Det kunne være genialt at få muligheden for en sæsonfinale mod Milan. Men lad os nu se.
Mht næste sæson...
På målmandsposten skal der bare hives den endelige aftale hjem med Atalanta om Sportiello. Dragowski har ikke været overbevisende. Tredjemålmanden Cerofolini fra primavera, der er meget talentfuld, er næsten at foretrække frem for polakken.
Forsvaret er stabilt, selvom backpladserne ikke er helt overbevisende. Biraghi har dog spillet sig op. Laurini er so-so. Så måske er det kun en back, der er brug for. Kunne være unge Ranieri fra primavera? Gaspar og Maxi duer ikke på backerne. Midterforsvaret er stærkt med Hugo, Pezzella og Milenkovic. Og på primavera viser Hristov imponerende spil i det centrale forsvar med sin store fysik.
På midtbanen håber jeg meget, at Badelj vælger at forlænge. Hans betydning for holdet er stor. Selv i går, hvor han bestemt ikke er oppe i omdrejninger endnu, indgyder han ro og vilje. Forlænger han ikke, skal der findes en kompetent afløser. Ellers virker Veretout, Benassi og Dato stabile. Og så er der jo Valencic og Diakhate fra primavera. Cristoforo skal videre.
Oppe foran går det bare ikke med Falcinelli. Jeg kan næsten ikke erindre at have set en god aktion fra manden. Thereau virker over-the-hill efter sin skade. Og Eysseric overbeviser ikke. Dias er lige til affaldsspanden. Og så er der kun Chiesa, Saponara og Siemone tilbage. Dog skal det bemærkes, at Gori banker mål ind på primavera og at Sottil fra primavera regnes for den næste Chiesa på fløjen. Og så vender Lo Faso forhåbentligt stærkt tilbage fra skaden.
ACF Fiorentina & Leeds United FC