Snak

Mere indhold efter annoncen
"Martinez agenten melder ud at en klub er villig til at betale klausulen hos Porto. Det tror jeg sgu ikke er os. Zlatan og Martinez udelukker hinanden i kabalen"

Eller gør de? Hvisvi nu vi ikke fokuserer på det økonomiske, så kunne de vel godt supplere hinanden udmærket, men hvis det er med til at begrænse tilføjelser til midtbane og forsvar, så er det selvfølgelig ikke optimalt. Det kunne dog godt ligne en typisk berlusconi handel med fokus udelukkende på offensiven.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Du kan have ret, Bishop. Min formodning om at Martinez og Ibrahimovic er to ”modsætninger” gik egentlig på Sky’s meldinger om at Mihajlovic primært ville spille 4-3-3 med Milan. Di Marzio skriver dog så i dag at de to angribere ikke udelukker hinanden fordi Mihajlovic tænker på en 4-4-2 diamand-formation. Og hvis man vitterligt henter dem begge, så er det nok ikke for at smide den ene af dem på bænken.

Man kan til den part også sige at Mihajlovic var en smut forbi hos Sarri i Empoli, for at studere hans måde at spille denne slags 4-4-2 med diamand. Han har forsøgt det med Sampdoria, men jeg syntes ikke det var noget kæmpe succes.

Ikke desto mindre bliver vi pænt crowded på toppen med Zlatan, Jackson, Ménez, Niang og Faraoen. Derudover har jeg selv en lille panderynke over Zlatan-Jackson kombinationen. Jeg synes Zlatan i hans sidste tid i Milan fungerede klart bedst med en ”flakker” såsom Robinho og Cassano, fremfor en mere udpræget boksspiller som Pato. Så er der det defensive spil, fordi der synes jeg det vil være en pæn overdrivelse at kalde hverken Zlatan eller Jackson som særligt hårdtarbejdende i det defensive spil. Min forudsigelse vil være at Zlatan-Ménez kombinationen vil være den mest slagkraftig, mens Faraoen givetvis kan løbe ind i problemer. Så alt i alt vil jeg betegne Jackson til 35mio€ for værende fråds. De penge kunne være givet meget bedre ud – faktisk kunne man nøjes med at stikke Pazzo en forlængelse i en rolle som reserve.

Man kan modsat, positivt, få Honda ind centralt i den rolle, som passer ham. Så vil der til gengæld heller ikke være flere undskyldninger fra ham af, fordi så spiller han i den rolle der passer ham bedst. Han er som sådan en intelligent spiller, og måske kan Zlatan rive ham på et højere niveau.

Nu kommer jeg til at lyde som en gammel sur mand, men en spiller som Kondogbia står heller ikke højest på min liste af nye spillere.
Jeg er enig i stort set alt hvad du skriver Lentini, men lige med Pato, sp var han vel heller ikke rigtig en boksspiller. Han fungerede vel i virkeligheden også bedst ude på kanten. Eller spiller min hukommelse mig et puds nu?

Hvordan spiller Zlatan og Cavani sammen i PSG? ikke en kamp har jeg set med PSG.

Men ja det virker som fråds, og også som noget af et sats, da man på ingen måde er garanteret succes mellem ham Martinez og Zlatan. De sidste rygter, peger dog i den grad imod at Martines bliver en realitet. Måske vi allerede i løbet af i morgen får den første store transfer.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
I de kampe jeg har set med PSG har de spillet 4-3-3, hvor Cavani har spillet ude på højrekanten – noget som han har beklaget sig over utallige gange.

Problemet for Cavani er at Zlatan er bedre end ham, fysisk og rent teknisk i en position som ene mand på toppen. På allerhøjeste internationale niveau, har Cavanis teknik det med at begrænse ham. Sådan en ”basal” ting sker bare ikke for Zlatan. Men sammenspillet fungerer egentlig ganske pænt, selvom de eftersigende ikke bryder sig specielt meget om hinanden.

Det er også lidt vrøvlet af mig mht Pato, fordi i mesterskabssæsonen fungerede de egentlig fint som et par på toppen. Skaderne og manglende form har også en stor del af skylden for Patos deroute, men jeg synes Zlatan blev markant bedre med en flakkende angrebsmakker. Mht. Pato var han nu ganske glimrende i selskab med Ronaldo, Pippo på toppen, eller når han lå selv helt fremme med Kaká, Dinho/Seedorf bag sig. Der var jo en grund til wonderboy-betegnelsen.

Jackson er jeg næsten på bliver en realitet. Det seneste var at man snakkede om hvordan de 35mio€ skulle fordeles i rater. Det ligner en 4-årig kontrakt til 3.5mio€ netto pr.sæson til Martinez.

Desuden er vores radar rettet imod Miranda fra Atlético Madrid, 30 år, som nu her har et år tilbage af sin kontrakt i det madrilenske. Summen skulle ligge omkring de 10mio€. Det er i hvert fald en hardhitter – personligt har jeg aldrig været hel vild med ham, og tillægger Simeone meget stor betydning for hans niveau.

Zlatan, Jackson, Kondogbia, Miranda – jeg ville sgu gerne have lidt mere flair ind. Kondogbia har dog potentiale til at blive en spiller a la Matuidi, og det kan alle tophold bruge.
Faktisk har jeg læst at rami og menez er med i en handel om kondogbia. Synes bare det virker tåbeligt at skippe vores klart mest afgørende spiller(og nej jeg mener ikke rami) . Det må jo være noget med at træneren ikke vil bruge ham i sin måde at spille på. Jeg tænker at de må være fra forstanden eller have fundet et huld i ffpregelerne, hvis de henter både zlatan og jm . jeg er enig i at det virker dumt hvis det betyder at vi ikke styrker midten og forsvaret
Milan siden 92 Fck siden 98 Hader usportslig optræden elsker passionerede spillere
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som jeg husker mesterskabssæsonen så var det nærmere sådan at Pato nærmest tog over for Zlatan i sidste halvdel af sæsonen, Zlatan havde både et par karantæner og en skade mener jeg, og i den periode gjorde Pato det virkelig godt.

Jeg har en god fornemmelse med Jackson, men jeg har sgu også savnet den type spiller, umiddelbart ligner han jo en blanding mellem Eto´o og Pippo:)

Måske kaninen i hatten på sidste dag i transfervinduet bliver en midtbanespiller med flair, der skal jo gemmes en til 11 time. Pastore?
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Haha, jeg vil have enormt svært ved at se PSG slippe Pastore i elvte time af transfervinduet. Desuden har han lige spillet en rigtig flot sæson i det franske, så han er steget i pris igen. Man er vel også dækket forholdsvis godt ind på 10’eren med Honda, Ménez, Jack og Soriano, hvis han kommer som Sinisa gerne vil have det.

Jeg har ikke set rygtet med Rami+Ménez for Kondogbia, kun at Monaco for en måneds tid siden ville tilbyde 10-12mio€ for Ménez… ridicolous! Mht. Rami har jeg kun set irriterende Aulas i Lyon kævle løs om hvor interesseret de er i Rami, uden at aflægge et konkret bud.

Jeg tror nu nok vi vil se investeringen i resten af holdet – det er bare typisk Galliani at blæse halvdelen af budgettet af på angribere, ganske unødvendigt.
Jackson Martinez & Zlatan er for meget alt for stille stående angreb. Desuden gud hvor er jeg træt af at ledelsen ikke tænker langsigtet. Men Menez og Rami for Kondogbia er jeg mere end glad for. Men hvor meget ville Doyen Sports eje Jackson og hvor meget betaler selve Milan for Jackson?? Hvordan fungere hele det her DOyen cirkus?
Den der Menez Rami handel så jeg godt rygtet på Twitter, den kommenterede Rami! Dog selv højst uventet på, svarer var ikke andet end latter til overs for rygtet, så den kan vi hurtig lukke igen.

Men Lentini med 150mio så er det jo ikke engang halvdelen af budgettet der bliver skudt af :D
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Hehe, det er selvfølgelig rigtig. Men bliver trenden at fyre overpriser afsted som 35mio€ for Jackson, så forsvinder de penge meget hurtigt. Jeg gad egentlig godt at vide, hvor meget ejerskab Doyen har over Jackson, bare for at regne deres fortjeneste ud.

Et lille regnestykke:
Jackson 35mio€
Zlatan 10-15mio€
Miranda 10mio€
Kondogbia 25-30mio€(Ménez inkluderet er et cut på 15-20mio€)
Soriano 7-10mio€

Så har vi allerede hamret 100mio€ af, og der er stadigvæk flere huller på mandskabet.

Jeg havde hellere sparet Jackson-købet og beholdt Ménez, og forlænget Pazzo eller i yderste tilfælde, beholdt Matri det sidste år af hans kontrakt. De 35mio€ havde jeg i stedet investeret i fx Gündogan(han har også kun et år tilbage af sin kontrakt og vil derfor ikke ramme det prisniveau), hvor vi så ville have en fremtidsdygtig midtbane bestående af Gündogan-Montolivo-Kondogbia(det er international høj klasse). Der er både km, fysisk styrke, teknik, flair og taktiske egenskaber.

Men neeej, vi blæser alt af på angribere… Idioter.
Annonce