Snak

Mere indhold efter annoncen
Selvom man måske ikke har fået god valuta for pengene, så fylder Torres jo ikke alverden i det store billede. Når man har et underskud der, efter alt at dømme, havner på den grimme side af en halv milliard kroner for året, så er en enkelt spillers løn i en halvsæson ikke særligt interessant.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Kan ikke se Chelsea tage Van Ginkel eller Torres tilbage, det er jo det samme som penge ud af vinduet fordi Milan betaler deres loen i laane perioden. Er Torres ikke Milan spiller indtil hans kontrakt udloeber med Chelsea? Synes jeg laeste at Milan lejede ham i to saesoner.

Synes ikke Milan gjorde noget forkert ved at leje Van ginkel, ham havde jeg gerne set i Lazio i sommers. Man kunne ikke forudse hans skades helvede.

Men en 3 plads har aldrig vaeret nemmere end i den her saeson, de fleste hold spiller som vinden blaeser. Ville ikke undre mig om det hold der tager 3 pladsen ogsaa er det hold med det bedste Januar mercato.

Sporgsmaalet er hvor meget de forskellige praesidenter synes en CL plads er vaerd. Lotito vil investere penge i en forsvars spiller der kan spille sammen med De Vrij, udover det tror jeg ikke der kommer andre nye Lazio spillere.

Napoli synes taet paa gabbiadini, som ioevrigt sagde nej til Lazio i sommers.

Vil synes det er komisk hvis vi kommer til at se Inter eller Roma koebe spillere i Januar. Med deres financial fair play problemer skulle man ikke tro at de kunne tillade sig at koebe spillere, men de vil vel skide paa det og bare tage straffen som den kommer?
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Kan ikke se Chelsea tage Van Ginkel eller Torres tilbage, det er jo det samme som penge ud af vinduet fordi Milan betaler deres loen i laane perioden.


Det afhænger af hvordan aftalen er skruet sammen. Det kan godt være at der er en klausul om at den ene, eller begge, parter kan opsige aftalen på bestemte tidspunkter. Milan betaler i øvrigt ikke hele Torres løn.
Skulle Torres returnere til London, så kan Chelsea jo stadig låne ham ud, eller sælge ham til anden side.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
@Bishop

Utroligt at vi kun er 2 point fra 3 pladsen, slet ikke tosset, og hvis ellers vi kan starte det nye år med maner, og udnytte vores fordelagtige program, så har vi skrabet 9 point ind, inden vi møder Lazio i "4" runde.

Uanset så sgu tæt i øverste halvdel af tabellen, Juve og Roma undtaget.



Ja, det er frygteligt. Jeg ender med at skylde dig mønten, og de penge havde jeg ellers planlagt at bruge på Kaffes bodega.
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
God jul herinde.

Cerci skulle ifølge seneste rygter indgå i en byttehandel med Torres. Milan fortsætter med at betale Torres´ løn og Atletico ditto med Cerci.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har altid været vild med Cerci men aldrig været vild med hans prisskilt. Italien er begyndt at ligne England ifht. spillere og prisskilt.

Jeg syntes klart at man skal holde fast i en national grundstamme, men jeg håber at Cerci - Torres byttehandlen går lige over med option på at købe. Vi skal ikke af med flere penge!

Mht. SES salg for at dække underskud, så kan det jo ikke komme bag på ledelsen da det har været kendt at vi ikke fik Chl. i et halvt år, så med Papa Berlus nye engagement og hans store taler forventer jeg at han personligt dækker det underskud der evt. må være.

Ja, det er en forkælet holdning og uholdbart i længden, men lige nu har vi brug for kontinuitet og ro. Tænk bare på samme tid sidste år og Lady B - Zio Festers celebrity deathmatch. Vi har brug for at ledelsen bruger tid på at sælge og købe spillere, ikke bekrige hinanden.
"Old Lull Bee"
@ Old Bull Lee

Deltagelse i CL, havde ikke dækket underskuddet. Not even close.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Og hvad har det med ledelsens viden om eget underskud? Nok kan man sige meget om Milans ledelse, men et underskud på 60-70mio€ skulle komme som en overraskelse, som famøse Tuttosport hævder, køber jeg ikke. Så dum er man trods alt ikke.

Man vidste man havde et underskud på 20mio€ sidste år. Man vidste ret hurtigt at CL ikke ville blive aktuelt, i omegnen af 40mio€. Man vidste også at investering i Casa Milan ville koste. Ergo tror jeg ikke på at man er dybt forundret over underskudet.

I øvrigt tror jeg ikke på salg af El Shaarawy i januar, som en panisk løsning. Det ville også være tæt på idiotisk.
Jeg ved godt at Chl ikke ville dække underskuddet.

Jeg syntes bare at det er enormt bekymrende at vores ledelse på den ene side hyler op omkring manglen på penge til transfers, og på den anden side køber et stort sted som en slags Barbaras prestige projekt.

Vi kørt med et kæmpe underskud de sidste 6-10 år der har tvunget os ud i salg af vores bedste spillere. Og nu igen, kommer meldingen om et enormt underskud.

Og nu vil man bytte Torres med Cerci, hvor vi betaler Torres løn og de betaler Cercis (der er godt det halve). Hmm.

Hvis handlen går igennem, hvem har vi så tilbage af angribere end Menez og elendige Pazzo som vi prøver at sende til England? Tør vi hente Matri hjem fra lån?
Kan Cerci spille spids? For mig bekendt var han da wing eller kant angriber i Torino
"Old Lull Bee"
@ Old Bull Lee

Casa Milan er jo netop en investering mhb. på at skabe indtægter på sigt, så man kan balancere budgettet. Det er jo der skoen for alvor trykker, ikke blot i Milan, men i de fleste italienske klubber. Manglende indtægter.
Det er jo heller ikke en omkostning man har spenderet i et hug, men noget der er finansieret, ligesom et nyt evt. stadion vil blive det.

At man har et stort underskud, er ikke noget der er opstået de sidste 5-10 år. Det har man kørt med hvert år i mindst et halvt århundrede. Formentlig længere. Forskellen er bl.a. FFP og at man bare ikke længere kan forvente at ejerne dækker tabene hvert år, som Berlusconi tidligere gjorde i Milan, Moratti gjorde i Inter, Agnelli gjorde i Juventus osv. fordi de har nået en størrelsesorden på mange hundrede millioner kroner om året.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Annonce