Synes du, vi har spillerne til 4-4-2?
Ja, jeg synes faktisk at vi har en ganske god trup til et 4-4-2 system. Bonaventura er et godt bud til venstre wing, mens både Honda og Cerci, i mit univers, sagtens spille til højre.
Jeg er helt enig i at systemet ikke passer til SES - jeg har også længe været fortaler for at vi skal sælge ham.
Centralt har vi en rigtigt god akse i Montolivo og De Jong. Førstnævnte har godt nok ikke imponeret den sidste tid, men vi ved at han har niveauet. I den forbindelse mener jeg ikke at Montolivo fungerer optimalt i en 4-3-3, det har ham simpelthen et for lille løbepensum til.
Kombinationen med Menez sammen med en 9´er helt fremme ser jeg som den helt rigtige for begge parter.
Systemet giver også bedre beskyttelse til vores backlinje som, mildest talt, har set shaky ud.
Måske er jeg gammeldags og for talfikseret, men en klassisk 4-4-2 bygger på, at kantspillerne er fremme og tilbage, men den primære opgave er at komme til baglinjen og sende indlæg ind i feltet. Manchester Citys Jesus Navas må være en af nutidens mest iøjnefaldende spillere til en 4-4-2. Hans spidskompetence er at komme til baglinjen og bidrage med indlæg og ikke meget andet.
Der er jeg uenig i.
Inzaghi har valgt en udgave hvor wings spiller i den "forkerte side". Det vil sige at de skal trække ind i banen, hvilket samtidig giver plads til vores backs.
På den måde er det meget anderledes en det system Pellegrini praktiserer i sheikens legeland.
4-mands midtbanen minder egentlig mere om den Pep spiller med i Bayern - Ribery til venstre og Robben til højre (ikke at vores wings på nogen måde tåler sammenligning).
I disse år er mængden af italienske spillere med kvalitet ret så begrænset, hvorfor det desværre ikke er et kvalitetsstempel at hente italienere. Der kommer til at gå år, før vi ser en generation med spillere som Nesta, Cannavaro, Totti, Pirlo osv.
Det er naturligvis en noget større diskussion. Men det kunne dog også have lidt at gøre med at de italienske talenter sjældent får chancen på de store hold.
Må jeg i den forbindelse minde om at Pirlo også var set som et "tabt" talent inden han kom til Milan.
Når det er sagt, så er min påstand sådan set ikke at italienske spillere skulle være bedre end alle andre. Jeg konstaterer blot at Inzaghi har ønsket at have en italiensk stamme på holdet. Mit bud er at han anser det for lettere at (gen)skabe en kultur blandt spillere der har en fælles baggrund.