start plads og Menez er andet valg? Pazzo bliver ikke skiftet ind særlig ofte og når han kommer ind er han præcis ligeså usynlig som Torres.

Apropos Torres så er det enten virkeligt bekymrende at han har spillet med en skadet ankel siden han kom til klubben eller også prøver klubben at tørre hans manglende præstationer af på en fiktiv eller for længst overstået skade for at lette presset på ham. Jeg holdte meget øje med ham til derbyet og han virkede som en der konstant gik med hovedet nede og reagerede meget langsomt når vi satte vores omstillinger igang. Det holder virkelig ikke at både Honda, Menez og Shaa når boksen før vores spidsangriber..!

Jeg ville meget gerne se Okaka i den sort røde trøje, da jeg er bange for at en spiller som Kramaric er alt for over-hypet og prisskiltet bliver 100 % sat derefter.

Jeg er glad for at vi ikke blødte for at få Immobile eller Cerci i sommers, for vi må være lidt mere varsomme med vores penge for tiden.

Ifht. Mexes er jeg sgu også overrasket over at prinsessen har personlighed ikke tuder ligesom Zapata. Problemet er bare at vi mangler Zapatas hurtighed. Jeg er enig med dig Lentini i at vores forsvar har været ude for alt for mange skift, MEN vi har jo også været pisse uheldige med skader, karantæner (både FIGCs og Pippos) og desværre har vi ikke en perfekt midterkonstellation på plads (endnu).
"Old Lull Bee"
Annonce