Snak

Mere indhold efter annoncen
Og så en Genoa-mand mere i bad før tid. Den her må vi simpelthen ikke smide
Forza Viola
3-2, sådan. Men sikke en rollercoaster. Burde ikke være blevet så spændende.

Mister var dygtig/heldig med sine udskiftninger, selvom jeg undrer mig over, hvorfor Badelj blev taget ud, hvilket gav uro på midten (-og to hurtige Genoa-mål). Men okay, både Eysseric og Dato scorer. Og Falcinelli skaber mere ballade i de små 20 minutter, han var inde, end i alle de foregående kampe til sammen. Der kom pludseligt fuld damp på kedlerne fra 76. minut og frem.

Atalanta smider to points mod Lazio. Tak for det.

Så inden de sidste to runder er stillingen i subtoppen:

6. Milan 60
7. Atalanta 59
8. Fiorentina 57
9. Sampdoria 54

Runde 37:

Atalanta - Milan
Fiorentina - Cagliari
Sampdoria - Napoli

Runde 38:

Milan - Fiorentina
Cagliari - Atalanta
SPAL - Sampdoria

ACF Fiorentina & Leeds United FC
Tre points og et mål til Rossi som ikke kostede noget. Det kan jeg godt leve med. Sæsonen lever lidt endnu.
Det burde aldrig have været så spændende. Men sikke en moral. Det lover godt for fremtiden. Sæsonen bør ikke bedømmes på hvorvidt vi når EL eller ej, for at vi overhovedet stadig er med i kampen er lidt af et mirakel.
Forza Viola
Men sikke en moral. Det lover godt for fremtiden.

Genså lige de sidste 20 minutter (inkl tillægstiden). Det er som om, at holdet lige pludseligt kan sætte fuld damp på og komme op i et højere gear - også godt hjulpet af indskiftningerne - hvor der bliver spillet hurtigt, direkte og med et voldsomt pres. Det er en dimension, der godt nok er imponerede så sent i en kamp - endog efter netop at have indkasseret to hurtige mål - og så sent på sæsonen. Et udtryk for en vindermoral, som ikke altid har kendetegnet viola.

Sæsonen bør ikke bedømmes på hvorvidt vi når EL eller ej, for at vi overhovedet stadig er med i kampen er lidt af et mirakel.

Helt enig. Det bliver formentligt også lidt tilfældigt, om man ender nr. 6 eller 9. Så tæt er det jo. Efter Astori hedder statistikken for øvrigt 8-1-2 i de 11 kampe. Dét er et mindre mirakel.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver formentligt også lidt tilfældigt, om man ender nr. 6 eller 9. Så tæt er det jo.


@Magnifico

Hentes der også tre points mod Cagliari næste weekend bliver slutplaceringen da alt andet end tilfældig i og med at det i sidste kamp gælder en direkte duel mod Milan om 7. pladsen eller højere.

Sampdoria er i øvrigt i skrivende stund bagud 0-1 i Reggio Emilia mod Sassuolo. Sådan må det også gerne ende.
Hentes der også tre points mod Cagliari næste weekend bliver slutplaceringen da alt andet end tilfældig i og med at det i sidste kamp gælder en direkte duel mod Milan om 7. pladsen eller højere.

Jeg forholder mig kun til nuet. Og pt kan vi ende som alt fra nr 6 til 9. Hvis - og det er jo en præmis - vi slår Cagliari, som kæmper for livet, ser det bedre ud. Men hvis, hvis, hvis...
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg tager det bestemt ikke for givet at det bliver til sejr mod Cagliari, men faktum er at seks points i de to sidste kampe er nok til en 7. plads, hvilket sandsynligvis rækker til EL. Så skæbnen er i egne hænder, og dermed er det i mine øjne heller ikke tilfældigt, hvordan det ender. Holdet er, som situationen er nu, ikke afhængig af andres resultater.
Holdet er, som situationen er nu, ikke afhængig af andres resultater.

Jo. For 7. pladsen giver kun EL, hvis Juve vinder Cuppen eller Milan vinder Cuppen og ender i top 6. Så vi er afhængige af andre, med mindre at vi bliver nr 6. Og dén placering kan vi ikke selv afgøre.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg ved det, men i ligaen kan vi selv afgøre om det bliver til top 7.
Annonce