Snak

Mere indhold efter annoncen
Anyways, don´t jinx it, Johnsen. De lette kampe kan vise sig at blive de sværeste.

Told you so.

Nå, det positive er, at der trods alt ryger point på kontoen, vi holder nullet og er ubesejrede i nu 6 kampe i træk.

Ellers er der ikke meget at skrive hjem om. Det var en dårlig dag på kontoret.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Skuffende. En kavalkade af forkerte beslutninger uden idé. Defensiven står i stigende grad godt men den blev så heller ikke for alvor testet i dag. Offensivt skal det gøres meget bedre, og det bliver det velsagtens også i de kommende kampe. Det er svært når modstanderwn ikke rigtig vil noget selv om Genoa bestemt var med i kampens første kvarter. Men især når både Torino og Milan røg ind i øretæver må dagens opgør betegnes som en forspildt mulighed.
Enig. Det kan så tilføjes, at Samp også tabte, hvorfor der efterhånden danner sig et felt på op til 8 klubber, der kæmper om den 6. plads - og potentielt 7. plads - der giver EL.

Personligt holder jeg ikke så meget øje med tabellen, da mit fokus er mere på, at vi formår at få et hold spillet godt sammen.

Bare se på Milan, der også startede sæsonen med et næsten nyt hold (samt nu også en ny træner) og hvilke problemer, de fortsat kæmper med. Det er en svær opgave, som vi (og Milan) skal løse. Det kræver stor tålmodighed. Men trods alt peger vores pil efterhånden opad. Det går den rigtige vej, selvom der er langt endnu.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Lidt sent uge her grundt en frygtelig man-flu. Men det positive ved kampen mod Genoa: Vi tabte ikke.

Og så er der vist ikke mere at sige om den omgang. Ok vi skaber dog også pænt med chancer.

I øvrigt er der her en sjov rating af de mange nye viola-spillere, der har gjort sig bemærket indtil videre. Synes måske den er lavet med lige lovlig lilla briller, så herunder er mine egne karakterer:

Biraghi: 6/10
Gaspar: 3/10
Hugo: 3/10
Laurini: 6/10
Pezzella: 8/10

Benassi: 7/10
Eysseric: 4/10
Veretout: 8/10

Gil Dias: 4/10
Simeone: 7/10
Thereau: 7/10

https://www.violanation.com/2017/12/18/16771136/evaluating-last-summers-signings
Forza Viola
Som altid lidt blandede bolcher.

- Jeg synes ikke at Simeone har været pengene værd indtil videre. Slet ikke. Jeg tror at Babacar ville have lavet mindst lige så mange mål, hvis han havde fået chancen som førstevalg fra sæsonstart.
- Thereau har leveret langt over forventning, i mine øjne. Gid han var 10 år yngre.
- Vertout & Pezzella har været outstanding.
- Gil Dias er Tello 2.0. Enkelte fremragende aktioner/kampe, men også en del i den anden ende af skalaen. Hvis vi ender med at smide 20 mio. € efter ham, så det ren vanvid.
- Eysseric havde jeg håbet at se mere fra, men en skade satte lidt en kæp i hjulet. Thereaus præstationer har gjort vejen til spilletid lidt vanskeligere.
- Biraghi/Laurini. Udmærkede backs, men ikke noget der i mine øjne gør at jeg vil sige at vi har fundet vores startende backs de næste 3-5 år. Solidt, men stadig plads til forbedringer.
- Gaspar - Meget "portugisisk". Kan kun spille fremad, men kan ikke dække op.
- Hugo - Svær at give en karakter. Han har jo ikke rigtigt spillet siden Pezzella kom til.
- Benassi. Svag start, men er blevet bedre og bedre. Synes nu nok at 7/10 er ret voldsomt at give ham på baggrund af efteråret. Men han er på rette vej og har været god den sidste måned.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg læste den i går, og syntes også at de har været lidt flinke ved visse af spillerne. Jeg er dog enig i at Pezella og Veretout har været de to bedste af de nye. Gil Dias kan jeg slet ikke se noget i, og jeg er overbevist om, at en spiller fra Primavera-mandskabet havde gjort det lige så godt. Thereau har været meget op og ned, men har dog også været involveret i en del scoringer - enten ved selv at putte bolden i nettet eller lægge op til dem. Simeone er også lidt af en blandet fornøjelse. Han giver alt men skarpheden har godt nok manglet indtil nu, og han burde reelt være noteret for det dobbelte antal mål.

En placering som nummer 9, et point fra 7. pladsen er vel som forventet, og spillet er gradvist blevet bedre. Det samme gælder defensiven. Så selv om der også fra tid til anden er tilbageslag som mod Genoa så er det ikke utænkeligt at anden sæsonhalvdel resulterer i flere points end første. Afgørende bliver selvfølgelig at stamspillerne undgår skader, for truppen er alt andet end bred.
Simeone har laver fem mål og fire assists. Havde gerne set dobbelt så mange mål men det er heller ikke altid lette betingelser for en ung angriber der ofte har ligget meget alene fremme. Han kunne dog sagtens have lavet 1-2 kasser alene i sidste kamp.

Tror på han lander på 10-12 kasser i år hvilket vel er ok i første sæson. Baba har bestemt sine gode kampe og stadig fan af ham. Problemet er bare at han kan spille som en drøm og score to kasser hvorefter man intet ser til ham den næste kamp. Her er Simeone trods alt bedre til at holde på bolden og fungere som spilstation.

Måske ville vi være stærkere med dem begge på banen?
Forza Viola
Så er Rebic skiftet permanent til Frankfurt.
Tre points mod Cagliari tak. Gerne en 5-3 sejr som i sidste sæson men mindre kan også gøre det.
Jeg synes at holdet har et godt udtryk allerede fra start. Spillerne virker tændte og fokuserede.
Annonce