Snak

Mere indhold efter annoncen
I må gerne få Monty :)
Han var god i viola, men hans sortie var utilgivelig - især i tilhængernes øjne. Så det er en no-go. Kan ellers godt lide ham, en intelligent spiller, der er mere forudseende end de fleste. Har et godt overblik. Han er efterhånden blevet langsommere (og snart 33 år), også når man sammenligner med Badelj. Og så savner han kroatens agressivitet. Men, nice try. Især når I selv er ude efter vores isbryder.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Holder også på at Thereau skal på bænken. Han har også en alder hvor vi bør satse mere på yngre spillere, især når han ikke præsterer. Fair nok at han kommer til chancer. Dem brænder han til gengæld også ligesom han intet skaber.
Så enig med jer, men man kunne også få Eysseric på, da han skaber betydeligt mere. Ved ikke om 3-5-2 er løsningen da vi mod stærkere hold risikerer at blive kørt over på kanterne.
Forza Viola
Det svirrer med rygter om en ny midtbanemand. Samtidig ser det ud til, at viola vil beholde Badelj og evt lade ham gå transferfrit til sommer.

Cagliari vil have Oliviera, og evt også Sanchez som viola dog helst vil sende udenlands. Den anden vej kunne så komme Barella. Tilsvarende er Lazio interesseret i Christoforo, som kunne sende Cataldi den anden vej. Franske Koziello er åbenbart fundet for let - han er altså også en splejs på 160 cm og 55 kg. Endelig forlyder det, at både viola og Torino er ude efter Verona´s Bessa.

Jeg hælder til Barella og derefter Cataldi. Barella kan dog vise sig at være for dyr.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Det er da også det eneste rigtige at beholde Badelj frem til sommer. Det er kun småpenge som klubben kan få for ham nu. Samtidig vil det være utilgiveligt at sælge ham midt i sæsonen til en direkte konkurrent som Milan f.eks.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, det er en udmærket strategi at beholde Badelj frem til sommer og så få kørt en Barella/Cataldi/??? ind i hans rolle i en glidende, kontrolleret overgang.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Har i råd til Barella?! Var det ikke 30 mio. minimum Giulini ville have for ham?
La prende Vecino.
Det er vist nok 25 mio. Og ja, det er for meget for os. Men sagen er, at Cagliari er interesseret i to af vores spillere, så måske kan en god gammeldags italiensk studehandel komme på tale.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Har Barella ikke lige forlænget sin kontrakt med Cagliari? I så fald er han med garanti hundedyr. Men bestemt en interessant spiller naturligvis.
Hagi er blevet opkøbt af sin far, og er dermed fortid i klubben.
Annonce